Linux Mint Romania
Dorim să va anunțăm că acum ne găsiți la noua adresă: www.linuxmint.ro
Acolo puteți cere ajutor.

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Linux Mint Romania
Dorim să va anunțăm că acum ne găsiți la noua adresă: www.linuxmint.ro
Acolo puteți cere ajutor.
Linux Mint Romania
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Problema jocuri in Mint 8 "Helena" Gnome (si in Ubuntu 9.10)

3 participanți

In jos

Problema jocuri in Mint 8 "Helena" Gnome (si in Ubuntu 9.10) Empty Problema jocuri in Mint 8 "Helena" Gnome (si in Ubuntu 9.10)

Mesaj Scris de coman norbert Joi 11 Mar 2010, 15:14

In jocurile native linux precum: Openarena, Assaultcube, Wesnoth, exista probleme datorate sistemului de sunet (se aude un zgomot de fond, iar pe urma in timp ce jucati sau la iesirea din joc ingheata sistemul).
Vinovata este implementarea pulseaudio.
Problema se rezolva sau prin dezinstalarea pulse, sau printr-un update de alsa de la versiunea 1.0.20, la 1.0.21.
IMPORTANT: Doar versiunile bazate pe GNOME sunt afectate (Mint 8 "Helena" Main Edition si Ubuntu 9.10)!
Mint 8 KDE, Mint 8 Xfce, Mint 8 Lxde, Xubuntu 9.10, nu sufera de aceasta problema deoarece nu folosesc serverul de sunet pulse.
Sfatul nostru este sa folositi versiumile cunoscute ca sigure, asta pana in momentul aparitiei Mint 9 Main Edition si Ubuntu 10.04, versiuni care promit solutionarea problemei.
coman norbert
coman norbert

Mesaje : 465
Data de inscriere : 09/03/2010
Varsta : 50
Localizare : Cluj-Napoca/Satu Mare

Sus In jos

Problema jocuri in Mint 8 "Helena" Gnome (si in Ubuntu 9.10) Empty Re: Problema jocuri in Mint 8 "Helena" Gnome (si in Ubuntu 9.10)

Mesaj Scris de ckristi Mar 13 Apr 2010, 12:07

ckristi
ckristi

Mesaje : 379
Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 43
Localizare : Bucuresti, Romania

http://www.druid.ro

Sus In jos

Problema jocuri in Mint 8 "Helena" Gnome (si in Ubuntu 9.10) Empty Re: Problema jocuri in Mint 8 "Helena" Gnome (si in Ubuntu 9.10)

Mesaj Scris de coman norbert Dum 18 Apr 2010, 02:25

Am testat, si merge solutia data de tine. :D
coman norbert
coman norbert

Mesaje : 465
Data de inscriere : 09/03/2010
Varsta : 50
Localizare : Cluj-Napoca/Satu Mare

Sus In jos

Problema jocuri in Mint 8 "Helena" Gnome (si in Ubuntu 9.10) Empty Re: Problema jocuri in Mint 8 "Helena" Gnome (si in Ubuntu 9.10)

Mesaj Scris de stefan Lun 31 Mai 2010, 07:04

Si eu am avut aceleasi probleme,dar acum am instalat LINUX MINT ISADORA si jocurile merg super!
stefan
stefan

Mesaje : 2
Data de inscriere : 30/05/2010

Sus In jos

Problema jocuri in Mint 8 "Helena" Gnome (si in Ubuntu 9.10) Empty Re: Problema jocuri in Mint 8 "Helena" Gnome (si in Ubuntu 9.10)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum