Linux Mint Romania
Dorim să va anunțăm că acum ne găsiți la noua adresă: www.linuxmint.ro
Acolo puteți cere ajutor.

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Linux Mint Romania
Dorim să va anunțăm că acum ne găsiți la noua adresă: www.linuxmint.ro
Acolo puteți cere ajutor.
Linux Mint Romania
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Probleme openoffice in Mint 8 KDE!

3 participanți

In jos

Probleme openoffice in Mint 8 KDE! Empty Probleme openoffice in Mint 8 KDE!

Mesaj Scris de coman norbert Dum 21 Mar 2010, 09:40

A aparut buboaca si in Mint 8 KDE, face figuri la actiunile copy/paste in openoffice, sau daca schimbi salvarea de pe .odt pe .doc, pe urma face prostii daca vrei sa scrii din nou peste salvarea .doc (nu tot timpul ci cand are chef).
In xfce sau gnome functiona mai bine.
Solutia este sa salvezi in .odt pe parcursul actului creativ iar la sfarsit doar in .doc. Oricum este nasol...
Propunerea mea este... Folositi Xfce sau Gnome daca lucrati mult cu openoffice.
coman norbert
coman norbert

Mesaje : 465
Data de inscriere : 09/03/2010
Varsta : 49
Localizare : Cluj-Napoca/Satu Mare

Sus In jos

Probleme openoffice in Mint 8 KDE! Empty Re: Probleme openoffice in Mint 8 KDE!

Mesaj Scris de gepres Dum 21 Mar 2010, 11:29

N-am apucat sa ajung sa folosesc Office ca m-am lovit de alte bube si am trecut inapoi la Gnome
gepres
gepres

Mesaje : 37
Data de inscriere : 10/03/2010
Varsta : 63
Localizare : Bihor

http://beius-romania.blogspot.com

Sus In jos

Probleme openoffice in Mint 8 KDE! Empty Re: Probleme openoffice in Mint 8 KDE!

Mesaj Scris de coman norbert Lun 22 Mar 2010, 18:21

Eu stau pe KDE, bine setat e super. Nu are viteza la fel ca xfce, dar merge. Cu office-ul ma descurc, lucrez in .odt si salvez in .doc, pastrand backup in .odt!
coman norbert
coman norbert

Mesaje : 465
Data de inscriere : 09/03/2010
Varsta : 49
Localizare : Cluj-Napoca/Satu Mare

Sus In jos

Probleme openoffice in Mint 8 KDE! Empty Re: Probleme openoffice in Mint 8 KDE!

Mesaj Scris de fioan89 Mar 23 Mar 2010, 08:02

Hm....ciudat,mie imi ruleaza bine office nu am probleme cu el,cei drept nu scriu eu atat in office ,dar am incercat acum sa indeplinesc condtiile de mai sus insa cum am spus nu am observat nimic in neregula!


Cat despre tine gepres poti sa dai mai multe amanunte despre problemele pe care le-ai intalnit,caci pana acum mint kde mi se pare cea mai reusita versiune!Nu am intalnit nimic in neregula inafara de bugul cu conexiunea dsl care se trage de la tatucul Ubuntu 9.10
fioan89
fioan89

Mesaje : 39
Data de inscriere : 23/03/2010
Varsta : 34
Localizare : Cluj Napoca

Sus In jos

Probleme openoffice in Mint 8 KDE! Empty Re: Probleme openoffice in Mint 8 KDE!

Mesaj Scris de coman norbert Mar 23 Mar 2010, 08:23

Eu lucrez mult in office, problema era doar in copierea notelor de subsol, si nu tot timpul, de 5 ori merge fara probleme, 1 nu.
Sau am salvat un referat din .odt in .doc, iar pe urma cand incercam sa repar cateva greseli nu vroia sa afiseze caracterele noi la dimensiunea 12.
Culmea de deschideam alta lucrare toate mergeau bine. Am transformat inapoi in .odt, am salvat din nou in .doc, aceeasi buba. Pe urma am repetat operatia plus o rugaciune insotita de injuraturi si a mers perfect. Precis s-a speriat calcu...
coman norbert
coman norbert

Mesaje : 465
Data de inscriere : 09/03/2010
Varsta : 49
Localizare : Cluj-Napoca/Satu Mare

Sus In jos

Probleme openoffice in Mint 8 KDE! Empty Re: Probleme openoffice in Mint 8 KDE!

Mesaj Scris de gepres Joi 25 Mar 2010, 05:57

Nu mai tin bine minte tot ce m-a suparat la versiunea KDE dar stiu ca am intalnit aceeasi problema cu instalarea XMMS2 care nu apare nicaieri dupa instalare si nu se lanseaza nici cu run. Audacious se instaleaza dar n-am putut reda fisiere audio. Am inlocuit Pulse cu Alsa dar singura diferenta a fost ca rula mp3-ul dar nu se auzea nimic. Cu alsa mixer am maximizat toate inputurile si outputurile si tot degeaba. Sunetele specifice sistemului si cele de pe net se auzeau. Am mai instalat apoi niste programe pe care iar nu le-am mai gasit nicaieri (nu mai stiu care)
Aaa, nici noua forma a Synapticului nu-mi place cu gruparea ciudata a programelor...
gepres
gepres

Mesaje : 37
Data de inscriere : 10/03/2010
Varsta : 63
Localizare : Bihor

http://beius-romania.blogspot.com

Sus In jos

Probleme openoffice in Mint 8 KDE! Empty Re: Probleme openoffice in Mint 8 KDE!

Mesaj Scris de coman norbert Joi 25 Mar 2010, 06:16

Depinde de la sistem la sistem, de exemplu lui pazuzuthewise nici nu i se instaleaza Mint 8 KDE fara sa apeleze la smecherii.
Audacious setat pe alsa ar trebuii sa mearga...cel putin asa este normal. Eu am avut probleme de genul ca dupa dezinstalarea unor programe in meniu apareau ca si existente. (koffice, de exemplu)
Practic cu varianta pe Xfce am avut cele mai putine probleme. Cred ca este cea mai buna deocamdata. Cu toate acestea stau pe KDE. Dar este posibil ca la aparitia versiunii finale Xfce sa schimb. Nu stiu de ce intarzie? Cred ca moartea lui Husse a cam afectat comunitatea. El se ocupa cu introducerea release-urilor in baza de date a site-ului.
Dar ca si look si utilitati KDE este superior, are cateva progame superbe.
coman norbert
coman norbert

Mesaje : 465
Data de inscriere : 09/03/2010
Varsta : 49
Localizare : Cluj-Napoca/Satu Mare

Sus In jos

Probleme openoffice in Mint 8 KDE! Empty Re: Probleme openoffice in Mint 8 KDE!

Mesaj Scris de fioan89 Joi 25 Mar 2010, 07:55

gepres a scris:Nu mai tin bine minte tot ce m-a suparat la versiunea KDE dar stiu ca am intalnit aceeasi problema cu instalarea XMMS2 care nu apare nicaieri dupa instalare si nu se lanseaza nici cu run. Audacious se instaleaza dar n-am putut reda fisiere audio. Am inlocuit Pulse cu Alsa dar singura diferenta a fost ca rula mp3-ul dar nu se auzea nimic. Cu alsa mixer am maximizat toate inputurile si outputurile si tot degeaba. Sunetele specifice sistemului si cele de pe net se auzeau. Am mai instalat apoi niste programe pe care iar nu le-am mai gasit nicaieri (nu mai stiu care)
Aaa, nici noua forma a Synapticului nu-mi place cu gruparea ciudata a programelor...


Hmm.....sper sa nu fi patit si tu ca mine.Cand am pus prima data Linux Mint KDE,la logare se auzea sunetul insa daca vroiam sa ascult ceva pe youttube sau chiar un mp3 ..bomba nu auzeam nimic.Miam zis ca o fi problema cu,codecuril asa ca instalez flash playerul de la adobe mai fac ceva pe la mp3 dar nimic.Dupa care ma gandesc sa dau un search pe net unde aflu stupefiat ca nu trebuia decat sa dau un click dreapta pe KMixer->Show Mixer Window->Si acolo sa ridic volumul PCM la maxim.Hm....m-am simitit cam prost atunci fiindca nu m-am gandit sa intru in KMix sa vad daca toate's in regula,da no cum am folosit gnome(am avut si niste incercari nereusite cu Kubuntu pana am ajuns la mint kde) pot sa-mi motivez greseala.

Pulse intradevar... aud din ce in ce mai mult ca aceasta arhitectura ar fi instabila si cu multe buguri!
Cat despre xmms din cate stiu eu bine ii un player care ruleaza in terminal deci trebuia sa deschizi o consola sa dai
Cod:
xmms2
,mai pot instala si xmms2tray care iti punea o iconita pe bara in dreapta jos,si care iti oferea un management minim al playlistului.

Synaptic ....hm....esti prima persoana care am auzit ca nui place synaptic...sincer prefer acest manager de pachete de 1000 de ori mai mult decat cel care vine by default cu,Kubuntu(mama lor de cacofonii si cine leo mai inventat)si care mi se pare ca-l cheama Adept daca nu ma insel!
Felicit echipa mint care so gandit sa puna synaptic in loc de adept pe mint kde!
fioan89
fioan89

Mesaje : 39
Data de inscriere : 23/03/2010
Varsta : 34
Localizare : Cluj Napoca

Sus In jos

Probleme openoffice in Mint 8 KDE! Empty Re: Probleme openoffice in Mint 8 KDE!

Mesaj Scris de gepres Joi 25 Mar 2010, 12:10

Am mai lucrat cu Synaptic dar aici difera modul de afisare al programelor disponibile (mi-a venit mai usor sa dau search pentru ca stiam ce caut decat sa consult oferta) si nu are o lista a repo-urilor existente chiar daca nu sunt activate (cum aveam in PCLinuxOS)
Poate ca mi-a scapat ceva dar nici n-am stat mult cu sistemul KDE pentru ca am revenit repede la Gnome. Si eu astept varianta finala cu Xfce care-mi place de cand l-am vazut la SAM linux
gepres
gepres

Mesaje : 37
Data de inscriere : 10/03/2010
Varsta : 63
Localizare : Bihor

http://beius-romania.blogspot.com

Sus In jos

Probleme openoffice in Mint 8 KDE! Empty Re: Probleme openoffice in Mint 8 KDE!

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum