Linux Mint Romania
Dorim să va anunțăm că acum ne găsiți la noua adresă: www.linuxmint.ro
Acolo puteți cere ajutor.

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Linux Mint Romania
Dorim să va anunțăm că acum ne găsiți la noua adresă: www.linuxmint.ro
Acolo puteți cere ajutor.
Linux Mint Romania
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

ajutor

5 participanți

In jos

ajutor Empty ajutor

Mesaj Scris de Rocky Mar 08 Iun 2010, 06:11

Buna ziua.Eu sunt fara experienta in linux dar am incercat cateva variante ca de exemplu:ubuntu,kubuntu si acum linux mint.Din astea linux mint a-mi place cu adevarat ca e mai apropiat de windows.Am intstalat linux mint si ruleaza fara probleme.Pot sa fac tot cu el ce pot si cu windows asa ca as zice ca nu am probleme.Descarc filme si muzica pe care o ard pe CD navighez pe internet pot edita poze asa ca la cineva care e un consumator normal casnic de calculator totul e OK.O singura problema este ca nu pot face ca web camul incorporat sa-l fac sa mearga si asa nu ma pot folosi de skype.Mai precis cand dau drumul la video mi se deconecteaza internetul.Dar si cand incerc sa fac sa cheese acelas lucru.
Rocky
Rocky

Mesaje : 5
Data de inscriere : 07/06/2010
Varsta : 62
Localizare : Paris

Sus In jos

ajutor Empty Re: ajutor

Mesaj Scris de Nicu Mar 08 Iun 2010, 06:18

Salut! Bine ai venit. :) Dacă e vorba de webcam încorporat presupun că ai fie un notebook, fie un monitor cu webcam. Ce model de notebook/monitor ai? Toate detaliile pe care ni le dai ne pot fi de ajutor să îţi găsim o soluţie sau cel puţin un răspuns.
Nicu
Nicu

Mesaje : 170
Data de inscriere : 10/05/2010
Varsta : 44
Localizare : Bucureşti

http://www.phpfusion.ro/

Sus In jos

ajutor Empty Re: ajutor

Mesaj Scris de Rocky Mar 08 Iun 2010, 07:30

In primulr rand vreau sa multumesc de promptitudine.Dau aici mai jos detaliile despre laptop.


Toshiba satelite L300D

Procesor AMD Athlon(tm) 64X2 Dual-Core Processor TK-57 1.90 GHz

RAM 2.00 Go

Sistem 32 bits



Web cam CNF 7051
Rocky
Rocky

Mesaje : 5
Data de inscriere : 07/06/2010
Varsta : 62
Localizare : Paris

Sus In jos

ajutor Empty Re: ajutor

Mesaj Scris de Nicu Mar 08 Iun 2010, 13:32

Din ceea ce am citit aici, pentru unii problema s-a rezolvat după actualizările instalate sau reinstalarea programului Cheese. Pe Ubuntu 10.04, camera pare să funcţioneze normal. Linux Mint 9 este bazat pe Ubuntu 10.04, deci dacă ai cel mai recent Mint ar trebui să încerci să-ţi faci actualizările, în cazul în care n-ai făcut-o deja, după care să reinstalezi Cheese dacă tot nu s-a reparat problema:

sudo apt-get --reinstall install cheese
Nicu
Nicu

Mesaje : 170
Data de inscriere : 10/05/2010
Varsta : 44
Localizare : Bucureşti

http://www.phpfusion.ro/

Sus In jos

ajutor Empty Re: ajutor

Mesaj Scris de Rocky Mar 08 Iun 2010, 20:23

Mulutmesc pentru ajutor.Am sa incerc.Eu am avut si ubuntu 10.04 si tot asa a fost si din acest motiv tot caut o varianta de linux cu care sa mearga.plus de asta nu pot sa fac sa mearga microfonul.Am tot umblat pe la reglaje dar nici cum nu pot sa-l fac sa mearga.Am instalat skype si cum intru la reglaje si dau sa faca testul video automat se deconecteaza internetul si asta nu inteleg ce legatura are una cu alta.Pe PC nu am probleme am web cam Philips cu microfon incorporat si merge fara probleme.Pe PC am ubuntu 10.04 dar adevarul e ca dupa ce am dat de linux mint parca a-mi place mai mult mint ca e mai apropiat ca interfata de windows.
Rocky
Rocky

Mesaje : 5
Data de inscriere : 07/06/2010
Varsta : 62
Localizare : Paris

Sus In jos

ajutor Empty Re: ajutor

Mesaj Scris de Rocky Mar 08 Iun 2010, 21:25

am reinstalat cheese dar problema persista,cum deschid cheese automat raman fara internet
Rocky
Rocky

Mesaje : 5
Data de inscriere : 07/06/2010
Varsta : 62
Localizare : Paris

Sus In jos

ajutor Empty Re: ajutor

Mesaj Scris de George Vin 18 Iun 2010, 13:00

Salut
Am o problema legata de webcam si de microfon. Mai exact cand deschid Skype imaginea mea se vede rasturnata iar microfonul nu lucreaza. Am tinut Linux Ubuntu 10.4 vreo luna pe laptop in speranta ca facand acualizarile mai multa vreme poate isi va gasi un driver care sa lucreze.Acum am incercat alt linux in speranta ca o sa imi mearga webcam dar aceleasi faze face. Mentionez ca am un Asus K50AB.
Va multumesc anticipat
George
George

Mesaje : 2
Data de inscriere : 18/06/2010

Sus In jos

ajutor Empty Re: ajutor

Mesaj Scris de Peter Dum 20 Iun 2010, 06:47

Poti da detalii legate de microfon? Poti incerca sa intri in Menu>preferinte sunet>Hardware: spune-ne daca vede microfonul. Intra tot aici la tabul intrare si modifica ca nitel pe acolo.
Legat de webcam, ai incercat in setarile video de la skype sa vezi daca rezolvi ceva?
avatar
Peter

Mesaje : 338
Data de inscriere : 08/03/2010
Varsta : 29

Sus In jos

ajutor Empty Re: ajutor

Mesaj Scris de George Dum 20 Iun 2010, 10:36

In legatura cu problema de la Asus K50AB. Am intrat acolo unde ai specificat si nu am gasit nici o informatie despre microfon, ci numai o pictograma asemanatoare cu cea care imi apare jos in bara cand am drivere noi de instalat. Si sub acea pictograma scria Audio intern 1intrare/1iesire Analog stereo duplex. M-am uitat si pe alte situri cu descrierea acestui model de laptop si nu se dau informatii. Am intrat totusi pe la setari si am pus la volum de intrare 100% din pozitina initiala de neamplificat, si tot nu merge.
Cat despre web cam nu am ce setari sa fac din meniul setari video decat cu privire la cine permit sa ma sune video. Am mai discutat si cu alti prieteni de-ai mei care folosesc fie Ubuntu 10.4 die Debian si la fel aceleasi probleme au. Toti despre care vorbesc inclusiv eu avem laptopuri noi.
Nu ar fi alta posibilitate, cu alt program, gen msn sau yahoo sa incercam poate se comporta altfel. Sau nu exista vreo aplicatie care sa imi deschida web cam ul, poate e o problema a Skype nu din laptop. Aaa, si inca ceva, l-am mai chitait zilele astea si am intrat intr-un program de insregistrat audio sa vad daca imi merge microfonul si nu imi mergea deloc. Cand apasam tasta de record imi aparea o casuta care ma intreba unde salvez fisierul, fara sa fi inregistrat ceva. Si asa am facut de mai multe ori si la fel s-a intamplat.
Numai bine!
George
George

Mesaje : 2
Data de inscriere : 18/06/2010

Sus In jos

ajutor Empty Re: ajutor

Mesaj Scris de gepres Mier 23 Iun 2010, 12:23

Instaleaza Alsamixergui sau Gnome Alsa Mixer si-ti va arata in detaliu toate liniile de intrare si iesire audio cu posibilitatea reglarii independente. Inca odata Pulse audio isi dovedeste limitarile!
gepres
gepres

Mesaje : 37
Data de inscriere : 10/03/2010
Varsta : 63
Localizare : Bihor

http://beius-romania.blogspot.com

Sus In jos

ajutor Empty Re: ajutor

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum