Linux Mint Romania
Dorim să va anunțăm că acum ne găsiți la noua adresă: www.linuxmint.ro
Acolo puteți cere ajutor.

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Linux Mint Romania
Dorim să va anunțăm că acum ne găsiți la noua adresă: www.linuxmint.ro
Acolo puteți cere ajutor.
Linux Mint Romania
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Rezolvare probleme sunet in OpenArena (si probabil alte jocuri)

4 participanți

In jos

Rezolvare probleme sunet in OpenArena (si probabil alte jocuri) Empty Rezolvare probleme sunet in OpenArena (si probabil alte jocuri)

Mesaj Scris de ckristi Mar 13 Apr 2010, 02:01

Am si eu o dambla.. pe orice distributie trebuie sa-mi mearga OpenArena. Si cum am devenit utlizator de Mint de vreo 2 luni (si fan al acestei distributii) am instalat evident si OpenArena.. Am descoperit, insa, acum vreo 2 seri ca dupa vreo 10 minute de joaca sunetul din OpenArena se intrerupea si nu-si mai revenea. Fratele Gogu mi-a venit in ajutor si am gasit urmatoarea solutie:

Cod:

# sudo apt-get install libsdl1.2debian-pulseaudio

Aceasta comanda va dezinstala libsdl1.2debian-alsa si va instala libsdl1.2debian-pulseaudio, care va utiliza outputul prin PulseAudio. Problema nu a mai reaparut de atunci.

Rezolvarea am gasit-o aici.
ckristi
ckristi

Mesaje : 379
Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 43
Localizare : Bucuresti, Romania

http://www.druid.ro

Sus In jos

Rezolvare probleme sunet in OpenArena (si probabil alte jocuri) Empty Re: Rezolvare probleme sunet in OpenArena (si probabil alte jocuri)

Mesaj Scris de pazuzuthewise Sam 17 Apr 2010, 15:51

In sfarsit o solutie eleganta, fara dezinstalare de pulseaudio sau compilari din sursa.
pazuzuthewise
pazuzuthewise

Mesaje : 11
Data de inscriere : 18/03/2010
Localizare : Cluj-Napoca

Sus In jos

Rezolvare probleme sunet in OpenArena (si probabil alte jocuri) Empty Re: Rezolvare probleme sunet in OpenArena (si probabil alte jocuri)

Mesaj Scris de pretender Vin 30 Apr 2010, 07:32

pazuzuthewise a scris:In sfarsit o solutie eleganta, fara dezinstalare de pulseaudio sau compilari din sursa.

am dat si eu comanda furnizata de @ ckristi in terminal,a decurs bine tot. chestia e ca eu vad ca am tot "pulseaudio" in sistem!? e ceva gresit? de ce nu'mi aficeaza ca am "alsa" in sistem?
mersi ptr un viitor raspuns!
pretender
pretender

Mesaje : 25
Data de inscriere : 08/03/2010
Varsta : 55
Localizare : Brasov

https://www.facebook.com/emil.enache

Sus In jos

Rezolvare probleme sunet in OpenArena (si probabil alte jocuri) Empty Re: Rezolvare probleme sunet in OpenArena (si probabil alte jocuri)

Mesaj Scris de ckristi Vin 30 Apr 2010, 10:34

PulseAudio ramane instalat... tot ce se intampla in urma rularii comenzii date de mine este ca toate jocurile care folosesc SDL pentru sunet vor redirecta sunetul catre PulseAudio. Daca ramanea redirectat direct catre ALSA apareau conflicte intre PulseAudio si jocul propriu-zis care cereau in acelasi timp acces la placa de sunet.
ckristi
ckristi

Mesaje : 379
Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 43
Localizare : Bucuresti, Romania

http://www.druid.ro

Sus In jos

Rezolvare probleme sunet in OpenArena (si probabil alte jocuri) Empty Re: Rezolvare probleme sunet in OpenArena (si probabil alte jocuri)

Mesaj Scris de Vizitato Vin 30 Apr 2010, 10:59

Mersi mult.
avatar
Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Rezolvare probleme sunet in OpenArena (si probabil alte jocuri) Empty Re: Rezolvare probleme sunet in OpenArena (si probabil alte jocuri)

Mesaj Scris de coman norbert Dum 02 Mai 2010, 10:12

ckristi, are drepate. exista un conflict alsa - pulse, sau stai curat pe alsa sau pe pulse.
Pulse consuma mai multe resurse, este mai destept dar are bug-uri. Alsa este rapid, mai prost, dar merge bine daca nu este asociat cu pulse. Poate fi asociat cu jack sau cu oss.
coman norbert
coman norbert

Mesaje : 465
Data de inscriere : 09/03/2010
Varsta : 50
Localizare : Cluj-Napoca/Satu Mare

Sus In jos

Rezolvare probleme sunet in OpenArena (si probabil alte jocuri) Empty Re: Rezolvare probleme sunet in OpenArena (si probabil alte jocuri)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum