Linux Mint Romania
Dorim să va anunțăm că acum ne găsiți la noua adresă: www.linuxmint.ro
Acolo puteți cere ajutor.

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Linux Mint Romania
Dorim să va anunțăm că acum ne găsiți la noua adresă: www.linuxmint.ro
Acolo puteți cere ajutor.
Linux Mint Romania
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Dr.Web o distribuție linux care ne scapă de viruși

2 participanți

In jos

Dr.Web o distribuție linux care ne scapă de viruși Empty Dr.Web o distribuție linux care ne scapă de viruși

Mesaj Scris de cristi1973 Vin 11 Mar 2011, 12:54

O soluție de devirusare foarte bună este Dr.Web, un antivirus rusesc, care merită să ne oprim asupra lui și să aruncăm o privire.
Dr.Web CureIt! - free, o aplicație portabilă ce poate fi rulată de pe un stick USB, card, HDD extern sau ori ce alt dispozitiv amovibil, sau pur și simplu dintr-un folder de pe PC-ul nostru. Dr.Web Antivirus în varianta gratuită este doar un foarte bun motor de scanate antivirus și antispyware. Cine dorește varianta cu protecție activă trebuie să cumpere suita întreagă.
Varianta free funcționează doar pe Windows. Din nefericire Dr.Web pentru Linux costă bani. Mai este și o alternativă pentru dispozitivele mobile pe care rulează sisteme de operare: Windows Mobile , Android și Symbian.
Dr.Web LinkCheckers sunt pugin-uri pentru cele mai cunoscute browsere.
Dr.Web LiveCD este mai mult decât o un antivirus: este o distribuție Linux în toată puterea cuvântului care ne ajută la devirusarea calculatorului. Dr.Web LiveCD nu trebuie instalat, boot-ăm doar de pe CD. Avem posibilitatea să facem și un LiveUSB folosindu-ne de aplicația Unetbootin în cazul în care deținem un laptop care nu are unitate optică inclusă și nu numai.
Putem descărca Dr.Web LiveCD de aici: http://www.freedrweb.com/livecd/

Dr.Web o distribuție linux care ne scapă de viruși L1Y2Gs Dr.Web o distribuție linux care ne scapă de viruși 4ajcLs Dr.Web o distribuție linux care ne scapă de viruși JRWxOs Dr.Web o distribuție linux care ne scapă de viruși 9cXyNs Dr.Web o distribuție linux care ne scapă de viruși CxPt1s Dr.Web o distribuție linux care ne scapă de viruși T4r6Hs

Un tutorial mai amplu puteți vedea aici: http://pc-cescu.blogspot.com/2011/03/drweb-o-distributie-linux-care-ne-scapa.html
cristi1973
cristi1973

Mesaje : 112
Data de inscriere : 23/09/2010
Varsta : 51
Localizare : Vrancea

http://pc-cescu.blogspot.com/

Sus In jos

Dr.Web o distribuție linux care ne scapă de viruși Empty Re: Dr.Web o distribuție linux care ne scapă de viruși

Mesaj Scris de Ăla micu' Sam 12 Mar 2011, 00:50

Felicitari pentru frumoasa si elaborata prezentare !

Despre utilitatea aplicatiei pentru GNU/Linux nu ma pot pronunta, deoarece in scurta si limitata mea experienta (de 13 luni) cu diverse distributii, ca utilizator casnic, n-am avut ocazia sa-mi doresc un antivirus.

Bravo !

.

avatar
Ăla micu'
Membru

Mesaje : 299
Data de inscriere : 14/03/2010
Localizare : Constanța

Sus In jos

Dr.Web o distribuție linux care ne scapă de viruși Empty Re: Dr.Web o distribuție linux care ne scapă de viruși

Mesaj Scris de cristi1973 Sam 12 Mar 2011, 04:21

Ăla micu' a scris:Felicitari pentru frumoasa si elaborata prezentare !

Despre utilitatea aplicatiei pentru GNU/Linux nu ma pot pronunta, deoarece in scurta si limitata mea experienta (de 13 luni) cu diverse distributii, ca utilizator casnic, n-am avut ocazia sa-mi doresc un antivirus.

Bravo !


Mulțumesc pentru felicitări. Aprecierea mă onorează.
M-am gândit să prezint Dr.Web mai mult pentru colegii care au Linux Mint în dual boot cu Windows sau numai Windows. Este știut faptul că Windows are mari probleme cu virușii în comparație cu Linuxul.
În urmă cu vreo 6 luni fetița mea mi-a "ras" jumătate de hard numai deschizând un atashament cu o poză. Pur și simplu partiția D s-a făcut nevăzută. Cei drept pe vremea aceea aveam doar Windows pe PC.
Așa că m-am gândit că o distribuție Linux care te devirusează și care îți mai arată și altceva decât XP, Vista sau W7, ar fi interesantă, cel puțin pentru un utilizator de Windows.
cristi1973
cristi1973

Mesaje : 112
Data de inscriere : 23/09/2010
Varsta : 51
Localizare : Vrancea

http://pc-cescu.blogspot.com/

Sus In jos

Dr.Web o distribuție linux care ne scapă de viruși Empty Re: Dr.Web o distribuție linux care ne scapă de viruși

Mesaj Scris de Ăla micu' Sam 12 Mar 2011, 07:16

Offtopic - scuze !

Eu inca rezist pe baricade, dupa 7 luni in care aia mica a mea (11 y.o.) foloseste exclusiv Ubuntu, si am renuntat definitiv, sper, la Windows toti membrii familiei.

.
avatar
Ăla micu'
Membru

Mesaje : 299
Data de inscriere : 14/03/2010
Localizare : Constanța

Sus In jos

Dr.Web o distribuție linux care ne scapă de viruși Empty Re: Dr.Web o distribuție linux care ne scapă de viruși

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum