Linux Mint Romania
Dorim să va anunțăm că acum ne găsiți la noua adresă: www.linuxmint.ro
Acolo puteți cere ajutor.

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Linux Mint Romania
Dorim să va anunțăm că acum ne găsiți la noua adresă: www.linuxmint.ro
Acolo puteți cere ajutor.
Linux Mint Romania
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Configurare Firewall Gufw 10.10.1 ?

3 participanți

In jos

Configurare Firewall Gufw 10.10.1 ? Empty Configurare Firewall Gufw 10.10.1 ?

Mesaj Scris de UnBaiat Mar 04 Ian 2011, 09:11

Salut, de foarte putin timp am instalat linux mint 10 am gasit firewal ul preinstalat gufw10 am bifat optiunea "activat" si as vrea sa stiu daca este suficient pentru un utilizator obisnuit. Daca nu astept instructiuni pas cu pas De acord.
UnBaiat
UnBaiat

Mesaje : 2
Data de inscriere : 04/01/2011

Sus In jos

Configurare Firewall Gufw 10.10.1 ? Empty Re: Configurare Firewall Gufw 10.10.1 ?

Mesaj Scris de Ăla micu' Mar 04 Ian 2011, 09:50

Salut , bine ai venit pe forum !

Este arhisuficient pt. un utilizator obișnuit.
De 11 luni folosesc zilnic, minim 12 ore, diverse distribuții GNU/Linux și n-am avut niciun fel de probleme din cele cu care ești obișnuit în Windows.

La majoritatea celor folosite de mine nici măcar nu m-am mai "obosit" să instalez/activez firewall-ul.

Uită de antivirus, internet security suite, etc. . Configurare Firewall Gufw 10.10.1 ? QfWO3s



.
avatar
Ăla micu'
Membru

Mesaje : 299
Data de inscriere : 14/03/2010
Localizare : Constanța

Sus In jos

Configurare Firewall Gufw 10.10.1 ? Empty Re: Configurare Firewall Gufw 10.10.1 ?

Mesaj Scris de ckristi Mar 04 Ian 2011, 11:45

@UnBaiat: Este suficient sa fie bifata optiunea "activat" ("enabled") atat timp cat la Incoming ai setat "Deny" si la Outgoing "Accept". (la intrare "Refuza", la iesire "Permite").

Poti apoi adauga exceptii (daca stii ce porturi/aplicatii/servicii vrei sa functioneze) utilizand butonul "Add" sau sa le stergi folosind "Remove". Dar acesta este un pas nenecesar pentru a fi protejat, deoarece implicit firewall-ul va bloca toate conexiunile dinspre exterior.

Sper ca raspunsul meu sa clarifice lucrurile.
ckristi
ckristi

Mesaje : 379
Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 43
Localizare : Bucuresti, Romania

http://www.druid.ro

Sus In jos

Configurare Firewall Gufw 10.10.1 ? Empty Re: Configurare Firewall Gufw 10.10.1 ?

Mesaj Scris de UnBaiat Mar 04 Ian 2011, 12:20

multumesc frumos baieti De acord.
UnBaiat
UnBaiat

Mesaje : 2
Data de inscriere : 04/01/2011

Sus In jos

Configurare Firewall Gufw 10.10.1 ? Empty Re: Configurare Firewall Gufw 10.10.1 ?

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum