Linux Mint Romania
Dorim să va anunțăm că acum ne găsiți la noua adresă: www.linuxmint.ro
Acolo puteți cere ajutor.

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Linux Mint Romania
Dorim să va anunțăm că acum ne găsiți la noua adresă: www.linuxmint.ro
Acolo puteți cere ajutor.
Linux Mint Romania
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Ce va atrage?

5 participanți

In jos

Ce va atrage? Empty Ce va atrage?

Mesaj Scris de Peter Mar 09 Mar 2010, 00:47

Spuneti in continuare ce va atrage la Linux MInt.
avatar
Peter

Mesaje : 338
Data de inscriere : 08/03/2010
Varsta : 29

Sus In jos

Ce va atrage? Empty Re: Ce va atrage?

Mesaj Scris de coman norbert Mar 16 Mar 2010, 05:57

Din pacate femeile nu! :D
Cu toate ca pentru femei Mint-ul este perfect.
De cate ori nu va roaga o fata, "hai sa vezi ca nu-mi merge calcu"
Au probleme cu virusii, nu stiu sa foloseasca un antivirus, nu stiu sa foloseasca un calculator, sau sa instaleze un windows.
Pentru ele linux, este ideal, usor de instalat, are chiar prostiile de jocuri pe care le joaca de obicei fetele, de la tetris la toate chestiile cu bilute :D
-nu se viruseaza, daca faci o prostie si nu te descurci, un reinstal Mint 8 xfce dureaza 2 minute si ai un sistem fresh,
SI TOTUSI NU SUNT FETE LINUXISTE!
coman norbert
coman norbert

Mesaje : 465
Data de inscriere : 09/03/2010
Varsta : 49
Localizare : Cluj-Napoca/Satu Mare

Sus In jos

Ce va atrage? Empty Re: Ce va atrage?

Mesaj Scris de mark Mar 16 Mar 2010, 07:01

Pe mine cred ca m-a atras mai mult prospetimea. Am folosit ubuntu 9.04 si 9.10. Nu am avut probleme cu niciunul. Din cauza bateriei de la notebook, care tine doar 10 minute, am incercat, fara succes, mai multe distributii: fedora, opensuse, kubuntu si in final am ramas cu helena 64 bit. Un atu important al distributiei LinuxMint este managerul de instalare a aplicatiilor suplimentare, mult mai la indemanda incepatorilor. Dupa ce am incercat kde si xfce, am ramas pe gnome, care mi se potriveste mai bine.
avatar
mark

Mesaje : 1
Data de inscriere : 15/03/2010
Varsta : 50
Localizare : Bals

Sus In jos

Ce va atrage? Empty Re: Ce va atrage?

Mesaj Scris de coman norbert Mar 16 Mar 2010, 09:16

Stabilitatea, atat versiunile cu KDE cat si cele cu Xfce, sunt mult mai inchegare si mai rapide versus, urateniile numite Xubuntu sau Kubuntu.
Canonical are practic doar o versiune de interfata grafica, gnome-ul, ca restul sunt asa de forma. Totusi Xubuntu este destul de OK, are viteza, iar in afara unor bug-uri minore cea ce-l depuncteaza fiind look-ul arhaic, chiar groaznic. Este salvat doar de performantele foarte bune.
coman norbert
coman norbert

Mesaje : 465
Data de inscriere : 09/03/2010
Varsta : 49
Localizare : Cluj-Napoca/Satu Mare

Sus In jos

Ce va atrage? Empty Re: Ce va atrage?

Mesaj Scris de Ăla micu' Mier 17 Mar 2010, 11:23

Asa cum sublinia si Mark, prospetimea mi-a declansat primul "wow" dupa care, venind din Ubuntu 9.10 si "sapand" la comparatii, m-am atasat mai mult de Mint8(main) pe care-l folosesc mult mai des (95%) decat pe "parintele" lui care se "odihneste" pe alta partitie.
La Ubuntu apreciez suportul comunitatii, la care "trag cu ochiul" zilnic, loc de altfel, de unde am si aflat ca s-a deschis Linuxmintromania.
La Mint mi-a placut, inca de la inceput, organizarea meniului care pt. un incepator ca mine este mai prietenoasa, centrul de control,synaptic-ul si cel mai important pt. mine este faptul ca "a venit impachetat" cu mai multe aplicatii si codecuri, inclusiv flash-ul din Firefox, pe care in Ubuntu in prima zi dupa instalare, incepator in Linux fiind, il cautam "prin toata casa" .
Astept cu nerabdare ca si acest forum "sa creasca", chiar daca am aflat ca numarul Mint-istilor este mult inferior celui al Ubuntu-istilor si il felicit si aici, si-i urez succes admin-lui.
avatar
Ăla micu'
Membru

Mesaje : 299
Data de inscriere : 14/03/2010
Localizare : Constanța

Sus In jos

Ce va atrage? Empty Re: Ce va atrage?

Mesaj Scris de fioan89 Mar 23 Mar 2010, 04:41

Well...pe mine modul in care arata si in care lucra ma atras cel mai mult.Mi se pare mult mai usor de utilizat desi nici Ubuntu nu-i chiar asa de greoi,insa interfata gnome primitiva si-a spus cuvantul,cand a trebuit sa decid intre ubuntu si mint.Acum folosesc mint kde care mie unul cel putin mi se pare paradoxal dar kde ruleaza mult mai bine decat gnome,start-upul ii mult mai rapid(mai refer aici la mint kde in comparatie cu mint gnome).

Faptul ca oamenii astia de la mint mai lucra inca vreo 3 luni la distributie,si o mai finisieaza mi se pare un lucru foarte bun (nici acum nu inteleg de ce atatea distributii incearca sa lanseze tot la 6 luni o noua versiune,cand la ea ar trebui mult mai mult lucrat ca sa poata avea o lansare cu succes)

Dupa cum spunea si "ala micu" comunitatea Ubuntu este un punct forte pentru tatucul mintului.De cate ori dau un search pe google cu privire la diverse probleme din lumea linux de fiecare data ma minunez:cel putin 2-3 linkuri sunt din forumul Ubuntu unde rar se intampla sa nu gasesti un raspuns!

Cheers! :D
fioan89
fioan89

Mesaje : 39
Data de inscriere : 23/03/2010
Varsta : 34
Localizare : Cluj Napoca

Sus In jos

Ce va atrage? Empty Re: Ce va atrage?

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum