Linux Mint Romania
Dorim să va anunțăm că acum ne găsiți la noua adresă: www.linuxmint.ro
Acolo puteți cere ajutor.

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Linux Mint Romania
Dorim să va anunțăm că acum ne găsiți la noua adresă: www.linuxmint.ro
Acolo puteți cere ajutor.
Linux Mint Romania
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Instalare distributie i386 dupa amd64

2 participanți

In jos

Instalare distributie i386 dupa amd64 Empty Instalare distributie i386 dupa amd64

Mesaj Scris de silvone Mier 26 Mai 2010, 11:12

Salut,
Am ceva probleme pe sistem x64 cu cateva aplicații și aș vrea să reinstalez sistemul, dar folosind distro-ul pe 32 de biți. Întrebarea mea este dacă setările mele rămase în /home vor fi compatibile cu aceleași programe instalate pe 32 de biți. Dacă nu, ce trebuie să modific și unde anume, astfel încat sistemul să funcționeze bine?
Am înțeles că, pentru 4GB RAM, este suficient să instalez kernelul pentru server (PAE), pentru a vedea toți cei 4GB.
avatar
silvone

Mesaje : 23
Data de inscriere : 25/03/2010

Sus In jos

Instalare distributie i386 dupa amd64 Empty Re: Instalare distributie i386 dupa amd64

Mesaj Scris de Peter Mier 26 Mai 2010, 19:45

NU. In /home ai date personale sau date care iti trebuie mai tarziu. Atunci salveaza-le pe un stick/CD/DVD si stergi tot. Este o diferenta intre programele pe x32 si cele x64. Daca ai softuri care le instalezi prin wine(softuri .exe) pe x64, va trebui sa faci rost de ele pe x32. Daca mai vrei detalii spune.
avatar
Peter

Mesaje : 338
Data de inscriere : 08/03/2010
Varsta : 29

Sus In jos

Instalare distributie i386 dupa amd64 Empty Re: Instalare distributie i386 dupa amd64

Mesaj Scris de silvone Sam 03 Iul 2010, 23:29

Salut,
Am rezolvat. Am trecut pe unul din calculatoare de la Ubuntu 9.10 x64 la Mint 9 x64. Au dispărut unele probleme, au apărut altele, mai mici, ce-i drept . am inteles.
avatar
silvone

Mesaje : 23
Data de inscriere : 25/03/2010

Sus In jos

Instalare distributie i386 dupa amd64 Empty Re: Instalare distributie i386 dupa amd64

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum