Linux Mint Romania
Dorim să va anunțăm că acum ne găsiți la noua adresă: www.linuxmint.ro
Acolo puteți cere ajutor.

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Linux Mint Romania
Dorim să va anunțăm că acum ne găsiți la noua adresă: www.linuxmint.ro
Acolo puteți cere ajutor.
Linux Mint Romania
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Virtual Box

In jos

Virtual Box Empty Virtual Box

Mesaj Scris de gepres Mar 01 Iun 2010, 06:19

Am primit un copiator Konica Minolta si dupa ce mi-am mancat nervii timp de trei zile incercand sa gasesc drivere compatibile in Linux am recurs la o solutie extrema: Virtual Box
E un program excelent care-ti permite sa instalezi, in sistemul tau de operare, un alt sistem de operare complet functional. Asa ca dupa ce l-am instalat am putut sa rulez un WinXP cu toate avantajele sale dar si cu alte avantaje imprumutate de la Mint, astfel am avut toate driverele functionale ale Linuxului, conexiunea internet direct configurata si am putut sa instalez si driverele pentru Windows ale imprimantei . Mi-a dat ceva bataie de cap USB-ul care nu poate fi activat decat in versiunea de Virtual Box descarcata de pe situl lor (www.virtualbox.org) si nu in cea accesibila din Synaptic (probleme legate de licente).
O ultima problema a fost partajarea unui folder vizibil atat din Linux cat si din Windows-ul instalat in Virtual Box. Pentru asta e nevoie ca din VirtualBox, cu Windows-ul ruland, sa instalati Guest Addition. Configurati fisierul comun care apare apoi si in Windows la Network.
Nu e o solutie prea eleganta cand vrei sa scapi total de Windows si e cam absurd sa instalezi un sistem de operare intreg doar pentru a beneficia de un driver. Pot spune ca cei de la Minolta sunt niste nesimtiti si profit sa-i laud iar pe cei de la Samsung care s-au gandit si la utilizatorii de Linux!

LE:
Acum vad ca si lover4 a postat ceva despre Virtual Box la tutoriale :)
gepres
gepres

Mesaje : 37
Data de inscriere : 10/03/2010
Varsta : 63
Localizare : Bihor

http://beius-romania.blogspot.com

Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum