Linux Mint Romania
Dorim să va anunțăm că acum ne găsiți la noua adresă: www.linuxmint.ro
Acolo puteți cere ajutor.

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Linux Mint Romania
Dorim să va anunțăm că acum ne găsiți la noua adresă: www.linuxmint.ro
Acolo puteți cere ajutor.
Linux Mint Romania
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Linux Mint 8 LXDE RC1

In jos

Linux Mint 8 LXDE RC1 Empty Linux Mint 8 LXDE RC1

Mesaj Scris de coman norbert Joi 18 Mar 2010, 14:48

Linux Mint scoate varianta LXDE.

http://www.linuxmint.com/blog/?p=1325

Este creata pentru calculatoarele mai vechi, consuma foarte putine resurse.
Am testat versiunea si nu am fost la fel de incantat ca in cazul xfce-ului. Cu toate ca este cel mai bun Lxde pe care l-am vazut. Xfce-ul este destul de rapid, nu vad necesar ceva mai rapid decat in cazul unui pentium 1 sau pentium 2 cu mai putin de 128 rami la activ.
Mint Lxde, este intr-adevar foarte rapid, dar nu mi-a placut cum se comporta cu compizul activat, si parca nu este la fel de customizabil. Din punct de vedere vizual parca lasa de dorit, dar aceasta versiune Mint sacrifica imaginea in favoarea performantei care este fantastica.

http://linuxcritic.wordpress.com/2010/03/17/linux-mint-8-lxde-ce-review-lxde-done-right/
coman norbert
coman norbert

Mesaje : 465
Data de inscriere : 09/03/2010
Varsta : 49
Localizare : Cluj-Napoca/Satu Mare

Sus In jos

Linux Mint 8 LXDE RC1 Empty Re: Linux Mint 8 LXDE RC1

Mesaj Scris de coman norbert Lun 22 Mar 2010, 18:13

Revin
Mint 8 LXDE este mai lent ca Mint 8 Xfce setat corespunzator, greu de crezut dar adevarat. Practic nu merita instalat.
Pe netbook-ul meu, Acer Aspire One, se instaleaza in apoximativ 8 minute, iar Xfce-ul in 3 minute pe netbook si in 2 pe notebook(asta fara conexiunea la net lasata in timpul instalului).
NU LASATI CONEXIUNEA LA NET, SCOATETI CABLUL, ALTFEL DOWNLOAD-EAZA PACHETE DE LIMBI DE CARE NU AVETI NEVOIE, IAR PESTE ZI CONEXIUNEA ESTE LENTA, PIERDETI TIMP PRETIOS!
La boot proaspat lxde consuma 105 rami, xfce 104 rami cu aceleasi reglaje la startup aplication, dar xfce-ul este mult mai rapid in deschiderea programelor, mult mai bine realizat, si are programe mult mai bune incluse. Arata si mult mai bine.
In concluzie, LXDE-ul nu merita instalat.
coman norbert
coman norbert

Mesaje : 465
Data de inscriere : 09/03/2010
Varsta : 49
Localizare : Cluj-Napoca/Satu Mare

Sus In jos

Linux Mint 8 LXDE RC1 Empty Re: Linux Mint 8 LXDE RC1

Mesaj Scris de coman norbert Mier 31 Mar 2010, 07:50

Este aici versiunea finala.

http://www.linuxmint.com/download_ce.php

TESTAT!!! raman la vechea parere, versiunea Xfce este mai rapida la boot si shutdown. Dar Lxde foloseste acum mai putini ram, si misca mai rapid ca versiunea de test.
coman norbert
coman norbert

Mesaje : 465
Data de inscriere : 09/03/2010
Varsta : 49
Localizare : Cluj-Napoca/Satu Mare

Sus In jos

Linux Mint 8 LXDE RC1 Empty Re: Linux Mint 8 LXDE RC1

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum