Linux Mint Romania
Dorim să va anunțăm că acum ne găsiți la noua adresă: www.linuxmint.ro
Acolo puteți cere ajutor.

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Linux Mint Romania
Dorim să va anunțăm că acum ne găsiți la noua adresă: www.linuxmint.ro
Acolo puteți cere ajutor.
Linux Mint Romania
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Plusuri si minusuri ale noului XFCE

3 participanți

In jos

Plusuri si minusuri ale noului XFCE  Empty Plusuri si minusuri ale noului XFCE

Mesaj Scris de iuliank2k Mar 05 Apr 2011, 00:25

Aseara am descarcat si testat noul linux mint xfc de pe un stic si am intilnit urmatoarele . Consumul de resurse e foarte mic undeva la 115 mega cind nu faci nimic la el , are libre ofice, se misca bine dar are urmatoarele probleme se instaleaza mai greu pe stic cu Lilo usb creator nu merge cu multiboot iso la fel, doar cu unetbotin am reusit sa il bag pe stic. Apoi o alta problema pe care am intilnit-o , nu imi vede de nici o culoare partitiile EXT si cele NTSF pe care le am . Alegerea mea ramine LXDE 10 ca si sistem de operare portabil si care consuma putine resurse.


Ultima editare efectuata de catre coman norbert in Mier 20 Apr 2011, 12:48, editata de 1 ori (Motiv : P.S. am corectat titlul, Norbert)
iuliank2k
iuliank2k

Mesaje : 22
Data de inscriere : 04/03/2011

Sus In jos

Plusuri si minusuri ale noului XFCE  Empty Re: Plusuri si minusuri ale noului XFCE

Mesaj Scris de coman norbert Mar 05 Apr 2011, 07:15

Mai mult minusuri are. Clement nu se pricepe la Xfce!
A înghesuit o grămadă de lucruri din gnome în Xfce.
De obicei Debian nu vede din start partițiile NTFS, dar EXT?!?!
coman norbert
coman norbert

Mesaje : 465
Data de inscriere : 09/03/2010
Varsta : 49
Localizare : Cluj-Napoca/Satu Mare

Sus In jos

Plusuri si minusuri ale noului XFCE  Empty Re: Plusuri si minusuri ale noului XFCE

Mesaj Scris de Nicu Mar 05 Apr 2011, 14:11

Eu lucrez cu Debian Edition încă din faza RC şi n-am avut probleme nici cu NTFS, nici cu celelalte partiţii Linux de pe celelalte HDD-uri. De câteva luni de zile îmi văd liniştit de treabă cu el. Singura mea problemă a fost driverul video pentru Intel, care e... aşa şi-aşa. Dar asta nu mai e vina Debian/Mint.

XFCE m-a impresionat, iar eu unul fiind foarte obişnuit cu Gnome şi aplicaţiile din ediţia principală m-am simţit destul de bine cu noul XFCE, dar tot nu las LMDE. :) Sunt curios ce turnură va avea migrarea de la Ubuntu către Debian. :) Presupun că bună, mai ales că se vor simplifica mult lansările.
Nicu
Nicu

Mesaje : 170
Data de inscriere : 10/05/2010
Varsta : 44
Localizare : Bucureşti

http://www.phpfusion.ro/

Sus In jos

Plusuri si minusuri ale noului XFCE  Empty Re: Plusuri si minusuri ale noului XFCE

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum