Linux Mint Romania
Dorim să va anunțăm că acum ne găsiți la noua adresă: www.linuxmint.ro
Acolo puteți cere ajutor.

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Linux Mint Romania
Dorim să va anunțăm că acum ne găsiți la noua adresă: www.linuxmint.ro
Acolo puteți cere ajutor.
Linux Mint Romania
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Noutati in Linux Mint 9

4 participanți

In jos

Noutati in Linux Mint 9 Empty Noutati in Linux Mint 9

Mesaj Scris de Peter Mier 31 Mar 2010, 04:10

Aici se discuta mult despre noul linux mint 9. Pana va aparea versiunea finala, ne putem alina gandul cu ceea ce va contine aceasta distributie mint.
avatar
Peter

Mesaje : 338
Data de inscriere : 08/03/2010
Varsta : 29

Sus In jos

Noutati in Linux Mint 9 Empty Re: Noutati in Linux Mint 9

Mesaj Scris de Ăla micu' Sam 17 Apr 2010, 02:03

Apropos, am gasit aici: (momentan legatura nu functioneaza)
http://community.linuxmint.com/index.php/tutorial/view/2
urmatoarea recomandare (citez din memorie) :
"Unless you have to or unless you want to, don't upgrade. Is not necessary."

Mi se pare ciudat ca atunci cand toata lumea si la orice tip de soft recomanda upgrade si mai ales update sa recomanzi contrariul si asta pe un site al comunitatii Linux Mint. Stiu ca upgrade este una si update este alta, dar totusi.....?!?

Ma poate lamuri cineva ?


Ultima editare efectuata de catre ala micu in Sam 17 Apr 2010, 09:33, editata de 1 ori
avatar
Ăla micu'
Membru

Mesaje : 299
Data de inscriere : 14/03/2010
Localizare : Constanța

Sus In jos

Noutati in Linux Mint 9 Empty Re: Noutati in Linux Mint 9

Mesaj Scris de coman norbert Sam 17 Apr 2010, 03:35

Husse, spunea ca daca ceva merge bine decat sa strici mai bine stai cu ce ai. :D
Si de exemplu daca in Mint 8 xfce faci upgrade-urile de level 4 si 5 ( initial nu sunt bifate ) se duce xserverul la iesire din counter folosind playonlinux. Nu stiu motivele dar nu stie sa schimbe rezolutia la iesire din joc. In xubuntu 9.10 in schimb totul merge bine.
coman norbert
coman norbert

Mesaje : 465
Data de inscriere : 09/03/2010
Varsta : 49
Localizare : Cluj-Napoca/Satu Mare

Sus In jos

Noutati in Linux Mint 9 Empty Re: Noutati in Linux Mint 9

Mesaj Scris de Ăla micu' Sam 17 Apr 2010, 08:34

Multumesc,

asa am inteles si eu, dar in Gnome se pare ca au introdus facilitatea din KDE cu "split window" pe care Dolphin-ul o are si Nautilus nu, si care mi se pare destul de utila. Eu mi-am instalat Dolphin-ul in Gnome dar nu se potriveste "de nicio culoare", la propriu vorbind, cu tema mea. Totusi il folosesc si asa.

Mint-ul meu 8 merge impecabil, pt. ce-mi trebuie mie sa fac cu el ..... asa ca mai bine stau in banca mea cu upgrade-ul, nu?

P.S. am gasit formularea originala :
citez:
As a general rule... unless you need to, or unless you really want to, there's no reason for you to upgrade.
avatar
Ăla micu'
Membru

Mesaje : 299
Data de inscriere : 14/03/2010
Localizare : Constanța

Sus In jos

Noutati in Linux Mint 9 Empty Re: Noutati in Linux Mint 9

Mesaj Scris de ValiD. Sam 24 Apr 2010, 02:08

Salut.
Azi am vazut urmatorul anunt, pe site-ul oficial:

"Themes:

The decision was taken not to change the theme or the icons in Linux Mint 9 Isadora, making it look similar to the previously released Linux Mint 7 Gloria and Linux Mint 8 Helena.

We looked into the making of a metallic looking theme, it was even mentioned publicly and I’m sorry to disappoint. Widgets had to use background pictures to achieve that effect and although it looked really nice on the desktop it was significantly impacting the performance of the system. We’ll still look into this and into ways of achieving this effect without making the system slower in the future, but it will not happen for Linux Mint 9."

Sunt putin dezamagit.
Voi ce credeti??
avatar
ValiD.

Mesaje : 4
Data de inscriere : 26/03/2010

Sus In jos

Noutati in Linux Mint 9 Empty Re: Noutati in Linux Mint 9

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum