Linux Mint Romania
Dorim să va anunțăm că acum ne găsiți la noua adresă: www.linuxmint.ro
Acolo puteți cere ajutor.

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Linux Mint Romania
Dorim să va anunțăm că acum ne găsiți la noua adresă: www.linuxmint.ro
Acolo puteți cere ajutor.
Linux Mint Romania
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Neconectare la internet, RDS conexiune de tip pppoe

+6
daniel_ro
WekTorALL
Peter
Ăla micu'
incepator
micutzuclau
10 participanți

In jos

Neconectare la internet, RDS conexiune de tip pppoe Empty Neconectare la internet, RDS conexiune de tip pppoe

Mesaj Scris de micutzuclau Mar 15 Mar 2011, 17:21

Salutare, in primul rand scuza-ti felul in care scriu, dar vedeti ca e ora 3 dimineata. Am instalat pana acum 10 versiuni de Linux, prima a fost mint-ul, am revenit la mint ptr. ca e cel mai structurat din cate versiuni am incercat.
Problema mea este urmatoarea, am o conexiune de tip pppoe de la minunatii RDS, cu network manager realizez setarile, si minune imi spune ca este connectat, dar cand deschid Firefox-ul nu incarca alta pagina decat google, precizez ca am mint-ul instalat pe un laptop MSI CX600.
Am incercat aproape tot ce am gasit pe net setarea MTU, conexiunea din terminal cu pppoeconf, nu stiu ce are, ca odata a mers conexiunea, dar am dat ca boul sudo apt-get upgrade si s-a crapat Mint-ul. Pe PcLinuxOS si Mandriva, cu un alt tiip de network manager s-a conectat fara nici o problema, exista si ptr mint gnome 10 un astfel de program. VA ROG AJUUUUUUUUUUUUTor!!!!!!!!!!!!!!!!
Si culmea modem-ul wireless de la RDS functioneaza de 2 ori mai bine decat pe window$
micutzuclau
micutzuclau

Mesaje : 12
Data de inscriere : 15/03/2011
Varsta : 34
Localizare : Romania

Sus In jos

Neconectare la internet, RDS conexiune de tip pppoe Empty Re: Neconectare la internet, RDS conexiune de tip pppoe

Mesaj Scris de incepator Mar 15 Mar 2011, 22:30

Pai daca deschide google...conexiunea lucreaza,eu mai pateam asa cand aveam semnal foarte mic pe wireless,nu ma lasa sa accesez pagini sau statea o eternitate, pana deschidea ceva!...problema este doar la wireless sau si la cablu?
incepator
incepator

Mesaje : 67
Data de inscriere : 17/10/2010
Localizare : Constanta

Sus In jos

Neconectare la internet, RDS conexiune de tip pppoe Empty La ce se connecteaza doar

Mesaj Scris de micutzuclau Mar 15 Mar 2011, 22:42

La cablu nu se connecteaza, cand dau google.ro se incarca, dar daca dau orice alt site sta 3-4 minute si imi spune ceva cu page was reset sau connection. A si inca ceva, la router se connecteaza, dar dupa ce am umblat ptr prima data prin niste fisiere din connection asa imi facea si la router, de am instalat alta varianta de linux
micutzuclau
micutzuclau

Mesaje : 12
Data de inscriere : 15/03/2011
Varsta : 34
Localizare : Romania

Sus In jos

Neconectare la internet, RDS conexiune de tip pppoe Empty Re: Neconectare la internet, RDS conexiune de tip pppoe

Mesaj Scris de Ăla micu' Mier 16 Mar 2011, 00:52

Încearcă să resetezi router-ul.
Încearcă să cuplezi PC-ul fără router, cu cablul din "perete".
Mai așteaptă să intre pe forum unul mai priceput decât noi.

Și eu am tot PPPOE de la RDS și de 13 luni n-am avut niciun fel de problemă care să nu poată fi remediată cu restartarea router-ului, cu nicio distribuție GNU/Linux, indiferent de versiune.
Folosesc Edimax BR-6204wg http://www.edimax.ro/en/produce_detail.php?pd_id=11&pl1_id=1&pl2_id=2 de 3 ani.

--------------------------------
Apropo : dacă nu te superi, modifică te rog titlul subiectului în ceva de genul :
"Conexiune limitată prin PPPOE de la RDS" .... vezi tu cum îi zici, ...... dar cred că n-are rost chestia cu "Ajutor !!! ........."
Mulțumesc pentr-nțelegere !


Ultima editare efectuata de catre Ăla micu' in Mier 16 Mar 2011, 00:59, editata de 1 ori
avatar
Ăla micu'
Membru

Mesaje : 299
Data de inscriere : 14/03/2010
Localizare : Constanța

Sus In jos

Neconectare la internet, RDS conexiune de tip pppoe Empty Re: Neconectare la internet, RDS conexiune de tip pppoe

Mesaj Scris de micutzuclau Mier 16 Mar 2011, 00:59

Nu am router, ci direct pe firul de perete
micutzuclau
micutzuclau

Mesaje : 12
Data de inscriere : 15/03/2011
Varsta : 34
Localizare : Romania

Sus In jos

Neconectare la internet, RDS conexiune de tip pppoe Empty Re: Neconectare la internet, RDS conexiune de tip pppoe

Mesaj Scris de Ăla micu' Mier 16 Mar 2011, 01:01

micutzuclau a scris:Nu am router, ci direct pe firul de perete
micutzuclau a scris:...... A si inca ceva, la router se connecteaza, dar dupa ce am umblat ptr prima data prin niste fisiere din connection asa imi facea si la router, de am instalat alta varianta de linux
?!?!?

.
avatar
Ăla micu'
Membru

Mesaje : 299
Data de inscriere : 14/03/2010
Localizare : Constanța

Sus In jos

Neconectare la internet, RDS conexiune de tip pppoe Empty Router de Romtelecom

Mesaj Scris de micutzuclau Mier 16 Mar 2011, 01:06

Am fost la cineva cand aveam linux mint, care avea internet prin intermediul Romtelecom ce avea un router. Scuze, nu am fost clar in exprimare, am facut o comparatie, si prin asta nu cred ca am probleme la driver-ul placii de retea.
micutzuclau
micutzuclau

Mesaje : 12
Data de inscriere : 15/03/2011
Varsta : 34
Localizare : Romania

Sus In jos

Neconectare la internet, RDS conexiune de tip pppoe Empty Re: Neconectare la internet, RDS conexiune de tip pppoe

Mesaj Scris de Ăla micu' Mier 16 Mar 2011, 01:12

Specifică te rog atât versiunea Linux Mint pe care ai probleme, cât și tipul plăcilor de rețea, pentru ca cei care vor citi acest subiect să aibă mai multe date de plecare în căutarea soluției.

.


Ultima editare efectuata de catre Ăla micu' in Mier 16 Mar 2011, 02:03, editata de 1 ori
avatar
Ăla micu'
Membru

Mesaje : 299
Data de inscriere : 14/03/2010
Localizare : Constanța

Sus In jos

Neconectare la internet, RDS conexiune de tip pppoe Empty Re: Neconectare la internet, RDS conexiune de tip pppoe

Mesaj Scris de micutzuclau Mier 16 Mar 2011, 01:30

Am Linux Mint 10 Gnome i386, am o placa de retea ce foloseste driver-ul sis 191 Gigabyte, desi pe windows cu everestul imi arata ca am realtek, dar dupa driver este acest gigabyte. Am si wireless pe care nu-l folosesc, si nu-l tin deschis, si cum am scris mai sus se connecteaza doar la pagina google. Si am incercat tutoriale, setarea mtu. Provider-ul de internet sunt cei de la RDS pe fiberlink, am de asemenea modem de la RDS, care functioneaza si este recunoscut. De la alt calculator am verificat daca e connectat net-ul, prin ping-uri trimise la IP-ul meu. Si ce sa mai spun, am descarcat Linux Mandriva Powerpack 2010, de pe un torrent Prea tare!!! si la internet-ul prin cablu a functionat. Dar e mi se pare user unfriendly, si chromium,compiz nu functiona sau alte pachete/programe pe care vroiam sa la folosesc.
micutzuclau
micutzuclau

Mesaje : 12
Data de inscriere : 15/03/2011
Varsta : 34
Localizare : Romania

Sus In jos

Neconectare la internet, RDS conexiune de tip pppoe Empty Re: Neconectare la internet, RDS conexiune de tip pppoe

Mesaj Scris de Peter Mier 16 Mar 2011, 02:18

GigaByte e firma, RealTek e procesorul, ca sa-l numesc astfel.
Formateaza tot hdd, te rog. Incearca Live Linux Mint sau Ubuntu. Daca merge Live, va merge si instalat.
avatar
Peter

Mesaje : 338
Data de inscriere : 08/03/2010
Varsta : 29

Sus In jos

Neconectare la internet, RDS conexiune de tip pppoe Empty Re: Neconectare la internet, RDS conexiune de tip pppoe

Mesaj Scris de micutzuclau Mier 16 Mar 2011, 05:19

Am facut si asta, tot accelasi rezultat. Exista cumva pe mint un alt network manager, cum e cel din madriva?
micutzuclau
micutzuclau

Mesaje : 12
Data de inscriere : 15/03/2011
Varsta : 34
Localizare : Romania

Sus In jos

Neconectare la internet, RDS conexiune de tip pppoe Empty Re: Neconectare la internet, RDS conexiune de tip pppoe

Mesaj Scris de Peter Mier 16 Mar 2011, 10:00

Poti sa iei legatura cu cei de la RDS? Foarte multi se plang de aceasta problema.
avatar
Peter

Mesaje : 338
Data de inscriere : 08/03/2010
Varsta : 29

Sus In jos

Neconectare la internet, RDS conexiune de tip pppoe Empty Re: Neconectare la internet, RDS conexiune de tip pppoe

Mesaj Scris de micutzuclau Mier 16 Mar 2011, 10:29

Am luat legatura cu ei si "Oferim asistenta tehnica doar pentru windows".
micutzuclau
micutzuclau

Mesaje : 12
Data de inscriere : 15/03/2011
Varsta : 34
Localizare : Romania

Sus In jos

Neconectare la internet, RDS conexiune de tip pppoe Empty Re: Neconectare la internet, RDS conexiune de tip pppoe

Mesaj Scris de Peter Mier 16 Mar 2011, 10:35

Shock!! Jos!!! Poti sa conectezi cablul de net direct la PC? Fara alte placi periferice. Direct la mufa de langa USB-urile din spate.

E chiar ciudat. Si eu am Fiberlink si nu am absolut nicio problema.
avatar
Peter

Mesaje : 338
Data de inscriere : 08/03/2010
Varsta : 29

Sus In jos

Neconectare la internet, RDS conexiune de tip pppoe Empty Re: Neconectare la internet, RDS conexiune de tip pppoe

Mesaj Scris de micutzuclau Mier 16 Mar 2011, 22:06

Cablul de net e direct la PC, si nu functioneaza. Am dual boot cu windows 7, si pe windows merge ca uns net-ul.
micutzuclau
micutzuclau

Mesaje : 12
Data de inscriere : 15/03/2011
Varsta : 34
Localizare : Romania

Sus In jos

Neconectare la internet, RDS conexiune de tip pppoe Empty Re: Neconectare la internet, RDS conexiune de tip pppoe

Mesaj Scris de micutzuclau Joi 17 Mar 2011, 00:26

Ca aspect, performanta si flexibilitate dau 10 Linux Mint. Dar din pacate, problema pe care o am cu placa de retea, m-a determinat sa ma intorc la windows 7, si astept sa apara Mint 11.
Nu este problema de driver, ci pur si simplu NU STIU, ca o fi de la Linux sau de la laptop, nu ma pot pronunta. Mai am un desktop pe care rulez Windows XP Media Center, care mi se pare cel mai reusit sistem de operare de la Windows, am bagat un live-cd de Ubuntu si minune net-ul ruleaza. As instala Mint pe Desktop, dar il folosesc foarte rar, asa ca nu si-ar servi scopul pentru mine. Daca cineva stie sigur, de ce nu merge, si stie cum sa rezolve problema asta, as fi foarte multumit. Linux-ul este pasul urmator.
micutzuclau
micutzuclau

Mesaje : 12
Data de inscriere : 15/03/2011
Varsta : 34
Localizare : Romania

Sus In jos

Neconectare la internet, RDS conexiune de tip pppoe Empty Re: Neconectare la internet, RDS conexiune de tip pppoe

Mesaj Scris de WekTorALL Joi 17 Mar 2011, 12:05

M-am inregistrat pe forum doar pt ati raspunde tine la intrebare :) cautam ceva pe google, si am dat de topicul asta, si am citit... tin sa-ti zic ca am exact acceasi problema cu Win7 + Ubuntu 10.04. Si nu e o problema cu driverul, sau altceva de genul asta... e ceva de la laptop, ceva incompatibil cu Linux-ul, nustiu... La mine isi revine cam la 2 saptamani dupa rularea Windows-ului. Citeste aici pentru mai multe detalii despre problema mea:
http://forum.ubuntu.ro/viewtopic.php?pid=86277
WekTorALL
WekTorALL

Mesaje : 1
Data de inscriere : 17/03/2011

Sus In jos

Neconectare la internet, RDS conexiune de tip pppoe Empty Re: Neconectare la internet, RDS conexiune de tip pppoe

Mesaj Scris de micutzuclau Joi 17 Mar 2011, 22:00

Mersi, atunci nu avem ce face decat sa aspteptam sa apara urmatoarea varianta de Ubuntu sau Mint, si vedem daca se rezolva problema. Iti multumesc OK! Pacat ca nu merge Buah!!!
micutzuclau
micutzuclau

Mesaje : 12
Data de inscriere : 15/03/2011
Varsta : 34
Localizare : Romania

Sus In jos

Neconectare la internet, RDS conexiune de tip pppoe Empty Re: Neconectare la internet, RDS conexiune de tip pppoe

Mesaj Scris de micutzuclau Sam 16 Apr 2011, 08:05

Am revenit la un dual boot, cu linux mint si win7. dar connexiunea tot la fel, doar o data a functionat, si dupa ce m-am connectat pe win la net, cand am intrat pe mint nu a mai plecat net-ul. so please if someone knows, help me :)
micutzuclau
micutzuclau

Mesaje : 12
Data de inscriere : 15/03/2011
Varsta : 34
Localizare : Romania

Sus In jos

Neconectare la internet, RDS conexiune de tip pppoe Empty Re: Neconectare la internet, RDS conexiune de tip pppoe

Mesaj Scris de daniel_ro Dum 01 Mai 2011, 11:02

micutzuclau a scris:Am revenit la un dual boot, cu linux mint si win7. dar connexiunea tot la fel, doar o data a functionat, si dupa ce m-am connectat pe win la net, cand am intrat pe mint nu a mai plecat net-ul. so please if someone knows, help me :)

si eu am aceeasi problema cu netul de la rds.. :(
daniel_ro
daniel_ro

Mesaje : 2
Data de inscriere : 01/05/2011

Sus In jos

Neconectare la internet, RDS conexiune de tip pppoe Empty Re: Neconectare la internet, RDS conexiune de tip pppoe

Mesaj Scris de pretender Vin 10 Iun 2011, 12:01

Am "ars" un dvd cu linux-mint 10 kde 4.6 32bit.buun!adica nu-i bine,ptr ca atunci cand am incercat sa configurex conexiunea la net prin RDS n-o mers nici-cum,am incercat cu modemul de la RDS,nici ala!! Misterul se adancestte ptr ca cu mint 10-gnome 32bit nu-i niccci o problema de configurare a conexiunii de internet,DSL sau modem!!!
O fi un bug cu kde 4.6? altceva nu ma duce capu'...
Ma poate ajuta cineva? Mulltumesc
pretender
pretender

Mesaje : 25
Data de inscriere : 08/03/2010
Varsta : 55
Localizare : Brasov

https://www.facebook.com/emil.enache

Sus In jos

Neconectare la internet, RDS conexiune de tip pppoe Empty Re: Neconectare la internet, RDS conexiune de tip pppoe

Mesaj Scris de Creation Sam 11 Iun 2011, 09:39

De fapt mai este un mic detaliu de care trebuie sa tineti cont anume IPv6. Nu stiu daca ati patit asta sau nu, ideea e ca suportul ptr v6 activ creaza probleme de conexiune fie ca e vorba de windows sau linux la erdeesh.

Sper ca aceasta topica sa va ajute: http://forum.debian-linux.ro/viewtopic.php?f=46&t=66
Dupa ce opriti IPv6 poate atunci va merge.
Creation
Creation

Mesaje : 44
Data de inscriere : 26/07/2010
Varsta : 38
Localizare : Pitesti@Arges.Romania

http://creationn.wordpress.com/

Sus In jos

Neconectare la internet, RDS conexiune de tip pppoe Empty Re: Neconectare la internet, RDS conexiune de tip pppoe

Mesaj Scris de fioan89 Mar 05 Iul 2011, 11:12

Incearca in terminal
Cod:
sudo pppoeconf
,ar trebui sa mearga struna,desi nu pot sa inteleg de ce NetworkManager nu-ti merge,sunt tot pe FiberLink de la RDS ,sistem Ubuntu 11.04, si nici 10.10 nu a avut problema cu conexiunea DSL.
fioan89
fioan89

Mesaje : 39
Data de inscriere : 23/03/2010
Varsta : 34
Localizare : Cluj Napoca

Sus In jos

Neconectare la internet, RDS conexiune de tip pppoe Empty Re: Neconectare la internet, RDS conexiune de tip pppoe

Mesaj Scris de micutzuclau Mar 19 Iul 2011, 06:50

am revenit, sunt tot in dual boot mint 10 si win 7, dar acum net-ul functioneaza pe ambele OS-uri. Am aflat marele secret, nici macar o linie de cod nu trebuie modificata, vina o poarta (desigur) win 7. O chestie foarte ciudata, dar cand ies din win trebuie oprit laptop-ul, deconnectat de la sursa de alimentare si net, lasat 5-10 secunde, dupa care se connect cablul de alimentare, intru in mint 10, si dau un simplu connect si VOILA ['it's magic']. Nu vreau mint 11, este foarte instabil.
micutzuclau
micutzuclau

Mesaje : 12
Data de inscriere : 15/03/2011
Varsta : 34
Localizare : Romania

Sus In jos

Neconectare la internet, RDS conexiune de tip pppoe Empty Re: Neconectare la internet, RDS conexiune de tip pppoe

Mesaj Scris de pazuzuthewise Joi 01 Dec 2011, 12:58

In Mint 12 Lisa, setarea de unde se poate crea o conexiune PPPoE prin cablu, cum necesita si tipul de conexiune broadband folosit de catre RDS, este mai greu de gasit.
1. Click pe icon-ul de retea.
2. Alege Network Settings.
3. In partea stanga trebuie sa fie selectat "Wired".
4. Click pe butonul "Configure" din dreapta jos-ul ferestrei. (in fereastra care apare lipsete optiunea de a crea o conexiune DSL)
5. Si click DIN NOU (a doua oara), pe acelasi buton. (In fereastra care apare exista optiunea DSL, unde trebuie introduse username si password pentru a crea conexiunea PPPoE).
pazuzuthewise
pazuzuthewise

Mesaje : 11
Data de inscriere : 18/03/2010
Localizare : Cluj-Napoca

Sus In jos

Neconectare la internet, RDS conexiune de tip pppoe Empty Re: Neconectare la internet, RDS conexiune de tip pppoe

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum