Linux Mint Romania
Dorim să va anunțăm că acum ne găsiți la noua adresă: www.linuxmint.ro
Acolo puteți cere ajutor.

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Linux Mint Romania
Dorim să va anunțăm că acum ne găsiți la noua adresă: www.linuxmint.ro
Acolo puteți cere ajutor.
Linux Mint Romania
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Instalare Mint 9 dupa Ubuntu 10.04

3 participanți

In jos

Instalare Mint 9 dupa Ubuntu 10.04 Empty Instalare Mint 9 dupa Ubuntu 10.04

Mesaj Scris de silvone Vin 25 Iun 2010, 09:22

Salut,
Am instalat Mint 9 Isadora formatand partitia pe care am avut instalat Ubuntu 10.04, dar am pastrat partitia /home neschimbata. Problema mea este ca m-am trezit cu panourile din Ubuntu, sus si jos si nu cum imi doream, cu panoul de jos normal din Mint, cu meniul de aplicatii si tot ceea ce ar fi fost normal sa gasesc din Mint dupa instalare. Ce pot face ca sa am un sistem Mint normal. Ce trebuie sa sterg din /home-ul vechi ?
Multumesc
avatar
silvone

Mesaje : 23
Data de inscriere : 25/03/2010

Sus In jos

Instalare Mint 9 dupa Ubuntu 10.04 Empty Re: Instalare Mint 9 dupa Ubuntu 10.04

Mesaj Scris de Peter Vin 25 Iun 2010, 21:24

In home sunt pastrate toate modificarile facute de tine. Poti da in home ctrl+h si iti vor aparea tot ce se salveaza. Poti intra in ele sa stergi pe acolo dar risti. Cand instalezi sistemul, nu mai lasa nimic in home.
avatar
Peter

Mesaje : 338
Data de inscriere : 08/03/2010
Varsta : 29

Sus In jos

Instalare Mint 9 dupa Ubuntu 10.04 Empty Re: Instalare Mint 9 dupa Ubuntu 10.04

Mesaj Scris de Nicu Sam 26 Iun 2010, 00:06

Fiind amestecat preferinţele din Ubuntu cu cele din Linux Mint, e normal să fie puţină dezordine. De departe cel mai indicat lucru ar fi să îţi salvezi toate datele din /home şi să le pui pe un HDD extern, un calculator din reţea, pe un stick USB sau... orice altceva... ca să poţi reinstala Linux Mint şi să formatezi şi partiţia pe care stochezi /home.

Totuşi, dacă preferi calea rapidă poţi încerca să o iei de la zero cu setările Gnome folosind următoarea comandă într-un terminal:

rm -rf .gnome .gnome2 .gconf .gconfd .metacity

Folosind comanda asta va trebui să îţi introduci parola, după care directoarele cu setările Gnome for fi şterse. Pasul următor este să intri în meniul principal, să alegi opţiunea Deconectare (Log off) şi Ieşire (Exit). Asta va încheia sesiunea da Gnome şi vei ajunge în ecranul de autentificare, de unde te vei putea conecta din nou cu utilizatorul tău ca să intri în noul tău Gnome cu setările implicite.

Eu nu am trecut prin situaţia ta, ca să ştiu exact ce se întâmplă la trecerea de la Ubuntu la Linux Mint cu vechile preferinţe Gnome şi reiniţializarea lor. Tocmai de-asta nu îţi pot garanta că aspectul implicit Gnome va fi cel stabilit de creatorii Linux Mint sau pur şi simplu de creatorii Gnome. De pierdut oricum nu pierzi date, aşa că poţi încerca liniştit şi metoda asta în cazul în care nu te deranjează să experimentezi puţin. Dar dacă vrei cel mai bun rezultat, îţi recomand salvarea datelor din /home şi reinstalarea cu tot cu formatarea /home.

Succes!
Nicu
Nicu

Mesaje : 170
Data de inscriere : 10/05/2010
Varsta : 44
Localizare : Bucureşti

http://www.phpfusion.ro/

Sus In jos

Instalare Mint 9 dupa Ubuntu 10.04 Empty Re: Instalare Mint 9 dupa Ubuntu 10.04

Mesaj Scris de silvone Sam 26 Iun 2010, 10:43

Salut,
Am avut la dispoziție două calculatoare cu aceeași problema și am rezolvat prin ambele metode. La unul am salvat setările care mă interesau (thunderbird și alte programe) din /home/.local, /.thunderbird; /.firefox ;plus directoarele mari din /home pe un hdd extern, după care am reinstalat Mint formatand /home și /. La celălalt calculator am șters setările din gnome, apoi am reinstalat Mint fără să formatez /home și totul este OK. Deci ambele variante sunt bune. am inteles.
Mulțumesc pentru suport ! Numai bine !
avatar
silvone

Mesaje : 23
Data de inscriere : 25/03/2010

Sus In jos

Instalare Mint 9 dupa Ubuntu 10.04 Empty Re: Instalare Mint 9 dupa Ubuntu 10.04

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum