Linux Mint Romania
Dorim să va anunțăm că acum ne găsiți la noua adresă: www.linuxmint.ro
Acolo puteți cere ajutor.

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Linux Mint Romania
Dorim să va anunțăm că acum ne găsiți la noua adresă: www.linuxmint.ro
Acolo puteți cere ajutor.
Linux Mint Romania
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Haideti sa ne prezentam

+14
adriancs35
gepres
DanL
V3n3RiX
yes_linux
davincii
teleton
razvan86
Peter
Nicu
fioan89
Ăla micu'
coman norbert
ckristi
18 participanți

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

In jos

Haideti sa ne prezentam - Pagina 2 Empty Re: Haideti sa ne prezentam

Mesaj Scris de V3n3RiX Mier 10 Noi 2010, 01:59

Salutare si bine v-am gasit pe toti.

Numele meu este Mamut Ghiunhan. Stiu ca poate suna ciudat, dar sunt de etnie turca, nascut crescut pe meleagurile judetului Constanta. Am 25 de ani fara 2 luni si sunt mai mult decat pasionat de calculatoare.

Folosesc exclusiv Linux de 3 ani pe PC-ul personal, dar am facut cunostinta pentru prima data cu el in 2002. Evident sub o forma de un patrat negru care nu imi apartinea, dar in care intram si executam niste comenzi. Sunt convins ca ati prins ideea. :D

Prima distributie folosita a fost Mandrake 10.0 prin 2005. Ulterior m-am jucat cu CentOS 4 si Fedora 7. M-am hotarat sa trec definitiv pe Linux la sfarsitul lui 2007 imediat dupa lansarea Ubuntu 7.10 . De atunci am tot migrat de la o distributie la alta in cautarea a ceva care sa ma multumeasca. Si am gasit. ArchLinux. Sunt utilizator ArchLinux de aproape un an jumate si sunt extrem de multumit.

Am incercat inclusiv Linux Mint 7 sau 8 parca. O distributie foarte buna, dar cu o mare lipsa din punctul meu de vedere. O imagine netinstall. :-D

Timpul meu liber este ocupat tot cu calculatoarele. In ultima perioada m-am apucat sa creez pachete .deb pentru Ubuntu, .rpm pentru Fedora si in special Mandriva.

M-am apucat sa invat sa programez in python, asa ca urati-mi succes.
V3n3RiX
V3n3RiX

Mesaje : 19
Data de inscriere : 09/11/2010
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti-Constanta

Sus In jos

Haideti sa ne prezentam - Pagina 2 Empty Re: Haideti sa ne prezentam

Mesaj Scris de ckristi Mier 10 Noi 2010, 03:06

@V3n3RiX: Bine ai venit si.. succes. Eu tocmai m-am apucat de invatat perl. Da, stiu ca este vechi, stiu ca nu il mai foloseste nimeni... dar este eficient pentru ce am eu nevoie. :-)
ckristi
ckristi

Mesaje : 379
Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 43
Localizare : Bucuresti, Romania

http://www.druid.ro

Sus In jos

Haideti sa ne prezentam - Pagina 2 Empty Re: Haideti sa ne prezentam

Mesaj Scris de DanL Dum 20 Feb 2011, 08:04

Numele meu este Lascu Dan-George, am 48 de ani și locuiesc în Drobeta Turnu Severin. Teoretic sunt administrator de rețea la o instituție publică, practic ma ocup cu tot ce seamănă a IT pe acolo lol!
Mă ocup de calculatoare din 1982, adică de la apariția Sinclair ZX Spectrum. Am început să folosesc linux în 2000 (debian 2.1 Slink dar nu mă întrebați cum era). Începând din 2005, odată cu Ubuntu 5.04 Hoary Hedgehog, am renunțat la dual-boot cu Windows și folosesc exclusiv linux. Acest exclusiv descrie opțiunea mea personală, întrucât, prin natura meseriei, sunt zilnic în contact cu Windows (despre care am o părere extrem de proastă).
DanL
DanL

Mesaje : 4
Data de inscriere : 20/02/2011
Varsta : 61
Localizare : Drobeta Turnu Severrin

Sus In jos

Haideti sa ne prezentam - Pagina 2 Empty Re: Haideti sa ne prezentam

Mesaj Scris de gepres Joi 03 Mar 2011, 00:02

Ma numesc Emil si m-am lasat de inginerie ca sa vand carti. Linux folosesc de zgarcit ce sunt si am schimbat distributiile in functie de cum recunosteau reteaua, modemurile, imprimantele si alte maruntisuri cu care-mi mananc zilele. Asa am trecut prin Mandriva, Suse, Xandros, Vector si vreo 20 de derivate. Acum am ajuns la Mint care parea ideal si se descurca aproape cu toate maruntisurile mele mai putin HP-ul laser de pe sistemul de acasa. A ramas doar pe cele doua sisteme de la librarie unde am Samsung.
La toti cunoscutii care m-au chemat sa le instalez un sistem de operare le-am pus Mint. Acum nu ma mai cheama nimeni.
gepres
gepres

Mesaje : 37
Data de inscriere : 10/03/2010
Varsta : 63
Localizare : Bihor

http://beius-romania.blogspot.com

Sus In jos

Haideti sa ne prezentam - Pagina 2 Empty Re: Haideti sa ne prezentam

Mesaj Scris de adriancs35 Joi 03 Mar 2011, 12:09

Sunt Adrian . Am 12 ani .Sunt in clasa a 6 -a in Bucuresti . Pasiunea mea pentru linux a inceput la scoala cand o asociatie anti-piraterie a venit sa ne vorbeasca despre Windows.
Si ca anumite versiuni Linux sunt gratuite . Astea fiind spuse vreau sa fiu tratat ca si ceilanti utilizatori Linux avand in vedere de faptul ca am 12 ani. am inteles.
adriancs35
adriancs35

Mesaje : 7
Data de inscriere : 03/03/2011
Varsta : 25
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Haideti sa ne prezentam - Pagina 2 Empty Re: Haideti sa ne prezentam

Mesaj Scris de ckristi Joi 03 Mar 2011, 12:17

Bun venit noilor membri. Sper sa aveti parte de o experienta placuta aici pe forum.
ckristi
ckristi

Mesaje : 379
Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 43
Localizare : Bucuresti, Romania

http://www.druid.ro

Sus In jos

Haideti sa ne prezentam - Pagina 2 Empty Re: Haideti sa ne prezentam

Mesaj Scris de Ăla micu' Joi 03 Mar 2011, 13:34

adriancs35 a scris:Sunt Adrian . Am 12 ani ......... Astea fiind spuse vreau sa fiu tratat ca si ceilanti utilizatori Linux avand in vedere de faptul ca am 12 ani. am inteles.
Din partea mea ai tot respectul relativ la vârsta fragedă la care ai intrat în lumea liberă GNU/Linux.
În ceea ce mă privește,sunt obișnuit să fac schimb de experiență Linux cu minori, deoarece și fiica mea, în vârstă de 11 ani (cl. a 4-a) folosește de 6 luni exclusiv Ubuntu.

Bine ați venit pe forum și ție și lui Emil, cu care împărtășesc atât meseria comună cât și traseul profesional; și eu am lăsat ingineria acum 21 ani.

Mult succes tuturor !

.


Ultima editare efectuata de catre Ăla micu' in Sam 11 Iun 2011, 09:29, editata de 1 ori
avatar
Ăla micu'
Membru

Mesaje : 299
Data de inscriere : 14/03/2010
Localizare : Constanța

Sus In jos

Haideti sa ne prezentam - Pagina 2 Empty Re: Haideti sa ne prezentam

Mesaj Scris de coman norbert Vin 04 Mar 2011, 03:14

Ce vârste frumoase... nu putem să dăm timpul înapoi. Copilăria este cel mai frumos moment, nu degeaba avem un mit al vârstei de aur.
Ferice de cei care rămân copii toată viața ( eu cu Ăla micu' ). Prea tare!!!
coman norbert
coman norbert

Mesaje : 465
Data de inscriere : 09/03/2010
Varsta : 49
Localizare : Cluj-Napoca/Satu Mare

Sus In jos

Haideti sa ne prezentam - Pagina 2 Empty Re: Haideti sa ne prezentam

Mesaj Scris de big_bum Mar 19 Apr 2011, 07:57

Salutare si bine v-am gasit.
Sunt utilizator exclusiv de Linux Mint Julia incepand de acum cateva minute (scriu de pe Live CD)
Probabil unii ma cunoasteti de pe forumul Ubuntu, unde am avut acest sistem de operare instalat prin Wine.

Sunt din București, am 19 ani. Mă cheamă Cristi și învăț într-un liceu din București, nu contează care, profil mate-info clasa a 12-a, profil irelevant pentru ce urmează să fac. Urăsc matematica. de fapt pe profa si integralele ei.

Folosesc Linux de prin 2007, an în care m-am apucat și de fotografie, aceasta fiind singurul lucru care mă mai ține aproape de Windows. Nu mă ințeleg deloc cu GIMP, pur și simplu îl urăsc. Nici nu am vrut să il invăț din moment ce m-am obișnuit cu Photoshop-ul de mai bine de 5 ani, deci de dinaintea fotografiei.

Să ne auzim cu bine, trebuie să dau restart!
big_bum
big_bum

Mesaje : 7
Data de inscriere : 19/04/2011
Varsta : 32
Localizare : Bucuresti

http://big-bum-s.blogspot.com

Sus In jos

Haideti sa ne prezentam - Pagina 2 Empty Re: Haideti sa ne prezentam

Mesaj Scris de iuliank2k Joi 21 Apr 2011, 11:32

Eu ma numesc Iulian sunt sunt din Ialomita, am aproape 30 de ani , sunt mecanic auto , iar in ultimi 7 ani am devenit si apicultor , Eu am descoperit linux deoarece ma plictiseam rau pe windows.Acum un an eram tare plictisit , atunci citeam PC practic ,din care am aflat ca va apare un nou sistem de operare free ( google chrome os ) am asteptat nerabdator aparitia lui,dar am fost tare dezamagit cind l-am testat. Asa ca am reluat cautarile cu ajutorul unui telefon cu internet(pe atunci nu aveam internet pe pc ) .Cautam pe google ceva de genul "sistem de operare free, cel mai bun sistem de operare" asa am descoperit Ubuntu 9.10 , l-am descarcat cu torentul apoi l-am testat , am suferit o mica dezamagire atunci cind am observat ca nu puteam asculta mp3 , nu puteam vedea avi (repet ,pe atunci nu aveam internet , nici experienta ) apoi am cautat explicatia acestul lucru ,m-am lamurit cum stau lucrurile si am descarcat Kiwi ,pe care il foloseam exclusiv de pe stic , pe la jumatea anului trecut mi-am bagat si internet , si atunci a fost momentul cind mi-am instalat ubuntu 9.10 in windows cu wubi, am stat asa mai multe luni , apoi am trecut pe Ubuntu 10.10 (instalat normal ) Dupa un timp am resimtit nevoia unui linux cu codecuri preinstalate ,pt momentele cind foloseam live cd-ul pe calculatoarele amicilor fara net,asa am descoperit Linux mint .acum folosesc Linux Mint 60-70 la suta din timp. Ubuntu 30 la suta si Windows (cu licenta gratis ) 10 la suta din timp. inca ma tin pe windows unele programe exe ,gen Format factori , Halo trial , Ashampo burning studio , Lili Usb creator . cam asta despre mine .
iuliank2k
iuliank2k

Mesaje : 22
Data de inscriere : 04/03/2011

Sus In jos

Haideti sa ne prezentam - Pagina 2 Empty Re: Haideti sa ne prezentam

Mesaj Scris de iulimaster Mar 26 Apr 2011, 21:37

Salut la toata lumea,ma numesc Iulian si sunt din Bucuresti,am renuntat la sindromul windows pentru totdeauna.Sunt nou in linix OK! acum invat sa fac primii pasi si sper sa invat sa merg foarte repede...De 2 saptamani testez distributii linux si azi m-am decis Linux Mint este cel care ma impresionat foarte mult,e prietenos cu astia care vin din windows.Tot azi am invatat cum se instaleaza programe cu terminalul am cautat pe google :))
Va multumesc ca m-ati primit in comuninatea voastra.
La revedere si mult succes

iulimaster
iulimaster

Mesaje : 5
Data de inscriere : 26/04/2011
Varsta : 43
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Haideti sa ne prezentam - Pagina 2 Empty Re: Haideti sa ne prezentam

Mesaj Scris de Ăla micu' Mier 27 Apr 2011, 00:31

big_bum, iuliank2k și iulimaster
bine ați venit pe forum și mult succes în acomodarea cu Linux Mint !
avatar
Ăla micu'
Membru

Mesaje : 299
Data de inscriere : 14/03/2010
Localizare : Constanța

Sus In jos

Haideti sa ne prezentam - Pagina 2 Empty Re: Haideti sa ne prezentam

Mesaj Scris de iulimaster Sam 30 Apr 2011, 00:22

multumesc mult "Ala micu" m-am acomodat deja si ma simt ok :))
iulimaster
iulimaster

Mesaje : 5
Data de inscriere : 26/04/2011
Varsta : 43
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Haideti sa ne prezentam - Pagina 2 Empty Re: Haideti sa ne prezentam

Mesaj Scris de Creation Sam 11 Iun 2011, 07:36

Salutare tuturor, Bogdan ma numesc si sunt din Pitesti. Folosesc linux de mai bine de 5 ani. Folosesc Linux Mint 10 de putin timp dar ma bucur ca am scapat de probleme precum freeze de desktop sau functionare defectuoasa a tunerului tv. Sper sa nu am probleme de acest fel si sub Mint caci sincer mi s-a luat sa tot oscilez intre distributii linux.

Creation
Creation

Mesaje : 44
Data de inscriere : 26/07/2010
Varsta : 38
Localizare : Pitesti@Arges.Romania

http://creationn.wordpress.com/

Sus In jos

Haideti sa ne prezentam - Pagina 2 Empty Re: Haideti sa ne prezentam

Mesaj Scris de Ăla micu' Sam 11 Iun 2011, 08:59

Salut Bogdan și bine ai venit !

Ne-am bucura să ai timpul necesar să împarți cu noi experiența acumulată în peste 5 ani de GNU/Linux.
avatar
Ăla micu'
Membru

Mesaje : 299
Data de inscriere : 14/03/2010
Localizare : Constanța

Sus In jos

Haideti sa ne prezentam - Pagina 2 Empty Re: Haideti sa ne prezentam

Mesaj Scris de Creation Sam 11 Iun 2011, 09:16

Bine te-am gasit; experienta mea o gasesti pe blog; poate ca nu este unul 100% strict dar ma straduiesc sa ofer informatii corecte celor care mi-l citesc si incerc sa ii ajut pe cei care ma intreaba.

Very later edit: naspa e cu tastatura noua atunci cand atingi tastele care nu trebuie lol!


Ultima editare efectuata de catre Creation in Sam 11 Iun 2011, 21:33, editata de 1 ori
Creation
Creation

Mesaje : 44
Data de inscriere : 26/07/2010
Varsta : 38
Localizare : Pitesti@Arges.Romania

http://creationn.wordpress.com/

Sus In jos

Haideti sa ne prezentam - Pagina 2 Empty Re: Haideti sa ne prezentam

Mesaj Scris de Ăla micu' Sam 11 Iun 2011, 11:32

avatar
Ăla micu'
Membru

Mesaje : 299
Data de inscriere : 14/03/2010
Localizare : Constanța

Sus In jos

Haideti sa ne prezentam - Pagina 2 Empty Re: Haideti sa ne prezentam

Mesaj Scris de Creation Sam 11 Iun 2011, 21:37

Multumesc de informatie De acord.
Pe aici pe forum alti pitesteni mai sunt ?
Creation
Creation

Mesaje : 44
Data de inscriere : 26/07/2010
Varsta : 38
Localizare : Pitesti@Arges.Romania

http://creationn.wordpress.com/

Sus In jos

Haideti sa ne prezentam - Pagina 2 Empty Re: Haideti sa ne prezentam

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum