Linux Mint Romania
Dorim să va anunțăm că acum ne găsiți la noua adresă: www.linuxmint.ro
Acolo puteți cere ajutor.

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Linux Mint Romania
Dorim să va anunțăm că acum ne găsiți la noua adresă: www.linuxmint.ro
Acolo puteți cere ajutor.
Linux Mint Romania
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cum ati aflat de Linux Mint?

+10
Ăla micu'
DanL
Lighto
victor
Ovidiu
Nicu
hubutm20
gepeto
ckristi
Peter
14 participanți

In jos

Cum ati aflat de Linux Mint? Empty Cum ati aflat de Linux Mint?

Mesaj Scris de Peter Joi 08 Apr 2010, 11:39

Eu acum un an am aflat de lumea Linux dintr-o revista de IT, cotrobaind prin Mint 6. Apoi am trecut pe ubuntu, am lucrat cu el o perioada. Apoi m-am intors la Mint.
avatar
Peter

Mesaje : 338
Data de inscriere : 08/03/2010
Varsta : 29

Sus In jos

Cum ati aflat de Linux Mint? Empty Re: Cum ati aflat de Linux Mint?

Mesaj Scris de ckristi Mar 13 Apr 2010, 04:44

Eu am aflat de pe DistroWatch.
Eu sunt cam distro-hopper asa, de felul meu. Dar am 3 distributii care-mi plac si le utilizez si acum: Slackware (prima dragoste, practic.. si care m-a ajutat sa invat Linux cu adevarat), Pardus Linux (pentru ca sunt fan KDE si Pardus a facut din KDE4 o distributie utilizabila, spre deosebire de alte distributii) si Linux Mint (varianta originala cu GNOME, pentru ca se misca foarte bine, arata foarte bine si dispune de intreaga gama de pachete din depozitele Ubuntu).
ckristi
ckristi

Mesaje : 379
Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 43
Localizare : Bucuresti, Romania

http://www.druid.ro

Sus In jos

Cum ati aflat de Linux Mint? Empty Re: Cum ati aflat de Linux Mint?

Mesaj Scris de gepeto Mar 13 Apr 2010, 10:00

Eu am aflat dintr-o revista de aici din Spania ( Personal Computer & Internet , un fel de Chip ) cind au publicat un articol despre mai multe distributii Linux ( un articol comparativ in care Mint-ul iesea al doilea , dupa Ubuntu dar inainte de OpenSUSE , Fedora , Mandriva , Knopix ). Momentan folosesc Linux Mint 8 xfce in dual boot cu Ubuntu 9.10 pe un calculator si win xp pe altul pentru ca imi trebuie pentru Yahoo M. ( web cam si voce ) !

Acum ( 06.10.2010 ) folosesc Mint 9 LXDE din cauza configuratiei pe care o are calculatorul meu ( P4 2,6GHz , 1 Gb DDR memorie Ram , Ati Radeon 7000 64 Mb placa video . Am "bagat" Ubuntu ( 10.04 ) in dual boot cu windows-ul !


Ultima editare efectuata de catre gepeto in Mier 06 Oct 2010, 13:53, editata de 1 ori (Motiv : actualizare)
gepeto
gepeto

Mesaje : 10
Data de inscriere : 08/03/2010
Localizare : Castellon de la Plana

Sus In jos

Cum ati aflat de Linux Mint? Empty Re: Cum ati aflat de Linux Mint?

Mesaj Scris de hubutm20 Dum 23 Mai 2010, 23:24

Saturat Shock!! de eterna colonie de virusi din pc-ul meu cu xp "smenuit" Ma mai gandesc. am apelat la ajutorul lui Google shi am dat de site-ul asta http://www.zegeniestudios.net/ldc/index.php?lang=ro,dupa Fedora si OpenSUSE am ramas cu LinuxMint8-Gnome...si bine i-mi pare De acord.
hubutm20
hubutm20

Mesaje : 40
Data de inscriere : 23/05/2010
Varsta : 40
Localizare : Timisoara

Sus In jos

Cum ati aflat de Linux Mint? Empty Re: Cum ati aflat de Linux Mint?

Mesaj Scris de Nicu Lun 24 Mai 2010, 13:39

Nu mai ştiu de unde am aflat de Linux Mint (probabil căutând pe Google), dar prima mea versiune a fost Bianca, pe care am descoperit-o în vara anului 2007. După asta am folosit puţin Celena, iar Daryna m-a convins să intru în detalii. Elyssa, Felicia şi Gloria n-au făcut decât să îmi construiască încrederea în dezvoltarea sănătoasă a acestei distribuţii, lucru care se adevereşte până la cea mai recentă versiune. Sper să fie la fel de bun viitorul Linux Mint, pentru că urmând tendinţa asta văd o alternativă serioasă la sistemele de operare comerciale.
Nicu
Nicu

Mesaje : 170
Data de inscriere : 10/05/2010
Varsta : 44
Localizare : Bucureşti

http://www.phpfusion.ro/

Sus In jos

Cum ati aflat de Linux Mint? Empty Re: Cum ati aflat de Linux Mint?

Mesaj Scris de Ovidiu Mier 15 Sept 2010, 22:57

Buna tuturor :)
Am aflat de Linux Mint in urma cu cateva zile prin intermediul google-ului. Fiind plictisit de tot ce imi oferea windows-ul, am decis sa caut alte sisteme de operare, iar acesta ( Linux Mint 9 ) m-a atras cel mai tare. Sunt foarte multumit de el,momentan nu am nici un fel de probleme, totul merge foarte bine si se misca repede. Imi place ca recunoaste tot ce am in PC si nu sunt nevoit sa bag "miile" de drivere. Poate ca asi avea o mica problema, jocurile, din cate am inteles nu prea sunt compatibile. Oricum nu sunt un gamer, iar aceasta mica problema nu o sa ma faca sa ma intorc la windows.
Vreau sa invat linux-ul, chiar merita! OK!
Ovidiu
Ovidiu

Mesaje : 18
Data de inscriere : 15/09/2010
Varsta : 36
Localizare : Sighetu Marmatiei

Sus In jos

Cum ati aflat de Linux Mint? Empty Re: Cum ati aflat de Linux Mint?

Mesaj Scris de ckristi Joi 16 Sept 2010, 00:25

Bine ai venit. Sper sa iti placa ce vei gasi in "lumea" Linux.
ckristi
ckristi

Mesaje : 379
Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 43
Localizare : Bucuresti, Romania

http://www.druid.ro

Sus In jos

Cum ati aflat de Linux Mint? Empty Re: Cum ati aflat de Linux Mint?

Mesaj Scris de victor Sam 01 Ian 2011, 03:06

Plictisit de windows,a se citi(adware, spyware, malware, virus, worm, spam, keylogger, dialer, botnet, troian, rootkit, backdoor, antivirus, firewall+colectari de date si alte interdictii si mesaje inutile de la mc) am ales libertatea am inteles. .
Dupa ce am incercat mai multe distro am ramas la Linux Mint in dual boot Julia and LMDE.Mi se par foarte bune si stabile amandoua OK! .
victor
victor

Mesaje : 2
Data de inscriere : 01/01/2011

Sus In jos

Cum ati aflat de Linux Mint? Empty Re: Cum ati aflat de Linux Mint?

Mesaj Scris de Lighto Mier 19 Ian 2011, 10:25

Salut,

Stiam mai de mult de Linux Mint, inspirat de dl. coman norbert am decis sa-l incerc ca main OS :) Voi ramane la mint o vreme... :D
Lighto
Lighto

Mesaje : 2
Data de inscriere : 19/01/2011

Sus In jos

Cum ati aflat de Linux Mint? Empty Re: Cum ati aflat de Linux Mint?

Mesaj Scris de DanL Dum 20 Feb 2011, 08:22

Mi l-a recomandat un amic (Virgil) pe forumul Ubuntu România și m-am decis să-l încerc. Ar fi o minciună să spun că mi-am format o părere însă în mod clar mi se potrivește mai mult meniul din Mint decât cel din Ubuntu. Sper să fiu la fel de încântat de tot ce voi mai descoperi în această distribuție.
DanL
DanL

Mesaje : 4
Data de inscriere : 20/02/2011
Varsta : 61
Localizare : Drobeta Turnu Severrin

Sus In jos

Cum ati aflat de Linux Mint? Empty Re: Cum ati aflat de Linux Mint?

Mesaj Scris de Ăla micu' Dum 20 Feb 2011, 10:15

Salut DanL si bine ai venit pe forum !

Si mie-mi place Mint Menu, de aceea l-am instalat si-ntrun Ubuntu 10.04.2 http://www.webupd8.org/2010/05/install-linux-mint-main-menu-mintmenu.html
Si Mint Update-ul e interesant si Mint Backup-ul, inclusiv conceptia lui Clem http://community.linuxmint.com/tutorial/view/2 despre aceasta :
E. Frequently Asked Questions
E1. Why doesn't Linux Mint upgrade the way Ubuntu does?
From our point of view, Ubuntu does three things wrong:
...................

Intrun cuvant, cred ca Mint isi merita locul in topul Distrowatch.
.
avatar
Ăla micu'
Membru

Mesaje : 299
Data de inscriere : 14/03/2010
Localizare : Constanța

Sus In jos

Cum ati aflat de Linux Mint? Empty Re: Cum ati aflat de Linux Mint?

Mesaj Scris de DanL Dum 20 Feb 2011, 10:19

Mulțumesc pentru indicații. M-am și năpustit asupra tutorialului acela OK!
DanL
DanL

Mesaje : 4
Data de inscriere : 20/02/2011
Varsta : 61
Localizare : Drobeta Turnu Severrin

Sus In jos

Cum ati aflat de Linux Mint? Empty Re: Cum ati aflat de Linux Mint?

Mesaj Scris de plus-minus-zero Mier 16 Mar 2011, 04:46

de linux am aflat cu multi ani in urma de la un prieten, asa din vorba in vorba... si era vorba de slakware.
Apoi am trecut pe partea de red dat (fedora... toate kernelele) in paralel cu ubuntu si cu toate intefretele posibile)
si aseara, nu mai stiu cat era ceasul dar deja era de mult azi navigam pe goagal din cauza insomniei sau a cafelelor prelungite si ma uitam ce mai e nou prin lumea linuxurilor cand am gasit un articol, nu mai tin minte ce scria pe acolo dar stiu ca era vorba de acest ~mint~
dimineata l-am ars pe un cd l-am instalat si imi place!
cam atat!
numai bine!
plus-minus-zero
plus-minus-zero

Mesaje : 2
Data de inscriere : 16/03/2011
Varsta : 39
Localizare : Cluj-Napoca

Sus In jos

Cum ati aflat de Linux Mint? Empty Re: Cum ati aflat de Linux Mint?

Mesaj Scris de Florin_76 Mier 16 Mar 2011, 11:23

De Linux Mint am aflat de la un prieten , cand a aparut LM9, desi am mai lucrat si cu alte distributii Linux , acesta mi sa parut cel mai bun pentru ce am eu nevoie.
Florin_76
Florin_76

Mesaje : 5
Data de inscriere : 01/07/2010
Varsta : 47
Localizare : Bucuresti/Romania

Sus In jos

Cum ati aflat de Linux Mint? Empty Re: Cum ati aflat de Linux Mint?

Mesaj Scris de valimicu Dum 10 Apr 2011, 08:37

Eu am auzit de Mint de pe forumul Ubuntu (folosesc Ubuntu ca SO principal de aproape 2 ani) si cochetez din ce in ce mai tare cu ideea instalarii acestuia pe desktop (mai ales ca si sotia sta pe Linux de cateva luni).
valimicu
valimicu

Mesaje : 1
Data de inscriere : 10/04/2011

Sus In jos

Cum ati aflat de Linux Mint? Empty Re: Cum ati aflat de Linux Mint?

Mesaj Scris de CaiusValerius Lun 09 Mai 2011, 10:56

nu am aflat de linux... știu doar că am vrut să încerc marea cu degetul și... am reușit să plutesc! am început cu ubuntu iar acum sunt pe mint 10. nu mai vreau să aud de windows nici gratis! :)
CaiusValerius
CaiusValerius

Mesaje : 14
Data de inscriere : 09/05/2011
Varsta : 47
Localizare : Cluj-Napoca

Sus In jos

Cum ati aflat de Linux Mint? Empty Re: Cum ati aflat de Linux Mint?

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum