Linux Mint Romania
Dorim să va anunțăm că acum ne găsiți la noua adresă: www.linuxmint.ro
Acolo puteți cere ajutor.

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Linux Mint Romania
Dorim să va anunțăm că acum ne găsiți la noua adresă: www.linuxmint.ro
Acolo puteți cere ajutor.
Linux Mint Romania
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Ora se da peste cap singura

2 participanți

In jos

Ora se da peste cap singura Empty Ora se da peste cap singura

Mesaj Scris de caguars Vin 19 Aug 2011, 02:54

Am o problema enervanta pe care am intalnit-o in mai multe distributii, inclusiv acum in Linux mint 11, varianta 64 biti ( si pe 32 face la fel ). De exemplu acum arata ora 4:55 desi eu l-am setat, l-am pus si pe Romania, Bucuresti, degeaba. Am incercat sa-l las pe manual, degeaba. Plus ca imi da peste cap si ora din bios sau windows ( am si windows 7 instalat ), aceasta mi se duce acum la ora 10:55. M-a secat de nervi, chiar nu a putut fi rezolvata aceasta problema nici pana in ziua de azi?
caguars
caguars

Mesaje : 8
Data de inscriere : 30/03/2011

Sus In jos

Ora se da peste cap singura Empty Re: Ora se da peste cap singura

Mesaj Scris de nkn Vin 19 Aug 2011, 08:20

dute in meniu>administration>time and date si la configuration selecteaza keep synchronized with internet times, instaleaza ntp, setezi la time zone bucharest si la select servers selectezi si tu cateva din europa si o sa se seteze automat de pe internet mereu. nu stiu cum e chestia de se schimba ceasu intre sisteme ca nu am dual boot, am avut acum cativa ani cand era ubuntu 8 si nu am avut astfel de probleme
nkn
nkn

Mesaje : 25
Data de inscriere : 02/05/2011
Varsta : 32
Localizare : Pitesti

http://nknwn.deviantart.com/

Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum