Linux Mint Romania
Dorim să va anunțăm că acum ne găsiți la noua adresă: www.linuxmint.ro
Acolo puteți cere ajutor.

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Linux Mint Romania
Dorim să va anunțăm că acum ne găsiți la noua adresă: www.linuxmint.ro
Acolo puteți cere ajutor.
Linux Mint Romania
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Nu merge Linux pe laptop

5 participanți

In jos

Nu merge Linux pe laptop Empty Nu merge Linux pe laptop

Mesaj Scris de gameslan Dum 10 Apr 2011, 06:32

Am si eu un laptop TravelMate220 si problema la el este ca nu-mi merge nici un tip de linux(culmea este ca windowsu merge).Adevarul este ca am lipsa 3 taste la el(dar cred ca nu asta este problema).Simptomele laptopului cand instalez un linux se vede totul alb s-au ramane blocat.Sincer chiar nu stiu de ce nu merge si daca este cineva care ma poate ajuta la problema aceasta.Si binenteles daca voi rezolva problema vreau sa stiu si eu daca merge mai bine LinuxMint-8-Xfce(am citit ca a fost foarte laudat).
gameslan
gameslan

Mesaje : 7
Data de inscriere : 10/04/2011

Sus In jos

Nu merge Linux pe laptop Empty Re: Nu merge Linux pe laptop

Mesaj Scris de Nicu Dum 10 Apr 2011, 13:05

Din ceea ce am văzut în manualul TravelMate 220 ai putea avea un Celeron sau un Pentium III şi probabil 128-256 MB RAM. Dă-ne te rog specificaţiile tehnice exacte ale laptopului, să ştim ce îţi putem recomanda. Oricum, până una-alta recomandarea mea este să încerci şi Linux Mint 10 Xfce şi Linux Mint 10 LXDE, care folosesc puţine resurse şi arată bine. :)
Nicu
Nicu

Mesaje : 170
Data de inscriere : 10/05/2010
Varsta : 44
Localizare : Bucureşti

http://www.phpfusion.ro/

Sus In jos

Nu merge Linux pe laptop Empty Re: Nu merge Linux pe laptop

Mesaj Scris de gameslan Dum 17 Apr 2011, 12:02

intel celeron 1,13,ram 512 si placa video intel 8283 si am 8 mb.Vreau sa spun ca am incerca sa instalez si Linux Mint 10 Xfce (specific ca am incercat cu unetbootin-windows-494)si vedeam emblema de linux mint dar aparea si disparea s-au mai bine spus clipe emblema apoi ecran negru c-am 4 minute si ramanea ecranul negru.
gameslan
gameslan

Mesaje : 7
Data de inscriere : 10/04/2011

Sus In jos

Nu merge Linux pe laptop Empty Re: Nu merge Linux pe laptop

Mesaj Scris de gameslan Sam 23 Apr 2011, 07:36

in mare am depistat despre ce este vorba dar sincer nu stiu cum sa rezolv situatia.Problema este de la driverul video si nu stiu daca cumva la linux exista safe mod ca sa pot schimba driverul video.Daca cineva stie va rog frumos anuntatima ca m-am saturat de windows
gameslan
gameslan

Mesaje : 7
Data de inscriere : 10/04/2011

Sus In jos

Nu merge Linux pe laptop Empty Re: Nu merge Linux pe laptop

Mesaj Scris de gameslan Joi 28 Apr 2011, 10:38

Va multumesc pentru sprijinul acordat si sper sa rezolv singur aceasta problema foarte complicata pentru voi.Se pare ca ajutorul vostru este inutil(in special acest forum)si sincer va spun,nu am nimica cu voi dar credetima ca situatia nu este atat de complicata pentru un sistem de operare cu se numeste el Linux (se pare ca nu sunteti capabili sa rezolvati o problema minora).Desigur ca acuma ma astept la reprosuri din partea voastra,si fara o rezolvare care ma voi stradui sa rezolv singur fara ajutorul acestui forum care nu este capabil sa inteleaga sistemul de operare Linux.PS Stati pe windows domnilor daca nu sunteti in stare sa dati un raspuns minor.Va asigur eu ca va fi ultima postare care o voi face pe acest forum incapabil si cunostiintele voastre de 2 lei.Va doresc un drum lung pe acest forum si dragi membri eu consider ca va veti uita dupa luminita de la capatul tunelului fara un raspuns atata de simplu pentru toti membri acestui forum(ma refer la cei care cunoaste sistemul linux in culorile,alb negru si color).Adio domnilor experti in sistemul dos(alt format),binenteles daca veti intelege dos-ul cu linux.
gameslan
gameslan

Mesaje : 7
Data de inscriere : 10/04/2011

Sus In jos

Nu merge Linux pe laptop Empty Re: Nu merge Linux pe laptop

Mesaj Scris de coman norbert Joi 28 Apr 2011, 11:06

Salve, gamesian, nici noi nu suntem experți, mai mult nu suntem cu calculatorul tău în față. Problema este precis de la placa video de vreme ce cu windows funcționează. Când bootezi de pe live CD nu ai opțiunea de safe mode?
Dar este posibil ca placa video să nu mai fie suportată.
De exemplu văd că placa video GMA 500 de la intel nu tare este suportată.
http://forum.ubuntu.ro/viewtopic.php?id=12957
Vezi postarea 3.
coman norbert
coman norbert

Mesaje : 465
Data de inscriere : 09/03/2010
Varsta : 49
Localizare : Cluj-Napoca/Satu Mare

Sus In jos

Nu merge Linux pe laptop Empty Re: Nu merge Linux pe laptop

Mesaj Scris de Ăla micu' Joi 28 Apr 2011, 11:12

Este jenantă atitudinea ta față de o activitate care se bazează pe VOLUNTARIAT.
Sper să te ții de cuvânt în ceea ce privește :
Va asigur eu ca va fi ultima postare care o voi face pe acest forum...
dacă nu reușești să eviți astfel de derapaje nervoase.
.
avatar
Ăla micu'
Membru

Mesaje : 299
Data de inscriere : 14/03/2010
Localizare : Constanța

Sus In jos

Nu merge Linux pe laptop Empty Re: Nu merge Linux pe laptop

Mesaj Scris de ckristi Joi 28 Apr 2011, 11:51

@gameslan: Oamenii de pe acest forum au incercat sa te ajute chiar si cu putinele date pe care le aveau despre sistemul tau. Mesajul tau este nu numai rautacios, dar si contraproductiv. Eu m-as fi straduit sa ii dau de cap problemei tale, dar cautand pe google am dat peste pagina aceasta:
http://www.intel.com/support/graphics/intel830m/sb/CS-004666.htm

Acolo scrie clar: "End of Interactive Support Disclaimer
These products are no longer being manufactured by Intel. Additionally, Intel no longer provides interactive support for these products via telephone, e-mail, or chat, nor will Intel provide any future software updates to support new operating systems or improve compatibility with third party devices and software products. "

Asadar, daca producatorul nu mai ofera nici un tip de sprijin pentru produsul tau, iar atitudinea ta fata de aceasta comunitate este cea de mai sus nu imi ramane decat motivare=0 pentru a te ajuta.

Iti doresc succes in cautarea rezolvarii problemei tale. Nu ii vor descuraja pe ceilalti membri sa te ajute daca doresc, dar fac apel la ei sa se gandeasca in slujba caror cauze isi vor pune la bataie timpul sau alte resurse.
ckristi
ckristi

Mesaje : 379
Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 43
Localizare : Bucuresti, Romania

http://www.druid.ro

Sus In jos

Nu merge Linux pe laptop Empty Re: Nu merge Linux pe laptop

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum