Linux Mint Romania
Dorim să va anunțăm că acum ne găsiți la noua adresă: www.linuxmint.ro
Acolo puteți cere ajutor.

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Linux Mint Romania
Dorim să va anunțăm că acum ne găsiți la noua adresă: www.linuxmint.ro
Acolo puteți cere ajutor.
Linux Mint Romania
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

configurare stick alb digi net mobil pe Isadora (x64)

2 participanți

In jos

configurare stick alb digi net mobil pe Isadora (x64) Empty configurare stick alb digi net mobil pe Isadora (x64)

Mesaj Scris de TBear Mier 02 Iun 2010, 04:21

Salutare tuturor,
Am avut azi nevoie sa intru pe net de pe un stick alb de la RDS (nu stiu modelul ca nu scrie nimic pe el..) si am gasit solutia pe forumul de ubuntu:

alex_c

Am avut si eu probleme cu modemul alb "DIGI net mobil", lsusb:
Bus 001 Device 015: ID 05c6:2000 Qualcomm, Inc.

Din pacate link-ul cu solutia lui murdok03 nu mai e valabil.

Pentru mine au functionat urmatoarele:
sudo modprobe option
sudo echo "05c6 0015" >/sys/bus/usb-serial/drivers/option1/new_id
# conectati modemul
eject /dev/sr0 #pentru a face switch-ul din modul CD-ROM in modul modem
# in 2-3 secunde modulul option ar trebui sa-l recunoasca si /dev/ttyUSB[0-3] ar trebui create
# acum puteti crea conexiunea broadband in NetworkManager
# (daca doriti o solutie mai automata folositi rules.d si/sau startup scripts, eu nu am nevoie)

Cateva detalii:
Comutarea din modul CD-ROM poate fi realizata simplu cu eject, nu am avut nevoie de usb_modeswitch
In modul CD-ROM avem vendorId/productId 05c6/5000. In modul modem avem 05c6/0015. Din cauza acestor id-uri ciudate (pe google nu am gasit mai nimic despre ele) modulul option nu recunoaste modemul dupa ce se face switch-ul.
Hack-ul cu fisierul new_id permite specificarea id-urilor.

Multa bafta! Sper ca va aparea curand o varianta mai simpla/oficiala

PS: in mod normal ma conectez pe orange cu un huawei e160e care merge implicit fara configurare suplimentara
TBear
TBear

Mesaje : 5
Data de inscriere : 18/05/2010
Varsta : 41
Localizare : Arad

Sus In jos

configurare stick alb digi net mobil pe Isadora (x64) Empty Re: configurare stick alb digi net mobil pe Isadora (x64)

Mesaj Scris de silvone Mar 27 Iul 2010, 08:24

Salut,
Eu am reușit cu acest modem și cu cel de la Zapp (ZTE 626) folosind
$ sudo gnome-ppp
Poți configura legătura apăsand "setup". La device apeși "detect". Este posibil să-l vadă ca un modem analog, dar o să meargă. Dacă nu-l vede, pune "/dev/ttyUSB0" la device, iar la "type" pune "usb modem" speed 115200". Pt zapp la username = zapp, password=zapp, pentru rds, ce scrie pe contract sau pe modem. Cel mai des folosesc modemul de la Zapp care mi-a mers mult mai bine.
avatar
silvone

Mesaje : 23
Data de inscriere : 25/03/2010

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum