Linux Mint Romania
Dorim să va anunțăm că acum ne găsiți la noua adresă: www.linuxmint.ro
Acolo puteți cere ajutor.

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Linux Mint Romania
Dorim să va anunțăm că acum ne găsiți la noua adresă: www.linuxmint.ro
Acolo puteți cere ajutor.
Linux Mint Romania
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

5 motive pentru a alege Linux Mint:

+3
gepres
coman norbert
Peter
7 participanți

In jos

5 motive pentru a alege Linux Mint: Empty 5 motive pentru a alege Linux Mint:

Mesaj Scris de Peter Mar 09 Mar 2010, 03:53

1. Modul in care a fost conceput desktop-ul si eficienta acestuia in timpul lucrului face ca sa accesezi mai usor unele fisiere/programe.
2. Meniul de pe taskbar, asemanator cu cel din windows, te va ajuta sa faci mai usoara trecerea de la windows la linux.
3. Linux vine gata cu programele de care ai nevoie si te ajuta in orice. Practic configurarea sistemului va dura mult mai putin decat pe windows.
4. Usor de configurat interfata desktop si efectele.
5. O baza de date mare si un sistem de fisiere foarte eficient.
avatar
Peter

Mesaje : 338
Data de inscriere : 08/03/2010
Varsta : 29

Sus In jos

5 motive pentru a alege Linux Mint: Empty Re: 5 motive pentru a alege Linux Mint:

Mesaj Scris de coman norbert Mar 09 Mar 2010, 06:36

Este un OS bine lucrat, prefer xfce, iar Xubuntu e mereu sub Mint xfceCE
coman norbert
coman norbert

Mesaje : 465
Data de inscriere : 09/03/2010
Varsta : 49
Localizare : Cluj-Napoca/Satu Mare

Sus In jos

5 motive pentru a alege Linux Mint: Empty Re: 5 motive pentru a alege Linux Mint:

Mesaj Scris de Peter Mar 09 Mar 2010, 06:43

coman norbert a scris:iar Xubuntu e mereu sub Mint xfceCE
Este bun pentru ca modul in care lucreaza desktop-ul, este diferit de de cel de la Xubuntu. La Mint este mult mai economic si in acelasi timp mult mai prietenos.
PS: Bun venit! :)
avatar
Peter

Mesaje : 338
Data de inscriere : 08/03/2010
Varsta : 29

Sus In jos

5 motive pentru a alege Linux Mint: Empty Re: 5 motive pentru a alege Linux Mint:

Mesaj Scris de gepres Sam 10 Apr 2010, 22:12

Cred ca mi-ar place un topic in care sa evidentiem ce are Mint (sau distributiile Linux in general) si nu are Windows, poate trezim interesul utilizatorilor de Windows sa probeze Linux, sa-i dea o sansa fara sa plece de la pareri preconcepute. Nu sa renunte definitiv la Windows, mai ales ca Linux, prin Grub/Lilo da posibilitatea sa folosesti in paralel mai multe sisteme de operare, ci sa experimenteze fara riscuri.

Personal am fost incantat sa pot deschide in Linux (cu Open Office) fisiere .docx (proprii Microsoft Office 2007) pe care nu le-am putut deschide cu versiuni mai vechi de Microsoft Office! De remarcat ca MO e pe bani si OO e gratis!

Imi mai place ca la copierea de pe CD/stick pe hard, daca intalneste fisiere corupte am posibilitatea sa sar peste ele si sa continui copierea. In Windows, in astfel de cazuri, tot procesul este anulat!

Bineinteles ca mai sunt si alte avantaje dar va las si pe voi sa le enumerati :)
gepres
gepres

Mesaje : 37
Data de inscriere : 10/03/2010
Varsta : 63
Localizare : Bihor

http://beius-romania.blogspot.com

Sus In jos

5 motive pentru a alege Linux Mint: Empty Re: 5 motive pentru a alege Linux Mint:

Mesaj Scris de coman norbert Dum 11 Apr 2010, 04:50

Eu nu stiu ce si cum merge in Windows. Nu-l folosesc de un an si ceva, deloc. Deci daca vreti sa se faca o comparatie, pe mine nu va bazati, ca nu sunt in cunostinta de cauza.
Nu am ceva impotriva folosirii win, priveste topicul meu de la "probleme intalnite..." dar ca nu pot efectiv sa fac o comparatie pentru ca sunt habarnist.
coman norbert
coman norbert

Mesaje : 465
Data de inscriere : 09/03/2010
Varsta : 49
Localizare : Cluj-Napoca/Satu Mare

Sus In jos

5 motive pentru a alege Linux Mint: Empty Re: 5 motive pentru a alege Linux Mint:

Mesaj Scris de lover4 Dum 11 Apr 2010, 07:51

Eu zic ca STABILITATEA e cel mai important atu pe care il are Mint in comparatie cu alte sisteme de operare,fie el Windows sau chiar Ubuntu
avatar
lover4

Mesaje : 11
Data de inscriere : 16/03/2010
Varsta : 43
Localizare : satu mare

Sus In jos

5 motive pentru a alege Linux Mint: Empty Re: 5 motive pentru a alege Linux Mint:

Mesaj Scris de ckristi Mier 28 Apr 2010, 07:25

1. Instalare usoara
2. Interfata este mai bine lucrata decat la Ubuntu si este mai apropiata de KDE (iar eu sunt fan KDE, dar dezamagit de cum decurg lucrurile in dezvoltarea lui de cand cu KDE4).
3. O mare plaja de pachete pe care le poti instala (asta-i mostenire de la taticul Ubuntu)
4. Pachete uzuale care sunt usor de instalat in Mint, dar mai greu in Ubuntu, precum Picasa.
5. Faptul ca vine cu toate codec-urile + flashplayer instalat; un utilizator incepator s-ar putea speria daca nu poate sa acceseze site-ul preferat bazat pe Flash.

...

etc.
ckristi
ckristi

Mesaje : 379
Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 43
Localizare : Bucuresti, Romania

http://www.druid.ro

Sus In jos

5 motive pentru a alege Linux Mint: Empty Re: 5 motive pentru a alege Linux Mint:

Mesaj Scris de teleton Dum 15 Aug 2010, 03:56

Ii dau dreptate lu Ckristi si eu sunt fan KDE
teleton
teleton

Mesaje : 31
Data de inscriere : 27/07/2010
Varsta : 31
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

5 motive pentru a alege Linux Mint: Empty Re: 5 motive pentru a alege Linux Mint:

Mesaj Scris de iuliank2k Dum 20 Mar 2011, 10:04

eu prefer Linux Mint deoarece sunt un pic ecologist, iar verdele e culoare naturi , daca mai caut semnificati mai gasesc, sunt si apicultor iar menta e o planta melifera, Maroul si galbenul Ubuntului sunt culori ale nisipului a pamintului Africi. Culoarea naturi tari noastre e verde,sunt indragostit de verdele Mintului de sigla aceasta care o am la avatar.
iuliank2k
iuliank2k

Mesaje : 22
Data de inscriere : 04/03/2011

Sus In jos

5 motive pentru a alege Linux Mint: Empty Re: 5 motive pentru a alege Linux Mint:

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum