Linux Mint Romania
Dorim să va anunțăm că acum ne găsiți la noua adresă: www.linuxmint.ro
Acolo puteți cere ajutor.

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Linux Mint Romania
Dorim să va anunțăm că acum ne găsiți la noua adresă: www.linuxmint.ro
Acolo puteți cere ajutor.
Linux Mint Romania
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cu ce programare sa incep

4 participanți

In jos

Cu ce programare sa incep Empty Cu ce programare sa incep

Mesaj Scris de teleton Joi 12 Aug 2010, 23:05

Am si eu o intrebare. Cu ce programare sa incep?
Mentionez ca am carti acasa nu in format electronic pentru c++, visual basic(pentru crearea jocurilor), php, Baza de date mysql, html (xhtml,xml). Dar pot face rost si de altele pithon, pearl, pasca. Deci accept orice raspuns. Merci celor care raspund.
teleton
teleton

Mesaje : 31
Data de inscriere : 27/07/2010
Varsta : 32
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

Cu ce programare sa incep Empty Re: Cu ce programare sa incep

Mesaj Scris de teleton Sam 14 Aug 2010, 03:22

Ce greu se raspunde, vad k sunt aproape 200 inregistrati dar decat vro 20-30 comunica pe forum.
teleton
teleton

Mesaje : 31
Data de inscriere : 27/07/2010
Varsta : 32
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

Cu ce programare sa incep Empty Re: Cu ce programare sa incep

Mesaj Scris de ckristi Dum 15 Aug 2010, 03:07

Salut.

offtopic: Este vara si e mai greu acum sa stai pe forum cand esti in concediu, sau in weekend-urile caniculare care-i fac pe romani sa fuga la racoare.

In legatura cu intrebarea ta, acum, eu ti-as spune ca daca esti complet incepator cea mai buna metoda de a invata programare structurata este sa inveti Pascal si apoi C. Apoi, pentru a invata programare orientata pe obiecte: Java.
Pentru dezvoltare web: clar PHP+MySQL inca fac regula. Evident ca nu trebuie sa iti lipseasca cunostintele HTML in acest caz.

Dar eu nu sunt programator asa ca e bine sa astepti si alte raspunsuri.


Ultima editare efectuata de catre ckristi in Dum 15 Aug 2010, 11:45, editata de 1 ori
ckristi
ckristi

Mesaje : 379
Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 43
Localizare : Bucuresti, Romania

http://www.druid.ro

Sus In jos

Cu ce programare sa incep Empty Re: Cu ce programare sa incep

Mesaj Scris de teleton Dum 15 Aug 2010, 03:59

Cunosc foarte bine HTML si CSS il foloseam cand aveam sit-uri, php si MySQl lam folosit la fel am prins cateva ideei din mers la el. Oricum ms de raspuns.
teleton
teleton

Mesaje : 31
Data de inscriere : 27/07/2010
Varsta : 32
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

Cu ce programare sa incep Empty Re: Cu ce programare sa incep

Mesaj Scris de Nicu Joi 19 Aug 2010, 01:52

Indiferent ce te vei apuca să studiezi, pe măsură ce înveţi regulile programării vei dori să le şi aplici, aşa că e bine să începi cu ceva ce te avantajează mai mult acum, pentru că rezultatele rapide - chiar şi mici - te pot motiva să continui. Unele limbaje de programare sunt mai accesibile începătorilor, altele mai greoaie. Dacă vrei să faci asta mai degrabă din curiozitate şi abia după asta din plăcere, atunci sfatul lui ckristi este excelent şi îţi explic de ce.

HTML şi CSS nu prea poate fi numită programare pentru că aici vorbim în primul rând de nişte scripturi interpretate de browsere. Programarea structurată şi programarea pe obiecte sunt complet diferite de ceea ce ai învăţat până acum. Dacă în HTML deschizi şi închizi o etichetă, învăţând să nu le intercalezi, de dragul standardelor, în adevărata programare vei vedea cât de util este să poţi structura codul, să creezi propriile tale funcţii şi să profiţi de avantajele lor ca să obţii cele mai bune rezultate. Apoi, la programarea pe obiecte, vei afla cum să îţi scrii programele şi mai eficient.

Primul pas pe care trebuie să îl faci este să treci prin etapa de pseudo-cod şi să înveţi să faci scheme logice. Asta te va ajuta să vizualizezi modul în care se face programarea structurată înainte să te apuci de scris cod. Limbajul Pascal este unul dintre cele mai prietenoase cu începătorii pentru că este foarte apropiat de pseudocod. Pe lângă asta, un cunoscător de engleză va înţelege destul de uşor o structură de genul:

Cod:
var
    text: string;
begin
      write('Introdu un text: ');
      readln(text);
      writeln('Ai introdus textul: ', text);
      writeln('Apasa Enter pentru iesire');
      readln;
end.

Marele dezavantaj al limbajului Pascal este acela că în zilele noastre nu mai prea are aplicabilitate. Acesta este folosit mai mult în medii didactice, în scopuri de iniţiere, însă unde îşi îndeplineşte rolul cu succes. Considerentul aplicabilităţii i-a determinat pe unii oameni să treacă direct la învăţarea limbajelor C, C++, C# sau Java. Atât doar că începutul este mai dificil cu aceste limbaje, pentru că sunt mai abstracte. Sfatul meu este să începi cu ce este mai simplu şi după ce vei vedea cu ce se mănâncă programarea structurată/orientată pe obiecte îţi vei putea stabili singur limbajul pe care să îl aprofundezi.

Succes!
Nicu
Nicu

Mesaje : 170
Data de inscriere : 10/05/2010
Varsta : 44
Localizare : Bucureşti

http://www.phpfusion.ro/

Sus In jos

Cu ce programare sa incep Empty Re: Cu ce programare sa incep

Mesaj Scris de teleton Joi 19 Aug 2010, 02:51

Ms Nicu , am inceput cu Python, e destu de simplu am gasit si o carte in limba romana in format pdf, si poti face chiar intr-o saptamana propriu calculator de desktop.
teleton
teleton

Mesaje : 31
Data de inscriere : 27/07/2010
Varsta : 32
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

Cu ce programare sa incep Empty Re: Cu ce programare sa incep

Mesaj Scris de Gaia Lun 05 Dec 2011, 03:59

teleton da-mi si mie un link te rog frumo cu pdf-ul si ce mai ai pentru python.
Gaia
Gaia

Mesaje : 5
Data de inscriere : 03/12/2011

Sus In jos

Cu ce programare sa incep Empty Re: Cu ce programare sa incep

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum