Linux Mint Romania
Dorim să va anunțăm că acum ne găsiți la noua adresă: www.linuxmint.ro
Acolo puteți cere ajutor.

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Linux Mint Romania
Dorim să va anunțăm că acum ne găsiți la noua adresă: www.linuxmint.ro
Acolo puteți cere ajutor.
Linux Mint Romania
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Promovare Linux Mint la vanzatorii de PC-uri

4 participanți

In jos

Promovare Linux Mint la vanzatorii de PC-uri Empty Promovare Linux Mint la vanzatorii de PC-uri

Mesaj Scris de Nicu Joi 13 Mai 2010, 10:45

Oameni buni, eu m-am gândit că merită să trimit o scrisoare marilor vânzători de PC-uri din ţară şi deja am conceput textul, dar îmi dau seama că avem nevoie de mai mult decât atât. Iată ce lipseşte de pe saitul nostru:

1. O descriere scurtă şi cuprinzătoare despre Linux Mint
2. O listă bine pusă la punct cu principalele programe din distribuţie (iar în viitor să curpindă şi informaţii despre cele incluse în variantele KDE, XFCE, LXDE, Fluxbox)
3. O listă care să prezinte eficient programele create de dezvoltatorii Linux Mint
4. Un ghid interactiv care să prezinte mai multe informaţii despre programele enumerate la punctele 2 şi 3
5. Într-o zi cu soare... manualul Linux Mint în limba română

În primă fază ar trebui să ne ocupăm de punctele 1, 2 şi 3, care sunt simple de rezolvat, după care le putem (sau pot) scrie comercianţilor. Mă ofer voluntar să rezolv cele 3 puncte şi chiar să gândesc structura ghidului interactiv, după care să colaborăm pentru elaborarea acestuia. Cât despre manual... e multă muncă şi trebuie mai mult efort. Dar pentru ediţia LTS merită să ne gândim serios la traducere, pentru că va folosi mult timp.

Sunt şi dezvoltator web, deci mă pot ocupa inclusiv de „şurubăria” din spatele paginilor de internet. Lucrul la care nu mă pricep este designul. :P AJUTOR!
Nicu
Nicu

Mesaje : 170
Data de inscriere : 10/05/2010
Varsta : 44
Localizare : Bucureşti

http://www.phpfusion.ro/

Sus In jos

Promovare Linux Mint la vanzatorii de PC-uri Empty Re: Promovare Linux Mint la vanzatorii de PC-uri

Mesaj Scris de Peter Joi 13 Mai 2010, 11:21

Designul va veni de la sine. Tu sa construiesti. Fa codul si apoi il testam.
avatar
Peter

Mesaje : 338
Data de inscriere : 08/03/2010
Varsta : 30

Sus In jos

Promovare Linux Mint la vanzatorii de PC-uri Empty Re: Promovare Linux Mint la vanzatorii de PC-uri

Mesaj Scris de coman norbert Joi 13 Mai 2010, 11:24

@kneekoo
super, ai acces la toate functiile forumului?
daca nu, ii rog pe ckristi sau pe Peter sa iti dea instrumentele de admin.
Sunt de acord cu enunturile de mai sus.
Oricum sunt bucuros ca forumul merge pe calea cea buna. Eu nu tare ma pricep in domeniu, si din pacate vreo doua luni nici cu timpul nu stau bine, dar nici cu stiinta nu ma mandresc. Acesta este motivul ptr care nu am mai dorit functia de admin, mai bine sa o detina cei care se pricep.
coman norbert
coman norbert

Mesaje : 465
Data de inscriere : 09/03/2010
Varsta : 50
Localizare : Cluj-Napoca/Satu Mare

Sus In jos

Promovare Linux Mint la vanzatorii de PC-uri Empty Re: Promovare Linux Mint la vanzatorii de PC-uri

Mesaj Scris de Ăla micu' Joi 13 Mai 2010, 11:35

@kneekoo

Ideea interesantă și demersul personal mai mult decât generos din partea ta, din păcate, nu-mi pot alunga o undă de scepticism în privința șanselor de reușită.
Probabil că există interese financiare solide care-i determină pe comercianți să recomande Windows OEM cu atâta exuberanță.
Aș vrea din tot sufletul să mă-nșel și voi fi primul care să te felicite pentru reușita ta.
Dacă este ceva care să se preteze unui începător, în IT&C, ca mine, îmi pun la dispoziție 2-3 ore pe zi pentru treaba asta.
avatar
Ăla micu'
Membru

Mesaje : 299
Data de inscriere : 14/03/2010
Localizare : Constanța

Sus In jos

Promovare Linux Mint la vanzatorii de PC-uri Empty Re: Promovare Linux Mint la vanzatorii de PC-uri

Mesaj Scris de Nicu Joi 13 Mai 2010, 11:40

Mulţumesc pentru răspunsuri. Chiar simt nevoia să le „dau pe sub nas” oamenilor cu informaţii simple şi bune despre Linux Mint, că sistemul ăsta de operare merită să fie mai cunoscut. Atât doar că începătorii ori nu ştiu nimic despre Linux şi au tendinţa să-l respingă din start, sau au nişte idei preconcepute pe care nu le putem schimba decât venind în întâmpinarea problemelor pe care le ridică.

Precizez că şi eu stau prost cu timpul liber, dar vreau să contribui cu ceea ce am scris mai sus, aşa că o să vă dau de veste când am noutăţi. ;)

@ala micu: Am văzut în mai multe hipermarketuri şi magazine online calculatoare cu Linux preinstalat, deci calea este deschisă aproape la toţi comercianţii. Ideea este că ei nu-s foarte „la zi” din destule motive, iar aici le putem întinde noi de o mână de ajutor. Oricum e gratis, deci nu au de ce să facă nazuri din moment ce instalează alte distribuţii. Eu am văzut Mandriva prin magazine. Voi?
Nicu
Nicu

Mesaje : 170
Data de inscriere : 10/05/2010
Varsta : 44
Localizare : Bucureşti

http://www.phpfusion.ro/

Sus In jos

Promovare Linux Mint la vanzatorii de PC-uri Empty Re: Promovare Linux Mint la vanzatorii de PC-uri

Mesaj Scris de Ăla micu' Joi 13 Mai 2010, 11:55

Faptul că este gratis îi interesează întradevăr pe comercianți pt. că S.O. nu mai încarcă prețul final al produsului, făcându-l mai vandabil. Majoritatea încă mai preferă Windows OEM din motive arhicunoscute, legate de comoditate, necunoaștere, etc. chiar dacă pt. asta trebuie să platească 4-500 lei în plus. Încă mai sunt destule OEM-uri cu Xp prin magazine, la 9 ani de la lansarea lui și treaba asta nu pare să-i deranjeze pe prea mulți.
Dar ca să dau numai un exemplu personal : în urmă cu 3 luni când nu știam absolut nimic despre Linux nu mi-aș fi cumpărat un PC fără S.O. nici dacă era aproape gratis; acum sunt deja hotărât ca viitoarea achiziție de acest gen să fie dotată doar cu FreeDos pt. a-mi putea eu instala ce am nevoie la momentul respectiv.
avatar
Ăla micu'
Membru

Mesaje : 299
Data de inscriere : 14/03/2010
Localizare : Constanța

Sus In jos

Promovare Linux Mint la vanzatorii de PC-uri Empty Re: Promovare Linux Mint la vanzatorii de PC-uri

Mesaj Scris de Nicu Joi 13 Mai 2010, 12:12

ala micu a scris:acum sunt deja hotărât ca viitoarea achiziție de acest gen să fie dotată doar cu FreeDos pt. a-mi putea eu instala ce am nevoie la momentul respectiv.
Deci ar fi o problemă dacă PC-ul ar avea Linux Mint preinstalat? :lol:
Nicu
Nicu

Mesaje : 170
Data de inscriere : 10/05/2010
Varsta : 44
Localizare : Bucureşti

http://www.phpfusion.ro/

Sus In jos

Promovare Linux Mint la vanzatorii de PC-uri Empty Re: Promovare Linux Mint la vanzatorii de PC-uri

Mesaj Scris de Ăla micu' Joi 13 Mai 2010, 12:25

Dacă ar fi de la Helena inclusiv în sus, nu. Cu toate că mi-ar place mai mult să fac eu instalarea, acum după ce am făcut câteva zeci.
Din câte am văzut eu "instalatorii" OEM de Linux ori nu prea se-nghesuie la versiunile de ultimă oră, ori distribuțiile Linux au un ciclu de lansare prea rapid pt. vânzările lor.
avatar
Ăla micu'
Membru

Mesaje : 299
Data de inscriere : 14/03/2010
Localizare : Constanța

Sus In jos

Promovare Linux Mint la vanzatorii de PC-uri Empty Re: Promovare Linux Mint la vanzatorii de PC-uri

Mesaj Scris de Nicu Vin 14 Mai 2010, 00:34

coman norbert a scris:@kneekoo
super, ai acces la toate functiile forumului?
daca nu, ii rog pe ckristi sau pe Peter sa iti dea instrumentele de admin.
Sunt de acord cu enunturile de mai sus.
Oricum sunt bucuros ca forumul merge pe calea cea buna.
Nu ştiu exact în e constă toate funcţiile forumului, dar cred că nu le am (dacă este vorba de Admin CP). Linux Mint România trebuie să fie mai mult decât un forum - trebuie să devină un portal. E curând să vă propun PHP-Fusion pentru evaluare, pentru că v7.01 încă nu a fost lansat - versiune care are un forum ceva mai bun decât în v7.0. Chiar dacă alegem un alt CMS, phpBB mi se pare insuficient pentru ceea ce trebuie să facem aici.
Nicu
Nicu

Mesaje : 170
Data de inscriere : 10/05/2010
Varsta : 44
Localizare : Bucureşti

http://www.phpfusion.ro/

Sus In jos

Promovare Linux Mint la vanzatorii de PC-uri Empty Re: Promovare Linux Mint la vanzatorii de PC-uri

Mesaj Scris de Peter Vin 14 Mai 2010, 01:32

Acum, daca nu ai observat, ai acces la toate functiile forumului. Joaca-te prin ele, dar daca gresesti ceva, sa stii sa le refaci.
avatar
Peter

Mesaje : 338
Data de inscriere : 08/03/2010
Varsta : 30

Sus In jos

Promovare Linux Mint la vanzatorii de PC-uri Empty Re: Promovare Linux Mint la vanzatorii de PC-uri

Mesaj Scris de Nicu Vin 14 Mai 2010, 01:46

Mulţumesc. N-am modificat nimic. După ce voi structura informaţiile despre care am povestit mai sus voi încerca să creez paginile aferente.
Nicu
Nicu

Mesaje : 170
Data de inscriere : 10/05/2010
Varsta : 44
Localizare : Bucureşti

http://www.phpfusion.ro/

Sus In jos

Promovare Linux Mint la vanzatorii de PC-uri Empty Re: Promovare Linux Mint la vanzatorii de PC-uri

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum