Linux Mint Romania
Dorim să va anunțăm că acum ne găsiți la noua adresă: www.linuxmint.ro
Acolo puteți cere ajutor.

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Linux Mint Romania
Dorim să va anunțăm că acum ne găsiți la noua adresă: www.linuxmint.ro
Acolo puteți cere ajutor.
Linux Mint Romania
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Conexiunea pe fir (ethernet) nu merge în Mint 10 Julia 64-bit

2 participanți

In jos

Conexiunea pe fir (ethernet) nu merge în Mint 10 Julia 64-bit Empty Conexiunea pe fir (ethernet) nu merge în Mint 10 Julia 64-bit

Mesaj Scris de Doruletz Mier 02 Mar 2011, 12:54

Eu locuiesc în SUA și am întrebat deja fără succes până acum pe forumul Linux Mint american.
Știu că românii sunt băieți mai deștepți și descurcăreți, așa că întreb și aici. OK! Felicitari!! De acord.
Am un HP PC care are Ethernet controller: Intel Corporation 82566DC Gigabit Network Connection onboard (pe motherboard).
Nici de pe Live DVD ori CD nici după instalarea pe hard drive nu-mi merge conecția pe fir. Din ce am văzut pe Google, se pare că noul Kernel Linux 2.6.35-22 este cauza...
Are cineva vreo soluție??
Am 8GB de RAM și îmi pare rău că nu pot folosi versiunea pe 64-bit ca să pot utiliza complet memoria RAM a calculatorului.
Acceași conecție pe fir a acestui HP PC merge OK atât pe Window$ 7 Ultimate 64-bit cât și pe Mac O$ X $now Leopard v10.6.6, 64-bit. (Da, se poate instala și Mac O$ X pe un PC... Cumperi DVD-ul original de instalare cu $29,99 și dacă știi cum, îl poți instala pe orice PC).
Aștept soluții. Mulțumiri anticipate și salutări din Tennessee.
Doru

Notă: Pe forumul din SUA, noi folosim semnul de $ în loc de litera S când ne referim la Window$ Micro$oft și Bill Gate$$$$$ Jos!!! sau la Mac O$, Apple Macinto$h și Steve Job$$$ Jos!!!, spre a ne exprima disprețul față de cei ce s-au făcut miliardari de pe urma unor sisteme de operare care ar trebui să fie de fapt distribuite gratuit, așa cum este Linux... Felicitari!! De acord.

*********************************************************************************************
Date despre sistemul meu:
HP Pavilion Media Center m8150n
Motherboard Manufacturer: ASUS
Model: P5BW-LA (Basswood3G), Form factor: micro-ATX-24.4 cm (9.6 inches) x 24.4 cm (9.6 inches)
Chipset: Intel P965, Memory sockets: 4 x DDR2
Front side bus speeds: 800/1066 MHz (processor dependent)
Procesor Intel Core 2 Quad Q6600 (4x2,4GHz), Socket: 775, Bus speed: 1066 MHz
RAM Memory: 8GB (4x2GB) G.SKILL 240-pin DDR2 DIMM sockets, PC2-6400 (800 MHz) with blue heat radiator
Video/Graphics Card: nVidia GeForce GTS 250 XLR8 (Accelerate), Sly ready, 1GB GDDR3, Total graphics memory 2815 MB in Window$ 7 Ultimate 64-bit (1024 MB dedicated memory & 1791 MB shared system memory)
6,9 Base performance score in Window$ 7 Ultimate, 64-bit
Hard Drives: Total 5 installed
Seagate 1TB 7200 rpm, Seagate 2TB 5400 rpm, Seagate 320GB 7200rpm, și 2 Western Digital Caviar de câte 320GB
Conexiune rețea: LAN 1000-Base-T Intel 82566DC up to 10/100/1000 Mb/s (Gigabit Ethernet), Transmission standards: 1000-Base-T Ethernet
SATA DVD Drive: Super-Multi 16X DVD with Double-Layer and LightScribe
15-în-1 Multimedia card reader
Sursa de alimentare: 600 Wați Cooler Master
Conexiuni externe: USB 2.0, IEEE 1394 FireWire și e-SATA
*******************************************************************************************
Doruletz
Doruletz

Mesaje : 6
Data de inscriere : 05/01/2011

Sus In jos

Conexiunea pe fir (ethernet) nu merge în Mint 10 Julia 64-bit Empty Re: Conexiunea pe fir (ethernet) nu merge în Mint 10 Julia 64-bit

Mesaj Scris de ckristi Mier 02 Mar 2011, 22:21

Este o conexiune ethernet normala sau e nevoie de user/pass pentru conectare (PPPoE)?

In alta ordine de idei, $ in numele companiei Microsoft nu isi are rostul. Exista si companii care fac o gramada de $$$ din software-ul Open Source. In plus, in timpul facultatii am participat la un seminar Microsoft, iar tipul care tinea o prezentare din partea MS a scris in prezentare Open Source cu O mare si S mare. A mentionat ca asa cum el a putut scrie Open Source cu majuscule, i-ar placea sa vada si pe forumurile de Linux scris numele Microsoft si Windows, fara "$".
Acum e la latitudinea ta, dar nerespectarea taberei adverse nu inseamna in mod neaparat mai mult respect pentru tabara ta.
ckristi
ckristi

Mesaje : 379
Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 43
Localizare : Bucuresti, Romania

http://www.druid.ro

Sus In jos

Conexiunea pe fir (ethernet) nu merge în Mint 10 Julia 64-bit Empty Re: Conexiunea pe fir (ethernet) nu merge în Mint 10 Julia 64-bit

Mesaj Scris de Doruletz Joi 03 Mar 2011, 13:25

ckristi a scris:Este o conexiune ethernet normala sau e nevoie de user/pass pentru conectare (PPPoE)?

In alta ordine de idei, $ in numele companiei Microsoft nu isi are rostul. Exista si companii care fac o gramada de $$$ din software-ul Open Source. In plus, in timpul facultatii am participat la un seminar Microsoft, iar tipul care tinea o prezentare din partea MS a scris in prezentare Open Source cu O mare si S mare. A mentionat ca asa cum el a putut scrie Open Source cu majuscule, i-ar placea sa vada si pe forumurile de Linux scris numele Microsoft si Windows, fara "$".
Acum e la latitudinea ta, dar nerespectarea taberei adverse nu inseamna in mod neaparat mai mult respect pentru tabara ta.

ckristi, nu e vorba de tabere, dar tu ce preferi? Să dai câte $200 pe fiecare PC la care ai nevoie de sistem de operare sau să le instalezi pe gratis.
Nu sunt absurd, Micro$oft cheltuie destul, dar nu se motivează totuși prețul...
Dacă erau și ei băieți cu obraz fin luau un $50-60 de fiecare PC, nu $200.
Dar aici în America prețurile nu se fac după cât merită un produs, ci după cât cred ei că ești dispus tu să dai... Cum zicea cineva, nu-i prost cine cere, e prost cine dă.
Relativ la conecția mea la net, aici nu există PPPoE (de fapt nici nu știu sigur ce e aia), adică nu ai nevoie de nici o parolă.
Conecția la internet e always on, 24 din 24. Și dacă PC-ul e oprit routerul tot e conectat la internet. De fapt nici nu ar putea fi altfel odată ce totul se face pe net... Antena mea de satelit e conectată la net, descarcă filme spre a fi vizionate de pe DVR (Cinema on demand), contul de la Netflix descarcă filme spre vizionare instantanee via Blue ray disc player, sau Playstation 3 sau Wii. Mai există și alte jucărele care se folosesc de conecția la net. Chiar și multe jocuri de pe X-Box 360, Wii, Playstation 3 și alte console se pot juca interactiv cu oponenți reali pe net, deci dacă ar trebui parolă la fiecare acces sau logare ar fi dezastru...
Singura autentificare se face la instalare, când deschizi contul cu providerul sau când te muți de la un provider la altul. Doar atunci îți cer MAC adress-ul de la Modemul de cablu, T1, T3 sau DSL dacă e al tău personal, sau îl știu deja dacă închiriezi un modem de la ei.
Singura instanță în care nu ai conecție la net este la o pană de curent, dacă nu ai generator sau baterii de emergency power, sau dacă le pică serverul la provider (numai când a fost Katrina s-a întâmplat chestia asta în zonele afectate). În rest internetul e ON 24/7/365.
Doruletz
Doruletz

Mesaje : 6
Data de inscriere : 05/01/2011

Sus In jos

Conexiunea pe fir (ethernet) nu merge în Mint 10 Julia 64-bit Empty Re: Conexiunea pe fir (ethernet) nu merge în Mint 10 Julia 64-bit

Mesaj Scris de ckristi Joi 03 Mar 2011, 20:56

Ai incercat cumva si cu o alta placa de retea?
E totusi destul de ciudat sa nu functioneze cea Intel, dar incearca o placa din aceea facuta pe vapor cu chipset Realtek.

Cautand aici pare ca placa ta sa fie "suportata" cum trebuie de Linux.

Placa de retea apare in lista network manager?

Oricum, tasteaza asta in consola/terminal:
Cod:

sudo dmesg|grep eth
si posteaza aici rezultatul, te rog.

P.S.: Despre cealalta discutie, nu... nu sunt de acord cu politicile Microsoft, poate de aceea ma si aflu aici, nu crezi? :) Dar consider ca intotdeauna trebuie sa-ti respecti adversarul.
ckristi
ckristi

Mesaje : 379
Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 43
Localizare : Bucuresti, Romania

http://www.druid.ro

Sus In jos

Conexiunea pe fir (ethernet) nu merge în Mint 10 Julia 64-bit Empty Re: Conexiunea pe fir (ethernet) nu merge în Mint 10 Julia 64-bit

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum