Linux Mint Romania
Dorim să va anunțăm că acum ne găsiți la noua adresă: www.linuxmint.ro
Acolo puteți cere ajutor.

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Linux Mint Romania
Dorim să va anunțăm că acum ne găsiți la noua adresă: www.linuxmint.ro
Acolo puteți cere ajutor.
Linux Mint Romania
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

[DE MUTAT] Ce desktop alegeti?

+3
yo2ldk
coman norbert
Peter
7 participanți

In jos

[DE MUTAT] Ce desktop alegeti? Empty [DE MUTAT] Ce desktop alegeti?

Mesaj Scris de Peter Mar 09 Mar 2010, 09:03

Ce mediu desktop va place sa utilizati si de ce?
avatar
Peter

Mesaje : 338
Data de inscriere : 08/03/2010
Varsta : 29

Sus In jos

[DE MUTAT] Ce desktop alegeti? Empty Re: [DE MUTAT] Ce desktop alegeti?

Mesaj Scris de coman norbert Mar 09 Mar 2010, 10:08

Xfce, pentru ca consuma mai putine resurse, este mai rapid decat mediul gnome sau kde.
Din punct de vedere vizual kde-ul este cel mai frumos si cel mai customizabil. Folosesc si kde.
Mediul gnome sufera datorita proastei implementari pulseaudio si alsa, din acest motiv atat in Ubuntu 9.10 cat si in Mint 8 gnome, sunetul in jocuri precum openarena, assaultcube sau wesnoth duce chiar la inghetul sistemului. Problema se rezolva sau prin dezinstalarea pulse, sau printr-un update la o versiune mai noua de alsa (ex: 1.0.21 sau 1.0.22, in versiunea de baza este 1.0.20). Marea problema este ca versiunile mai noi de alsa nu sunt in repository, deci cer compilare, lucru care nu este tocmai placut, iar la un update de kernel procesul trebuie repetat.
Mediile de lucru xfce si kde nu folosesc pulse, deci nu intampina aceasta problema.
ATENTIE! Aceasta problema este valabila doar in versiunea Ubuntu 9.10 respectiv Mint 8 gnome. Se pare ca Mint 9 gnome nu va intampina aceste dificultati.
Astept cu nerabdare Mint 8 lxde. Sper sa iasa, cel putin asta indica cu putin timp in urma Clement, parintele Mint.
coman norbert
coman norbert

Mesaje : 465
Data de inscriere : 09/03/2010
Varsta : 49
Localizare : Cluj-Napoca/Satu Mare

Sus In jos

[DE MUTAT] Ce desktop alegeti? Empty Re: [DE MUTAT] Ce desktop alegeti?

Mesaj Scris de yo2ldk Dum 14 Mar 2010, 04:07

Salut,

am linux MINT 8 Helena - Universal Edition
consider ca este o distributie f reusita si stabila, personal prefer KDE ,care "arata" bine, mai ales cu setarile extra ;)
yo2ldk
yo2ldk

Mesaje : 4
Data de inscriere : 14/03/2010

Sus In jos

[DE MUTAT] Ce desktop alegeti? Empty Re: [DE MUTAT] Ce desktop alegeti?

Mesaj Scris de pretender Lun 15 Mar 2010, 01:53

Salut,


Eu folosesc linuxmint 8 Helena,care e bazat pe gnome si declar sus si tare ca nuam nici o problema,nici cu pulse audio,sau cu altceva. am incercat si versiunea kde,dar mie nu-mi place,in plus am auzit ca consuma mai multe resurse,lucru ce pentru mine conteaza.
in viitor ma gandesc sa instalez doar linuxmint xfce.
pretender
pretender

Mesaje : 25
Data de inscriere : 08/03/2010
Varsta : 55
Localizare : Brasov

https://www.facebook.com/emil.enache

Sus In jos

[DE MUTAT] Ce desktop alegeti? Empty Re: [DE MUTAT] Ce desktop alegeti?

Mesaj Scris de coman norbert Lun 15 Mar 2010, 06:27

Pulse nu este o problema generala. Doar cateva jocuri, nu toate, sufera la acest capitol.
Pentru cei care nu au chef de openarena si assultcube, versiunea mint 8 main edition functioneaza perfect.
Mai apare o problema cu pulse, in momentul inregistrarilor audio, asta in cazul studiouri muzicale sau video, pulse are latenta prea mare.
De exemplu PClinuxOS varianta 2010 beta1 a fost lansat cu pulse, dar beta2 a iesit fara asta deoarece in testari au observat ca inca nu este matur.
TASTEAZA PE GOOGLE: "pulseaudio abomination" si vei vedea sutele si miile de critici aduse acestui server audio...
Cei de la Ubuntu, Fedora si multi altii gresesc amarnic fortand de 2 ani incoace implementarea porcariei astea cand chiar creatorul pulse recunoaste ca nu e stabil. Practic suntem folositi drept cobai, ei incearca sa faca sa functioneze toata sandramaua, totusi sunt de parere ca nu incluzi chestii experimentale intr-un release care se vrea OFICIAL si STABIL in speranta ca peste cine stie cati ani vei avea cel mai inteligent sistem de sunet.
coman norbert
coman norbert

Mesaje : 465
Data de inscriere : 09/03/2010
Varsta : 49
Localizare : Cluj-Napoca/Satu Mare

Sus In jos

[DE MUTAT] Ce desktop alegeti? Empty desktop manager-ul preferat

Mesaj Scris de pazuzuthewise Vin 19 Mar 2010, 10:30

KDE4, care dispune de niste aplicatii si un design superbe: K3b pt. scris cd/dvd-uri, smplayer ca interfata pt. player-ul video mplayer, file manager-ul dolphin (stie multe smecherii: terminal integrat accesibil prin apasarea tastei F4, posibilitatea de split window - a se vedea screenshot-ul al III-lea), acetoneiso pt. montat imagini de cd-uri etc.)
Fata de XFCE, desi consuma ceva mai multe resurse, este mult mai customizabila (abilitatea de a crea link-uri catre aplicatii doar folosind mouse-ul, existenta unui editor de meniu, skin-uri mult mai variate), iar fata de Gnome este superior prin faptul ca nu necesita modulul de sunet pulseaudio (care se blocheaza cu unele jocuri de linux).
Nu imi placea deloc designul KDE3, nici ca si aspect grafic si nici ca si organizare a desktopului. Implementarea KDE4 din Kubuntu 9.10 (prima pe care am incercat-o) este, in opinia mea, instabila, iar cele din opensuse si fedora nu mi se par prea user-friendly. Cea din Mint 8 este si beton de stabila, si prietenoasa pt. utilizator.
Deasemenea, prin decizia de a folosi network manager-ul din Gnome in locul celui nativ KDE (care nu functioneaza cu modemurile 3G), Mint 8 KDE a rezolvat si aceasta problema - criteriu important pt. mine in alegerea unei distributii - astfel incat pot folosi modemul huawei e160e de la orange.
Recunosc ca nici acum nu imi place kick-off, meniul implicit al KDE-ului, dar acesta este foarte usor de inlocuit cu cel clasic sau cu lancelot (alegerea mea, a se vedea al II-lea screenshot).
[DE MUTAT] Ce desktop alegeti? Desktopsnapshot1p.th [DE MUTAT] Ce desktop alegeti? Desktopsnapshot2.th [DE MUTAT] Ce desktop alegeti? Desktopsnapshot3.th
pazuzuthewise
pazuzuthewise

Mesaje : 11
Data de inscriere : 18/03/2010
Localizare : Cluj-Napoca

Sus In jos

[DE MUTAT] Ce desktop alegeti? Empty Re: [DE MUTAT] Ce desktop alegeti?

Mesaj Scris de ValiD. Vin 26 Mar 2010, 07:40

Salut. Default, ca sa zic asa, folosesc Mac OSX dar de cand am descoperit "menta" am ajuns sa ma joc zilnic cu el. Cel mai bine realizatai functionala mi se pare de departe versiune cu gnome. Xfce si LXDE mi se par imbatranite total iar KDE-ul e un mare mancator de resurse, nejustificat as spune.
avatar
ValiD.

Mesaje : 4
Data de inscriere : 26/03/2010

Sus In jos

[DE MUTAT] Ce desktop alegeti? Empty Re: [DE MUTAT] Ce desktop alegeti?

Mesaj Scris de Ăla micu' Vin 26 Mar 2010, 20:38

Azi mi-am "asezonat" Gnome cu Dolphin-ul din KDE (care mi se pare mai util decat Nautilus) si-s f. multumit cu el.
Linux Mint 8(main)
avatar
Ăla micu'
Membru

Mesaje : 299
Data de inscriere : 14/03/2010
Localizare : Constanța

Sus In jos

[DE MUTAT] Ce desktop alegeti? Empty Re: [DE MUTAT] Ce desktop alegeti?

Mesaj Scris de coman norbert Sam 27 Mar 2010, 03:20

Am trecut total pe Xfce, fulger............. :evil:
coman norbert
coman norbert

Mesaje : 465
Data de inscriere : 09/03/2010
Varsta : 49
Localizare : Cluj-Napoca/Satu Mare

Sus In jos

[DE MUTAT] Ce desktop alegeti? Empty Re: [DE MUTAT] Ce desktop alegeti?

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum