Linux Mint Romania
Dorim să va anunțăm că acum ne găsiți la noua adresă: www.linuxmint.ro
Acolo puteți cere ajutor.

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Linux Mint Romania
Dorim să va anunțăm că acum ne găsiți la noua adresă: www.linuxmint.ro
Acolo puteți cere ajutor.
Linux Mint Romania
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

[REZOLVAT] Caut (contra cost) suport din Constanta

4 participanți

In jos

[REZOLVAT] Caut (contra cost) suport din Constanta Empty [REZOLVAT] Caut (contra cost) suport din Constanta

Mesaj Scris de Ăla micu' Mier 17 Mar 2010, 11:52

Proaspat utilizator de Linux (1,5 luni) caut suport (platesc timpul acordat) din Constanta pt. rezolvarea unor probleme punctuale a caror rezolvare imi depaseste pregatirea si "experienta" si pentru care nu am gasit solutii, aplicabile de mine, pe Ubuntu.ro :

1. Conectare la internet cu modem-ul usb "Amoi U2000+" de la Orange.
2. Instalare si punere in functiune tuner Tv. "AverTv Volar Ax" de la AverMedia.
3. Utilizarea aplicatiilor alternative ale Windows Movie Maker, PiTiVi video editor si Avidemux, pe care l-am gasit/instalat, dar care inca nu-mi dau rezultatele asteptate.
Odata rezolvate aceste probleme imi pot lua fara regrete "la revedere" de la Xp-ul si de la Vista care-mi ocupa locul pe HDD deocamdata.
Echipament: Lenovo 3000N200, core 2 duo, T7250 la 2GHz. ,2GO de RAM, NvidiaGeForce Go7300 cu 512MB


Ultima editare efectuata de catre Ăla micu' in Mar 09 Noi 2010, 09:21, editata de 2 ori
avatar
Ăla micu'
Membru

Mesaje : 299
Data de inscriere : 14/03/2010
Localizare : Constanța

Sus In jos

[REZOLVAT] Caut (contra cost) suport din Constanta Empty Re: [REZOLVAT] Caut (contra cost) suport din Constanta

Mesaj Scris de coman norbert Mier 17 Mar 2010, 14:47

Click drept pe iconul cu net-ul de pe toolbar/Edit Connections/Mobile Broadband/Add Romania, Orange
La mine apare pe urma Editing Orange Default 1, aici am:
La Mobile Broadband,
Basic
Number: *99#
Username: wap (trec wap nu las necomplectat)
Password: wap (la fel)
Pe urma la IPv4 Settings.
pun: Automatic (PPP) addresses only
si la DNS servers trec: 62.217.193.65

P.S. eu am modem huawei, fara sa trec username, password si DNS-ul, nu se conecteaza nici la mine.
Incearca si cu "chestnut dialer", ca la mine merge si asa.
Cei drept am modemul huawey, dar asta este mai slab ca modemul tau.
coman norbert
coman norbert

Mesaje : 465
Data de inscriere : 09/03/2010
Varsta : 49
Localizare : Cluj-Napoca/Satu Mare

Sus In jos

[REZOLVAT] Caut (contra cost) suport din Constanta Empty Re: [REZOLVAT] Caut (contra cost) suport din Constanta

Mesaj Scris de Ăla micu' Joi 18 Mar 2010, 02:41

Multumesc Coman Norbert
dar nu merge, adica dupa urmarea intregului parcurs propus nu regasesc cu click stanga conexiunea proaspat editata ca sa ma pot conecta manual si nici optiunea "conectare automata" desi bifata in meniul de editare, nu functioneaza.

Din incercarile mele anterioare cu Wine deduc ca undeva nu reusesc sa fac vizibil pt. pc pe portul usb, dispozitivul (modemul)
http://yfrog.com/6b112capturecranp
http://yfrog.com/51113capturecranp
desi la conectarea modemului la pc imi apare noul drive CD cu continutul programului de instalare pt. Windows si ruland "Setup_device.exe" in Wine imi instaleaza in draivul virtual "C" aplicatia "usbmodem.exe" a carei rulare in Wine imi da rezultatul din mijlocul ecranului :"Modemul usb nu este conectat.Apasati OK pt. inchidere." desi el este conectat la usb.
Inchid si raman asa inchis, fara sa pot intra in interfata de conectare a modemului cea cu care realizam conexiunea in Windows si care-mi permitea sms-uri, apel voce si(sau) conectare la 3G+.
Mai sap, ce sa fac?
avatar
Ăla micu'
Membru

Mesaje : 299
Data de inscriere : 14/03/2010
Localizare : Constanța

Sus In jos

[REZOLVAT] Caut (contra cost) suport din Constanta Empty Re: [REZOLVAT] Caut (contra cost) suport din Constanta

Mesaj Scris de Nicu Joi 13 Mai 2010, 03:09

1. Idei pentru Amoi U2000+
http://sidux.com/index.php?name=PNphpBB2&file=viewtopic&p=59640
http://rgrig.blogspot.com/2007/08/orange-romania-3g-and-linux.html

2. AVerTV Volar AX văd că acum are driver şi pentru Ubuntu 9.10. Cel puţin pe Mint 8 ar trebui să funcţioneze. ;)
http://www.avermedia.com/avertv/Product/ProductDetail.aspx?Id=182&tab=APDriver

3. Alte editoare video care merită atenţie şi sunt disponibile pentru Ubuntu/Mint:
- kdenlive
- kino
- lives
- openshot

Menţionez că pot fi instalate cu apt-get install şi numele indicat mai sus.


Ultima editare efectuata de catre kneekoo in Joi 13 Mai 2010, 11:12, editata de 1 ori
Nicu
Nicu

Mesaje : 170
Data de inscriere : 10/05/2010
Varsta : 44
Localizare : Bucureşti

http://www.phpfusion.ro/

Sus In jos

[REZOLVAT] Caut (contra cost) suport din Constanta Empty Re: [REZOLVAT] Caut (contra cost) suport din Constanta

Mesaj Scris de Ăla micu' Joi 13 Mai 2010, 11:09

@kneekoo
Mulțumesc pt. interesul acordat problemelor mele; din 18.03.2010 data postului la care facem amândoi referire au intervenit următoarele schimbări:

1. Am găsit la fiul meu un modem Huawei E 160 nefolosit pe care l-am încercat și care se conectează fără probleme și-n Ubuntu și-n Mint dacă-i scot microSDHC-ul de 2GB din dotare.

2. Cu AverTV Volar AX am încercat numai în Ubuntu și m-am blocat:http://forum.ubuntu.ro/viewtopic.php?id=8911

3. Aici îmi recunosc lenea de a învăța să utilizez aplicațiile indicate de tine plus Pitivi, Avidemux pe care le-am descărcat cu ceva timp în urmă, le-am instalat și "frunzărit". Editarea video o fac destul de rar și numai pt. scopuri personale astfel încât n-a fost o prioritate. Din când în când mai șterg de praf Vista pe interior și atunci deschid Moviemaker cu care știu să lucrez, îmi fac treaba și restart Linux.

Deci, în perspectiva apropiatului C.M. de fotbal, m-ar interesa rezolvarea problemei cu TV tuner-ul, ca să nu mai stau cu un ochi pe laptop și cu celălalt pe televizor ( nu, nu sunt sașiu ).
Voi încerca, așa cum m-ai sfătuit, să instalez driver-ul pt. Linux și în Mint....poate am mai mult noroc.
avatar
Ăla micu'
Membru

Mesaje : 299
Data de inscriere : 14/03/2010
Localizare : Constanța

Sus In jos

[REZOLVAT] Caut (contra cost) suport din Constanta Empty Re: [REZOLVAT] Caut (contra cost) suport din Constanta

Mesaj Scris de Nicu Joi 13 Mai 2010, 11:32

Cu plăcere. În ultima postare de pe forumul Ubuntu am văzut următorul lucru:
Selected device: USB 2.0 Camera

Sfatul meu este să deschizi direct playerul şi să alegi sursa video din preferinţe, că ar trebui să poţi face asta. Ideea este că înainte îţi prelua imagini de pe camera web pentru că linia de comandă nu a fost adaptată pentru hardware-ul instalat pe calculatorul tău. Tocmai ca să nu te mai complici cu linii de comandă merită să încerci din opţiunile programului.
Nicu
Nicu

Mesaje : 170
Data de inscriere : 10/05/2010
Varsta : 44
Localizare : Bucureşti

http://www.phpfusion.ro/

Sus In jos

[REZOLVAT] Caut (contra cost) suport din Constanta Empty Re: [REZOLVAT] Caut (contra cost) suport din Constanta

Mesaj Scris de yes_linux Mar 09 Noi 2010, 03:13

Ăla micu

Ai incercat sa dezactivezi cod pin de la sim ?
La pitivi foloseste comanda asta : gksu pitivi, pentru al deschide
La mine in momentul in care incarcam un film pentru al edita se inchidea singur
Aplicati > clic dreapta>editare> si schimbi comanda pitivi cu gksu pitivi
avatar
yes_linux

Mesaje : 87
Data de inscriere : 09/11/2010

Sus In jos

[REZOLVAT] Caut (contra cost) suport din Constanta Empty Re: [REZOLVAT] Caut (contra cost) suport din Constanta

Mesaj Scris de Ăla micu' Mar 09 Noi 2010, 09:20

yes_linux a scris:Ăla micu

Ai incercat sa dezactivezi cod pin de la sim ?
La pitivi foloseste comanda asta : gksu pitivi, pentru al deschide ....
Merci pt. intenție, dar acum folosesc Huawei E 160 care se conectează fără probleme, iar TV tuner-ul s-a stricat între timp astfel încât am scăpat și de cealaltă problemă.
avatar
Ăla micu'
Membru

Mesaje : 299
Data de inscriere : 14/03/2010
Localizare : Constanța

Sus In jos

[REZOLVAT] Caut (contra cost) suport din Constanta Empty Re: [REZOLVAT] Caut (contra cost) suport din Constanta

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum