Linux Mint Romania
Dorim să va anunțăm că acum ne găsiți la noua adresă: www.linuxmint.ro
Acolo puteți cere ajutor.

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Linux Mint Romania
Dorim să va anunțăm că acum ne găsiți la noua adresă: www.linuxmint.ro
Acolo puteți cere ajutor.
Linux Mint Romania
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

[DE MUTAT] Drivere Imprimanta Samsung

4 participanți

In jos

[DE MUTAT] Drivere Imprimanta Samsung Empty [DE MUTAT] Drivere Imprimanta Samsung

Mesaj Scris de gepres Sam 13 Mar 2010, 22:19

Am vazut pe alt forum propunerea de a-i boicota sau macar a-i critica pe producatorii care nu pun la dispozitie drivere pentru Linux, eu vreau sa-i laud pe cei de la Samsung care au pe pagina lor un "Unified Linux Driver" pentru imprimantele lor. Am probat pe PClinuxOS, Mandriva, OpenSuse si Linux Mint si merge perfect cu toate!
Ar trebui sa-i critic pe cei ce fac modemurile 3G ZTE pentru RDS care la ZTE MF 110 au inclus un driver pentru Linux care in Mandriva (si derivate) nici nu se instaleaza iar in SuSe merge prost. Noroc cu LinuxMint :D
gepres
gepres

Mesaje : 37
Data de inscriere : 10/03/2010
Varsta : 63
Localizare : Bihor

http://beius-romania.blogspot.com

Sus In jos

[DE MUTAT] Drivere Imprimanta Samsung Empty Re: [DE MUTAT] Drivere Imprimanta Samsung

Mesaj Scris de Peter Sam 13 Mar 2010, 22:42

Deci sa inteleg ca pe LinuxMint iti merg driverele?
avatar
Peter

Mesaje : 338
Data de inscriere : 08/03/2010
Varsta : 30

Sus In jos

[DE MUTAT] Drivere Imprimanta Samsung Empty Re: [DE MUTAT] Drivere Imprimanta Samsung

Mesaj Scris de gepres Sam 13 Mar 2010, 23:46

Perfect!
Ce am mai vazut la LinuxMint si nu tin minte sa fi vazut in alta parte (nici n-am prea multa experienta in Linux) este facilitatea din "Centrul de control/Hardware/Hardware Drivers" care-mi scaneaza sistemul si imi spune ce drivere noi sunt disponibile pentru configuratia gasita. Asa am actualizat driverul pentru placa video.
gepres
gepres

Mesaje : 37
Data de inscriere : 10/03/2010
Varsta : 63
Localizare : Bihor

http://beius-romania.blogspot.com

Sus In jos

[DE MUTAT] Drivere Imprimanta Samsung Empty Re: [DE MUTAT] Drivere Imprimanta Samsung

Mesaj Scris de epoche Joi 23 Dec 2010, 12:58

Ma bucur ca ai fost inspirat cu samsungul.
eu am avut numai belele cu canonul, nereusind sa rezolv cu driverul pentru imprimanta, iar din ceea ce am mai citit pe net, viitorul arata sumbru.
epoche
epoche

Mesaje : 38
Data de inscriere : 23/12/2010

Sus In jos

[DE MUTAT] Drivere Imprimanta Samsung Empty Re: [DE MUTAT] Drivere Imprimanta Samsung

Mesaj Scris de gepres Vin 24 Dec 2010, 01:03

Foarte ciudati cei de la Canon, pentru unele produse n-au drivere nici macar pentru Windows 64b
gepres
gepres

Mesaje : 37
Data de inscriere : 10/03/2010
Varsta : 63
Localizare : Bihor

http://beius-romania.blogspot.com

Sus In jos

[DE MUTAT] Drivere Imprimanta Samsung Empty Re: [DE MUTAT] Drivere Imprimanta Samsung

Mesaj Scris de Doruletz Mier 02 Mar 2011, 20:51

HP și Samsung merg super pe Linux Mint, Ubuntu și Fedora (cred că și pe alte distro).
Eu am două HP all-in-one și sunt mulțumit de amândouă. Atât partea de printer (sau imprimantă, cum îi ziceți voi în România) cât și partea de scanner merg super "out-of-the-box", nu trebuie să instalezi nimic, le recunoaște Linux din prima, cum le conectezi. Modelele sunt HP Officejet 4500 și respectiv HP PSC-1400.
Deasemeni am și un Samsung ML-2510 Laser Printer care și ăla merge super în Linux, la fel "out-of-the-box". De el m-am bucurat cel mai mult, că-mi folosea. Scoate cam 3000 (mii) de pagini la 5% umplere (pagini normale de text) cu un cartuș de toner care costă vreo $45 pe e-bay...

Nici nu vă gândiți să vă încurcați cu Lexmark. Noi aici le zicem "paperweights", ar veni prespapier în franceză și cred că ar suna bine pietre de moară în română, că nu sunt bune de nimic în Linux. Am sunat la Lexmark Customer Service în Los Angeles și m-au ținut boii aproape o oră la telefon, m-au transferat pe la vreo 3 persoane, ca să-mi zică un supervisor în final că ei nu au support pentru Linux, numai pentru Window$. Atunci i-am zis și eu că-l dau înapoi la magazin și nu mai cumpăr Lexmark cât oi trăi. Asta e mișto aici în America, că le pot cumpăra, mă joc cu ele două - trei zile și dacă nu-mi plac le duc înapoi la magazin și cer banii înapoi pe ele. Cum se zice aici REFUND GUARANTEED, NO QUESTIONS ASKED. Și la majoritatea magazinelor poți duce înapoi electronice, produse de birotică, computere și componente după maxim 15 de zile. La voi nu cred că merge așa ceva, din câte am auzit... OK!

Nici despre Cannon nu am auzit lucruri prea bune. Epson și Brother sunt alte mărci pe aici, nu știu dacă se vând și pe la voi, dar nici dacă merg sau nu în Linux nu am habar.

Cele mai populare printere în America sunt HP, detașat no.1 și Lexmark no.2. Samsung sunt tari doar la Laser printers...
Doruletz
Doruletz

Mesaje : 6
Data de inscriere : 05/01/2011

Sus In jos

[DE MUTAT] Drivere Imprimanta Samsung Empty Re: [DE MUTAT] Drivere Imprimanta Samsung

Mesaj Scris de epoche Joi 03 Mar 2011, 02:17

E posibil refund-ul cam la toate magazinele.
Ca e insotit de o privire cam neortodoxa e cu totul altceva.
epoche
epoche

Mesaje : 38
Data de inscriere : 23/12/2010

Sus In jos

[DE MUTAT] Drivere Imprimanta Samsung Empty Re: [DE MUTAT] Drivere Imprimanta Samsung

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum