Linux Mint Romania
Dorim să va anunțăm că acum ne găsiți la noua adresă: www.linuxmint.ro
Acolo puteți cere ajutor.

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Linux Mint Romania
Dorim să va anunțăm că acum ne găsiți la noua adresă: www.linuxmint.ro
Acolo puteți cere ajutor.
Linux Mint Romania
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

[MUTAT]Tutorial pentru imbunatatirea functionalitatii tastei Windows

In jos

[MUTAT]Tutorial pentru imbunatatirea functionalitatii tastei Windows Empty [MUTAT]Tutorial pentru imbunatatirea functionalitatii tastei Windows

Mesaj Scris de TBear Mar 01 Iun 2010, 02:51

Acest articol se refera la Linux Mint 9 Isadora - cu interfata Gnome preinclusa.
L-am testat pe versiunea x64, dar ar trebui sa mearga si x86 si posibil si pe versiuni mai vechi.

Cred ca multi din utilizatorii actuali de Mint sunt fosti utilizatori sau utilizatori in paralel de Windows. Acest lucru vine de multe ori cu obisnuinta de a folosi anumite combinatii de taste. In cazul de fata voi studia comportamentul tastei Windows, cunoscuta in Linux si ca Super_L sau Mod4.

Sunt convins ca foarte multi dintre voi stiu ca daca apasam Ctrl+Win ne va fi afisat Mint Menu.
Daca dorim ca acesta sa fie afisat prin simpla apasare a tastei Win trebuie facuti urmatorii pasi:
  • mergeti in Control Center > Keyboard > Layouts > Options...
  • la "Alt/Win key behavior" alegem "Add the standard behavior to Menu key"
  • [Close] [Close]
  • dati click dreapta pe butonul Linux Mint "Menu" din stanga ecranului (pozitia implicita) si alegeti "Preferences"
  • in casuta "Keyboard shortcut" scrieti "Super_L" (fara ghilimele)
  • [Close]
  • ciclati un Logout si un Login si ar trebui sa functioneze :)


O alta "mostenire" de la sistemul de operare Windows sunt combinatiile de taste gen Win+D pentru a minimiza toate ferestrele si a afisa desktopul. Din fericire exista solutie: mergeti in Control Center > Keyboard Shortcuts. Semnificatia unora dintre acestea este:
  • Desktop > Lock Screen = Lock din Windows; puteti da click pentru reassign, apasati Win+L si va va aparea "Mod4+L"
  • Desktop > Home Folder = echivalentul lui explorer; combinatia din Windows: Win+E; atentie! Win+E e deja atribuit pentru Desktop>Expo key; in prealabil eu am reatribuit Expo key la Win+Tab (evident, voi va puteti orice alta combinatie va convine)
  • Desktop > Search = Search = Win+F
  • Desktop > Show the panel's "Run Application" dialog box = Run = Win+R
  • Window Management > Hide all normal windows and set focus to the desktop = Show desktop = Win+D

Obs.: Daca cumva nu merg aceste combinatii, setati ca mai sus Control Center > Keyboard > Layouts > Options... la "Alt/Win key behavior" optiunea "Add the standard behavior to Menu key"

Atentie!
Daca activati si prima parte, ca la apasarea Win sa apara meniul Mint, acesta dezactiveaza partial functionalitatea celei de a doua parti.
De exemplu, daca vrem sa vedem desktopul, trebuie apasata intai tasta de Win si abia apoi Win+D. Altfel nu accepta comanda.

Ca o observatie finala, daca va dati peste cap prea tare "keyboard shortcuts", nu exista nici un buton de reset to default. Singura solutie e sa stergeti folderul Home\.gconf (sau pentru orice eventualitate sa il redenumiti in .gconf.old). Dupa logout + login, se recreaza automat un folder care reseteaza toate personalizarile de la wallpaper la combinatiile de taste.

Cam atat deocamdata, in speranta ca v-am fost de ajutor, daca aveti alte intrebari sau completari va stau la dispozitie,
Dan aka TBear :)
TBear
TBear

Mesaje : 5
Data de inscriere : 18/05/2010
Varsta : 41
Localizare : Arad

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum