Linux Mint Romania
Dorim să va anunțăm că acum ne găsiți la noua adresă: www.linuxmint.ro
Acolo puteți cere ajutor.

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Linux Mint Romania
Dorim să va anunțăm că acum ne găsiți la noua adresă: www.linuxmint.ro
Acolo puteți cere ajutor.
Linux Mint Romania
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

[DE MUTAT][REZOLVAT]Problema de spatiu pe /root

3 participanți

In jos

[DE MUTAT][REZOLVAT]Problema de spatiu pe /root Empty [DE MUTAT][REZOLVAT]Problema de spatiu pe /root

Mesaj Scris de silvone Joi 07 Oct 2010, 23:46

Salut,
Primesc un mesaj precum ca mai am doar 313MB in partitia /root. Partitia are 15 GB și nu-mi dau seama cum a fost ocupat tot spațiul. De asemenea nu gasesc folderul /root/.local/share/Trash. De fapt nu există /root/.local. Pe celălalt PC care îl am, acest folder există și pot verifica dacă se strănge ceva acolo sau nu, dar în PC-ul cu problema expusă nu-l găsesc.
Mă poate ajuta cineva ?
Mulțumesc


Ultima editare efectuata de catre silvone in Sam 30 Oct 2010, 23:54, editata de 1 ori
avatar
silvone

Mesaje : 23
Data de inscriere : 25/03/2010

Sus In jos

[DE MUTAT][REZOLVAT]Problema de spatiu pe /root Empty Re: [DE MUTAT][REZOLVAT]Problema de spatiu pe /root

Mesaj Scris de bcman Vin 08 Oct 2010, 07:03

Folder-ul respectiv exista :P
E foarte simplu. Orice nume de fisier cu . in fata e un fisier ascuns. Din nautilus dai CTRL+H sau view->show hidden files si le vei vedea :D
bcman
bcman

Mesaje : 5
Data de inscriere : 01/09/2010

Sus In jos

[DE MUTAT][REZOLVAT]Problema de spatiu pe /root Empty Re: [DE MUTAT][REZOLVAT]Problema de spatiu pe /root

Mesaj Scris de silvone Vin 08 Oct 2010, 20:59

Salut,
Mulțumesc pentru răspunsul rapid. Stiam procedura, se poate vedea cum arata. Problema ramane.
Mulțumesc[url=[DE MUTAT][REZOLVAT]Problema de spatiu pe /root Capturecranj.th]aici[/url]
avatar
silvone

Mesaje : 23
Data de inscriere : 25/03/2010

Sus In jos

[DE MUTAT][REZOLVAT]Problema de spatiu pe /root Empty Re: [DE MUTAT][REZOLVAT]Problema de spatiu pe /root

Mesaj Scris de bcman Vin 08 Oct 2010, 22:57

Nu poti accesa fisierul root deoarece acesta are chmod 700. Da-i chmod 707 sau 777. ;)

LE: Chiar daca ai face asta ar fi degeaba. Fisierul Trash nu exista :( Daca acel sisier este cosul de gunoi, atunci il poti adauga altfel. Click dreapta de taskbar->Add to panel->si pui cosul de gunoi. Bafta.
bcman
bcman

Mesaje : 5
Data de inscriere : 01/09/2010

Sus In jos

[DE MUTAT][REZOLVAT]Problema de spatiu pe /root Empty Re: [DE MUTAT][REZOLVAT]Problema de spatiu pe /root

Mesaj Scris de silvone Sam 09 Oct 2010, 04:17

Salut,
Problema mea este ca primesc un mesaj care îmi spune că mai am doar 313 MB în /root. Vroiam să șterg din /root/.local/Trash eventuale fișiere rămase acolo, dar nu am găsit acel folder. Nu este nici o problemă de drepturi de execuție.
Fisierul /root se poate accesa din consolă cu $sudo nautilus, apoi cu ctrl+H se văd toate fișierele ascunse.
Dar problema mea este să găsesc unde s-a pierdut spațiul de pe /root. Din 15GB au mai rămas 313 MB, fără a avea multe programe instalate, ci doar update-urile normale.
avatar
silvone

Mesaje : 23
Data de inscriere : 25/03/2010

Sus In jos

[DE MUTAT][REZOLVAT]Problema de spatiu pe /root Empty Re: [DE MUTAT][REZOLVAT]Problema de spatiu pe /root

Mesaj Scris de Ăla micu' Sam 09 Oct 2010, 05:56

Am avut o problema similară cu a ta ca manifestare și colegii m-au ajutat s-o rezolv; uită-te, poate îți dă vreo idee :
http://forum.ubuntu.ro/viewtopic.php?id=10308


Ultima editare efectuata de catre Ăla micu' in Dum 31 Oct 2010, 01:05, editata de 1 ori
avatar
Ăla micu'
Membru

Mesaje : 299
Data de inscriere : 14/03/2010
Localizare : Constanța

Sus In jos

[DE MUTAT][REZOLVAT]Problema de spatiu pe /root Empty Re: [DE MUTAT][REZOLVAT]Problema de spatiu pe /root

Mesaj Scris de silvone Vin 15 Oct 2010, 11:59

Salut,
Scuze pentru raspuns intarziat. Nu am gasit rezolvarea la problema. Cred ca reinstalez saptamana viitoare si poate atunci imi dau seama ce se intampla. Problema apare la un prieten pe care "l-am convertit" la linux Mint si caruia i-a placut mult sistemul, dar s-a trezit cu mesajul si a intrat in panica . OK! I-am spus ca se rezolva oricum.
avatar
silvone

Mesaje : 23
Data de inscriere : 25/03/2010

Sus In jos

[DE MUTAT][REZOLVAT]Problema de spatiu pe /root Empty Re: [DE MUTAT][REZOLVAT]Problema de spatiu pe /root

Mesaj Scris de silvone Sam 30 Oct 2010, 23:53

Salut,
Am găsit în /var/log următoarele fișiere prea "bogate" :
syslog = 1,4GB
messages = 3,8GB + arhivele messages1, 2, 3, 4
kern.log = 3,8GB + arhivele kern.log1, 2, 3, 4
Le-am sters pe toate și am restartat. Am acum ocupat pe / 4,3GB si 10,5 GB liber, ceea ce este mult mai bine. Nu am înregistrat probleme în următoarea oră de utilizare. Cred că problema este rezolvată.
Mulțumesc pentru suport.
avatar
silvone

Mesaje : 23
Data de inscriere : 25/03/2010

Sus In jos

[DE MUTAT][REZOLVAT]Problema de spatiu pe /root Empty Re: [DE MUTAT][REZOLVAT]Problema de spatiu pe /root

Mesaj Scris de Ăla micu' Dum 31 Oct 2010, 01:11

silvone a scris:... Nu am înregistrat probleme în următoarea oră de utilizare. Cred că problema este rezolvată....
Nici eu, și au trecut aproape 2 luni de atunci.

Dar e bine să verifici periodic spatiul ocupat pt. a-ți fi mai ușor să identifici cauza care provoacă un asemenea comportament "anormal".
avatar
Ăla micu'
Membru

Mesaje : 299
Data de inscriere : 14/03/2010
Localizare : Constanța

Sus In jos

[DE MUTAT][REZOLVAT]Problema de spatiu pe /root Empty Re: [DE MUTAT][REZOLVAT]Problema de spatiu pe /root

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum