Linux Mint Romania
Dorim să va anunțăm că acum ne găsiți la noua adresă: www.linuxmint.ro
Acolo puteți cere ajutor.

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Linux Mint Romania
Dorim să va anunțăm că acum ne găsiți la noua adresă: www.linuxmint.ro
Acolo puteți cere ajutor.
Linux Mint Romania
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Clement da o mana de ajutor celor de la Ubuntu, BUG!!!

+2
Ăla micu'
coman norbert
6 participanți

In jos

Clement da o mana de ajutor celor de la Ubuntu, BUG!!! Empty Clement da o mana de ajutor celor de la Ubuntu, BUG!!!

Mesaj Scris de coman norbert Joi 29 Apr 2010, 08:20

Se pare ca un bug major a aparut cu cateva ore inaintea lansarii Ubuntu 10.04.
Vedeti cine ajuta, cel putin cu sfaturi, echipa Canonical. :D

https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/ubiquity/+bug/570765

Clem, tu esti taticul lor... lol!

Clement propune amanarea Ubuntu 10.04, pana in luna mai... el a descoperit mai multe bug-uri!!!

Un bug major este si in pulseaudio:
https://wiki.kubuntu.org/Xubuntu/LucidLynx/Final/Draft/
Este anuntat de cei de la Kubuntu, si vine si in Xubuntu, si in Ubuntu ( dar cei de la Ubuntu nu recunosc problemele din pulse, iar eu bat gura de pomana de 6 luni ).
Pulse este in varianta beta de ani de zile, iar alsa functioneaza perfect. Mediul Gnome este legat de pulse, fara prostia asta nu merg multe programe, ex. rithmbox.
coman norbert
coman norbert

Mesaje : 465
Data de inscriere : 09/03/2010
Varsta : 50
Localizare : Cluj-Napoca/Satu Mare

Sus In jos

Clement da o mana de ajutor celor de la Ubuntu, BUG!!! Empty Re: Clement da o mana de ajutor celor de la Ubuntu, BUG!!!

Mesaj Scris de Ăla micu' Joi 29 Apr 2010, 10:56

@coman norbert

Explică-mi, te rog, în câteva cuvinte (că știu că n-ai timp) ce-i cu agitația asta pe forumul Ubuntu România cu lansarea asta ?!?
N-a mai văzut lumea Ubuntu pâna acum ? n-a fost beta 1 ? n-a fost beta 2 ? , RC 1, RC 2, ș.a.m.d. n-au mai fost lansări, testări, bug-uri până acum ? ...de stau atâția cu degetul pe "download" ca pe un trăgaci de pușcă, excitați, transpirați sau mai știu eu cum ?
Am ajuns să stăm la coadă și pentru Ubuntu ?
Suntem la fel ca americanii, amețiți de marketing-ul Apple, Microsoft, etc., care dorm nopți in șir la coadă pentru un iPhone, iPad sau mai știu eu ce ?
NU vreau să jignesc pe nimeni, dar, oameni buni, mai este și mâine o zi, chiar și poimâine, și "apele" se limpezesc, se liniștesc și va "apuca" toată lumea măcar câte un Ubuntu, dacă nu chiar două. Sunt sigur.
Keep waiting ! Cu cât trec zilele cu atât vom avea un Ubuntu mai bun, un Mint mai bun, ș.a.m.d.

ÎMI CER ÎNCĂODATĂ SCUZE DACĂ AM SUPĂRAT PE CINEVA.


Ultima editare efectuata de catre ala micu in Joi 29 Apr 2010, 18:25, editata de 2 ori
avatar
Ăla micu'
Membru

Mesaje : 299
Data de inscriere : 14/03/2010
Localizare : Constanța

Sus In jos

Clement da o mana de ajutor celor de la Ubuntu, BUG!!! Empty Re: Clement da o mana de ajutor celor de la Ubuntu, BUG!!!

Mesaj Scris de coman norbert Joi 29 Apr 2010, 13:32

@ala micu,
eu mai astept si sincer sunt dejamagit. Nu am luat inca Ubuntu, Clem are dreptate nu este bine testat. Cei de la Mint stau si doua saptamani sa testeze un iso, nu il arunca pe piata la 2 ore dupa un bug catastrofal.
Si nu este reparat, deja unii au probleme serioase cu el, vezi forumul Ubuntu:

http://forum.ubuntu.ro/viewtopic.php?pid=64792#p64792

Clem spunea sa se amane lansarea, dar astia sunt neseriosi, pierd timpul cu blig bling-uri si pun un grub nasol plus un server de sunet praf de cand a aparut.
Cei de la Kubuntu au anuntat bug-ul de pulse, si mai mult pulse este BETA DE ANI DE ZILE!

http://0pointer.de/blog/projects/pa-in-ubuntu.html

Asta este problema, daca nu se rezolva trec pe Debian sau pe Slackware. Deja testez. Sper ca editiile Mint ( gnome este condamnat, depinde de pulse ) Xfce si KDE sa ramana pe alsa ca cei de la "buntu" au trecut toti pe pulse.
coman norbert
coman norbert

Mesaje : 465
Data de inscriere : 09/03/2010
Varsta : 50
Localizare : Cluj-Napoca/Satu Mare

Sus In jos

Clement da o mana de ajutor celor de la Ubuntu, BUG!!! Empty Re: Clement da o mana de ajutor celor de la Ubuntu, BUG!!!

Mesaj Scris de Ăla micu' Joi 29 Apr 2010, 18:22

@coman norbert

Mulțmesc !

M-am hotărât să stau în banca mea (9.10), mai ales că am verificat și am constatat că am "alsa plug-in" în Firefox și Grooveshark -ul pe care-l folosesc zilnic funcționează normal;
Treaba asta :
" As a general rule... unless you need to, or unless you really want to, there's no reason for you to upgrade. "
este valabilă și pt. Ubuntu, nu ? ...nu numai pt. Mint.


Ultima editare efectuata de catre ala micu in Vin 30 Apr 2010, 02:42, editata de 1 ori
avatar
Ăla micu'
Membru

Mesaje : 299
Data de inscriere : 14/03/2010
Localizare : Constanța

Sus In jos

Clement da o mana de ajutor celor de la Ubuntu, BUG!!! Empty Re: Clement da o mana de ajutor celor de la Ubuntu, BUG!!!

Mesaj Scris de marcelbanu Vin 30 Apr 2010, 01:03

Am dat drumul la Ktorrent să descarc Ubuntu 10.4 doar ca să ajut comunitatea la „însămînțat”.
Am testat 10.4 beta 2 și am și postat că nu-mi place.
În primul rînd conexiunea la internet nu am putut s-o fac pe modemul de la RDS.
Și nici prin pppoe.
Din cîte am citit pe forum ubuntu, m-am lămurit că trebuie să mai stau
să se rezolve unele necazuri.

Și nici acum, pe laptop, nu pot configura conexiunea la internet prin fir
nici cu „network manager” și nici cu wicd, chiar cu sudo pppoeconf.
Cu wicd nu pot face configurarea pentru modem-ul RDS.
Dar atît, că deja sînt offtopic.
Mai aștept !
marcelbanu
marcelbanu

Mesaje : 30
Data de inscriere : 23/04/2010
Varsta : 61
Localizare : Deva

Sus In jos

Clement da o mana de ajutor celor de la Ubuntu, BUG!!! Empty Re: Clement da o mana de ajutor celor de la Ubuntu, BUG!!!

Mesaj Scris de Ăla micu' Vin 30 Apr 2010, 02:48

I-am dat și eu drumul la Torrent și văd că "urcă" cu peste 500 kb/s "sămânța", cum îi zice "antescriitorul" meu.
https://2img.net/r/ihimizer/i/lucid2.png/
avatar
Ăla micu'
Membru

Mesaje : 299
Data de inscriere : 14/03/2010
Localizare : Constanța

Sus In jos

Clement da o mana de ajutor celor de la Ubuntu, BUG!!! Empty Re: Clement da o mana de ajutor celor de la Ubuntu, BUG!!!

Mesaj Scris de coman norbert Vin 30 Apr 2010, 04:06

Dezastru!!!
Pe trei calculatoare au murit Kubuntu si Xubuntu.
Kubuntu, ceva urat de tot, fratele meu a facut poze, nu mai puteam face screenshot-uri. Bluescreen, este mic copil, asa ceva nu am vazut!!!
Au aparut fonturi dubioase pe tot ecranul, dezastru.
Xubuntu a inghetat frumos...poc...si gata.
Playonlinux, nu isi ia dependentele, trebuie instalat binutils, dar se blocheaza la instalarea counter-ului, inchizi fereastra blocata iar pe urma continui instalarea.
Dezastru!!!
Nici nu am reusit sa testez pulseaudio, a murit inainte.
Ubuntu nu am testat.
coman norbert
coman norbert

Mesaje : 465
Data de inscriere : 09/03/2010
Varsta : 50
Localizare : Cluj-Napoca/Satu Mare

Sus In jos

Clement da o mana de ajutor celor de la Ubuntu, BUG!!! Empty Re: Clement da o mana de ajutor celor de la Ubuntu, BUG!!!

Mesaj Scris de Ăla micu' Vin 30 Apr 2010, 20:25

Am testat și eu Ubuntu 10.04 (Gnome) din curiozitate referitoare la bug-uri, pt. că altfel știam cum arată de la beta 1.

În 28 min. l-am instalat pe un Usb-Stick Kingston DT 101 de 4 GB cu root (/) de 3,5 GB și (/home) de 0,45 GB, pt. că swap am deja pe PC, și bootloader-ul pe stick ( dev/sdb ) ca să nu am probleme.

1. Cons - Firefox 3.6.3 n-a găsit de unde să-și ia flash-ul, așa că a trebuit să instalez "restricted extras", care a durat f. mult și chiar "a cedat nervos". Și el și eu. Restart și surpriză : au apărut flash-ul și celelalte codec-uri și plug-in-uri.

2.PRO - Conectarea la Internet cu Nokia 5800 prin cablu USB a decurs cu adevărat "plug&play", n-a trebuit să setez nimic.

3.PRO și CONS - Conectare la Internet cu modem-USB Huawei E160 a mers din a 2-a încercare.

4.PRO - Pulse merge, la mine, la fel ca Alsa, adică normal.

Revin cu amănunte.


Ultima editare efectuata de catre ala micu in Sam 01 Mai 2010, 02:49, editata de 1 ori
avatar
Ăla micu'
Membru

Mesaje : 299
Data de inscriere : 14/03/2010
Localizare : Constanța

Sus In jos

Clement da o mana de ajutor celor de la Ubuntu, BUG!!! Empty Re: Clement da o mana de ajutor celor de la Ubuntu, BUG!!!

Mesaj Scris de marcelbanu Vin 30 Apr 2010, 21:51

@ala micu
Conectarea cu modem-ul Huawei ai făcut-o direct, sau a trebuit să instalezi
usb-modeswitch și apoi ai făcut configurarea din Network Manager ?
marcelbanu
marcelbanu

Mesaje : 30
Data de inscriere : 23/04/2010
Varsta : 61
Localizare : Deva

Sus In jos

Clement da o mana de ajutor celor de la Ubuntu, BUG!!! Empty Re: Clement da o mana de ajutor celor de la Ubuntu, BUG!!!

Mesaj Scris de Ăla micu' Sam 01 Mai 2010, 01:40

@ marcelbanu

Fără usb-modeswitch, din Network Manager am adăugat o nouă conexiune "Internet mobil de bandă largă" fără utilizator, fără parolă, pur și simplu am dat next, next Orange și gata s-a conectat imediat.
avatar
Ăla micu'
Membru

Mesaje : 299
Data de inscriere : 14/03/2010
Localizare : Constanța

Sus In jos

Clement da o mana de ajutor celor de la Ubuntu, BUG!!! Empty Re: Clement da o mana de ajutor celor de la Ubuntu, BUG!!!

Mesaj Scris de Peter Sam 01 Mai 2010, 03:21

Si eu am testat ubuntu 10.04. M-a dezamagit in mare parte.
- toate programele de care am eu nevoie nu se puteau instala.
- pulse a facut praf in cele din urma sistemul si....stiti ce urmeaza.
- Grub-ul nu ma lasa sa accesez Mint(pt mine) si windoz(restul familiei)

In concluzie, chiar daca este LTS, nu este inca o varianta buna. Dupa o luna doua va fii cu adevarat folositor.
In Mint sper sa fie mai bine.

@comane,
de ce sa renunti la Mint??
Pentru versiunea in romana a Mint voi incerca sa pun alsa (asta daca va fi posibil in vreun fel).
avatar
Peter

Mesaje : 338
Data de inscriere : 08/03/2010
Varsta : 30

Sus In jos

Clement da o mana de ajutor celor de la Ubuntu, BUG!!! Empty Re: Clement da o mana de ajutor celor de la Ubuntu, BUG!!!

Mesaj Scris de ckristi Sam 01 Mai 2010, 10:19

@Peter: ai incercat dupa instalare un
Cod:

$ sudo update-grub
?

In principiu ar trebui sa rezolve problema cu celelalte sisteme de operare care nu apar in lista de boot.
ckristi
ckristi

Mesaje : 379
Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 43
Localizare : Bucuresti, Romania

http://www.druid.ro

Sus In jos

Clement da o mana de ajutor celor de la Ubuntu, BUG!!! Empty Re: Clement da o mana de ajutor celor de la Ubuntu, BUG!!!

Mesaj Scris de coman norbert Dum 02 Mai 2010, 15:45

Am testat Ubuntu 10.04!!!
Merge perfect la mine!!! Asta spre diferenta de Xubuntu si Kubuntu care sunt niste rateuri.

Revin, zgomot urat in Ubuntu 10.04 in pidgin!!! Pulse, pulse...
Nu sunt in stare sa faca ceva aproape perfect!!!
De exemplu Xubuntu 9.10 functioneaza aproape perfect.
coman norbert
coman norbert

Mesaje : 465
Data de inscriere : 09/03/2010
Varsta : 50
Localizare : Cluj-Napoca/Satu Mare

Sus In jos

Clement da o mana de ajutor celor de la Ubuntu, BUG!!! Empty Re: Clement da o mana de ajutor celor de la Ubuntu, BUG!!!

Mesaj Scris de fioan89 Lun 03 Mai 2010, 10:09

SalutareJoi am instalat si io Ubuntu 10.04.Pot spune ca merge aproape perfect,insa cum toata lumea da in sus si in jos cu pulse vin si io sa intaresc baricada.Amarok si rhytmbox la mine nu functioneaza cel mai probabil din cauza backendului pulse.O sa las versiunea asta pana cand apare mint 9 kde.

Pt marcelbanu:
"Am testat 10.4 beta 2 și am și postat că nu-mi place.
În primul rînd conexiunea la internet nu am putut s-o fac pe modemul de la RDS.
Și nici prin pppoe.
Din cîte am citit pe forum ubuntu, m-am lămurit că trebuie să mai stau
să se rezolve unele necazuri.

Și nici acum, pe laptop, nu pot configura conexiunea la internet prin fir
nici cu „network manager” și nici cu wicd, chiar cu sudo pppoeconf.
Cu wicd nu pot face configurarea pentru modem-ul RDS."

Si eu am internet de la rds,mie imi merge perfect conexiunea,cat despre wicd daca am inteles bine ai incercat sa faci o conexiune dsl cu acest utilitar insa wicd nu are suport deocamdata pt DSL/ADSL ci numai pt ethernet si wireless.(sper sa fi inteles bine din cele ce ai spus)
fioan89
fioan89

Mesaje : 39
Data de inscriere : 23/03/2010
Varsta : 34
Localizare : Cluj Napoca

Sus In jos

Clement da o mana de ajutor celor de la Ubuntu, BUG!!! Empty Re: Clement da o mana de ajutor celor de la Ubuntu, BUG!!!

Mesaj Scris de coman norbert Mar 04 Mai 2010, 05:23

Priveste ce zic cei de la Distrowatch:

http://distrowatch.com/weekly.php?issue=20100503#feature

Citeste ce zic de pulse ( Ubuntu )... ocupa multi rami si este nasol... Eu zic de mult asta, dar se pare ca sau trezit deja mai multi. Iar Distrowatch, este unul dintre cele mai serioase site-uri in domeniu.
coman norbert
coman norbert

Mesaje : 465
Data de inscriere : 09/03/2010
Varsta : 50
Localizare : Cluj-Napoca/Satu Mare

Sus In jos

Clement da o mana de ajutor celor de la Ubuntu, BUG!!! Empty Re: Clement da o mana de ajutor celor de la Ubuntu, BUG!!!

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum