Linux Mint Romania
Dorim să va anunțăm că acum ne găsiți la noua adresă: www.linuxmint.ro
Acolo puteți cere ajutor.

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Linux Mint Romania
Dorim să va anunțăm că acum ne găsiți la noua adresă: www.linuxmint.ro
Acolo puteți cere ajutor.
Linux Mint Romania
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Echipa Mint!!!

3 participanți

In jos

Echipa Mint!!! Empty Echipa Mint!!!

Mesaj Scris de coman norbert Mier 28 Apr 2010, 12:38

Dupa cum am precizat, este necesar sa formam o echipa.
Peter, Torvalds, Ckristi...

Dl. Marcel Banu, a anuntat ca are timp.
Am spus ca este nevoie de oameni competitivi, dar mai ales dispusi sa faca treaba.
@ala micu, din cate am inteles are timp suficient, daca doreste poate fi moderator. Este o persoana potrivita ptr asta.

Cu toate ca nu vad rostul major al moderatorilor, spun asta ptr ca vad cum este. Ca moderator nu ai acces la panoul de administrare, deci nu poti da ban. Singura optiune este sa stergi postarile respectivului. Forumul nu este populat asa ca nu a fost nevoie de masuri drastice. Dar pe viitor cine stie.
Consider ca se poate elimina functia de moderator, practic in afara faptului ca poti sterge postari, la altceva nu ai acces.

Important
Membrii forumului care au cunostinte IT, sa anunte acest lucru, astfel se pot selecta viitorii membrii a echipei Mint.
Folositi acest topic, ptr anunturile dvs.
Eventual, daca sunteti nemultumiti de activitatea unuia dintre membrii, postati aici nemultumirea dvs.
Asa, ne corectam si noi atitudinile.
Multumesc, al dvs. Coman Norbert.

P.S. Atat @ala micu, cat si @marcelbanu, sunt oameni maturi si cu discernamant, ambii sunt apti ptr functia de moderatori.
Iar sfaturile lor sunt foarte utile.


Ultima editare efectuata de catre coman norbert in Mier 28 Apr 2010, 22:59, editata de 1 ori
coman norbert
coman norbert

Mesaje : 465
Data de inscriere : 09/03/2010
Varsta : 50
Localizare : Cluj-Napoca/Satu Mare

Sus In jos

Echipa Mint!!! Empty Re: Echipa Mint!!!

Mesaj Scris de Ăla micu' Mier 28 Apr 2010, 19:56

Cu mare plăcere aș vrea să ajut forumul să "creasca", dar din păcate nu prea văd ce ar trebui să fac pt. asta, deoarece deocamdată sunt "debitor" net. Mai mult primesc decât dau.
Este clar, pt. mine cel puțin, că încă mult timp de acum încolo eu mai mult voi învăța de la membrii forumului decât să-i învăt (sfătuiesc) eu pe ei.
Să șterg posturile altora nu-mi permit, și nici nu mă interesează, acesta fiind, cred eu, atributul exclusiv al admin-ilor.
Modest, aștept sugestii.

P.S. Până atunci îmi permit eu una :
știu că s-a discutat treaba asta în alt topic, dar modul în care se afișează ora post-ului (am/pm) nu mi se pare atât de ergonomic, pt. cei grăbiți (și majoritatea sunt grăbiți) să parcurgă noutățile, ca cel de pe forumul Ubuntu Romania; totul pe un singur rând și format orar de 24 ore.
avatar
Ăla micu'
Membru

Mesaje : 299
Data de inscriere : 14/03/2010
Localizare : Constanța

Sus In jos

Echipa Mint!!! Empty Re: Echipa Mint!!!

Mesaj Scris de ckristi Joi 29 Apr 2010, 00:31

Eu vad un pic diferit lucrurile. Adminii ar trebui sa se ocupe de partea tehnica si de bunul mers al forumului din punct de vedere functional. De moderatori este nevoie pentru a putea fi cu ochii pe discutiile care se "incing" pe ici pe colo. Asadar e nevoie de moderatori cu timp liber.

Din punctul meu de vedere si @ala micu si @marcelbanu sunt bineveniti in randul moderatorilor. Daca nici Peter nu are nimic impotriva, eu propun ridicarea lor la acest "rang".
ckristi
ckristi

Mesaje : 379
Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 43
Localizare : Bucuresti, Romania

http://www.druid.ro

Sus In jos

Echipa Mint!!! Empty Re: Echipa Mint!!!

Mesaj Scris de coman norbert Joi 29 Apr 2010, 00:40

Asa este ckristi!
Acesta este rolul moderatorului.
Iar aspectele cele mai importante sunt timpul liber si maturitatea. Un moderator hataraste daca "discutia" se afla intr-un cadru "legal", sau utilizatorul in cauza depasaste limitele bunului simt. Deci uneltele noderatorului sunt: stergerea sau mutarea unei discutii, eventual "o pauza" ptr utilizatorul mai "mitocan".
Posibilitatea "pauzei" lipseste, nu pot accesa panoul de administrare.
Vedeti daca nu se poate adauga aceasta unealta, "pauza" , astfel incat moderatorii sa nu fie nevoiti sa foloseasca panoul de administrare, panou care sa ramana doar ptr admini.
coman norbert
coman norbert

Mesaje : 465
Data de inscriere : 09/03/2010
Varsta : 50
Localizare : Cluj-Napoca/Satu Mare

Sus In jos

Echipa Mint!!! Empty Re: Echipa Mint!!!

Mesaj Scris de ckristi Joi 29 Apr 2010, 01:18

Le-am dat eu PM oficial, cu Peter in "CC". :)
ckristi
ckristi

Mesaje : 379
Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 43
Localizare : Bucuresti, Romania

http://www.druid.ro

Sus In jos

Echipa Mint!!! Empty Re: Echipa Mint!!!

Mesaj Scris de coman norbert Joi 29 Apr 2010, 01:31

Ok,
Ati sters chat-ul?
Peter, chat-ul de sus este nasol, astalalt era mult mai fain.
P.S. Nu vad chat-ul si nici panoul. Dar Peter, vedati daca nu puteti adauga, doar ca si unealta functia ban. Sa nu fie necesar panoul ptr moderatori.
coman norbert
coman norbert

Mesaje : 465
Data de inscriere : 09/03/2010
Varsta : 50
Localizare : Cluj-Napoca/Satu Mare

Sus In jos

Echipa Mint!!! Empty Re: Echipa Mint!!!

Mesaj Scris de ckristi Joi 29 Apr 2010, 02:37

@coman: Ar trebui sa functioneze functia ban si pentru moderatori acum. Incerci, te rog sa vezi daca e totul ok?
ckristi
ckristi

Mesaje : 379
Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 43
Localizare : Bucuresti, Romania

http://www.druid.ro

Sus In jos

Echipa Mint!!! Empty Re: Echipa Mint!!!

Mesaj Scris de Ăla micu' Joi 29 Apr 2010, 02:41

coman norbert zis :
@ala micu,
" ptr functia de moderator nu ai nevoie doar de cunostinte, importante sunt maturitatea, discernamantul si timpul liber."

Răspuns : @coman norbert și @ckristi

Din perspectiva acestor criterii cred că mă voi descurca, mai ales în privința ultimului.
Vă puteți baza pe mine și vă mulțumesc pentru încredere.

Mult succes în continuare !
avatar
Ăla micu'
Membru

Mesaje : 299
Data de inscriere : 14/03/2010
Localizare : Constanța

Sus In jos

Echipa Mint!!! Empty Re: Echipa Mint!!!

Mesaj Scris de coman norbert Joi 29 Apr 2010, 02:54

Da, exista optiunea.
Moderatori, dati click pe numele utilizatorului recalcitrant, iar la Profil, aveti jos functia, Administrarea utilizatorului, si vant...
Dar, inainte este frumos sa avertizam persoana, iar daca recidiveaza... suntem in spatele lui cu "pistolul la ceafa". :D
Tot ptr moderatori,
aveti uneltele de stergere/editare a mesajelor, iar jos la uneltele moderatorului, posibilitatile de mutare.
Spor.
@ala micu,
ma bucur ca esti alaturi de noi.
@ckristi,
"pupici" ptr functia "pistol la ceafa".


Ultima editare efectuata de catre coman norbert in Joi 29 Apr 2010, 03:16, editata de 2 ori
coman norbert
coman norbert

Mesaje : 465
Data de inscriere : 09/03/2010
Varsta : 50
Localizare : Cluj-Napoca/Satu Mare

Sus In jos

Echipa Mint!!! Empty Re: Echipa Mint!!!

Mesaj Scris de ckristi Joi 29 Apr 2010, 02:59

Just my 1 RON for this. :)
ckristi
ckristi

Mesaje : 379
Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 43
Localizare : Bucuresti, Romania

http://www.druid.ro

Sus In jos

Echipa Mint!!! Empty Re: Echipa Mint!!!

Mesaj Scris de Vizitato Joi 29 Apr 2010, 08:56

Rog sa se ocupe cineva de Index-ul site-ului! Sa mutam totul de pe weebly pe forumz. Eu chiar nu am timp!
avatar
Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Echipa Mint!!! Empty Re: Echipa Mint!!!

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum