Linux Mint Romania
Dorim să va anunțăm că acum ne găsiți la noua adresă: www.linuxmint.ro
Acolo puteți cere ajutor.

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Linux Mint Romania
Dorim să va anunțăm că acum ne găsiți la noua adresă: www.linuxmint.ro
Acolo puteți cere ajutor.
Linux Mint Romania
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Pe care distributii de linux le considerati bine realizate?

+10
alocine
iulimaster
incepator
alex_3se
teleton
marcelbanu
pretender
gepeto
gepres
coman norbert
14 participanți

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

In jos

Pe care distributii de linux le considerati bine realizate? Empty Pe care distributii de linux le considerati bine realizate?

Mesaj Scris de coman norbert Joi 18 Mar 2010, 15:25

Eu pe langa Mint urmaresc si distributii precum Ubuntu, Xubuntu, Kubuntu, Lubuntu, PCLinuxOS, Mepis, Slax, Wolvix.
Mai rar Mandriva, Fedora, OpenSuse.
In general am apreciat Mint Xfce si KDE, PCLinuxOS, care vin cu codecurile gata instalate, si parca sunt mai atent lucrate vis-a-vis de parintii lor (Xubuntu, Kubuntu, Mandriva).
Folosesc si Xubuntu, este rapid si personal mi-a placut mai mult ca Ubuntu. Totusi nu se compara cu Mint xfce, acesta din urma este mult mai bine dotat si mai stabil chiar si in varianta "release candidate".
coman norbert
coman norbert

Mesaje : 465
Data de inscriere : 09/03/2010
Varsta : 49
Localizare : Cluj-Napoca/Satu Mare

Sus In jos

Pe care distributii de linux le considerati bine realizate? Empty Re: Pe care distributii de linux le considerati bine realizate?

Mesaj Scris de gepres Sam 20 Mar 2010, 12:56

Mi-a placut Xandros, pacat ca era pe bani si oricum n-au mai miscat de mult.
Am folosit si Vector Linux (gasit intr-un PC Magazin) dar am renuntat pentru ca am avut probleme cu conectarea la net.
Mandriva mi se pare din ce in ce mai neatractiva iar PCLinuxOS s-a facut chiar urat. SAM in schimb arata si se misca bine.
Suse, cu tot verdele afisat mi se pare batranicios si lent.
LinuxMint, deocamdata, raspunde tuturor necesitatilor dar are cateva chestii pe care inca nu le-am gasit, cum ar fi accesul la Grub ca sa shimb ordinea de bootare a sistemelor prezente. N-am gasit nici screen save-rele GL pe care le aveam in KDE (imi lipseste mai ales cel cu ceas analogic)
Oferta de programe din repo-uri e destul de mica
Dupa cum observati tratez problema ca un utilizator simplu, complet afon in ceea ce priveste dedesupturile, incantat mai mult de coaja!
gepres
gepres

Mesaje : 37
Data de inscriere : 10/03/2010
Varsta : 63
Localizare : Bihor

http://beius-romania.blogspot.com

Sus In jos

Pe care distributii de linux le considerati bine realizate? Empty Re: Pe care distributii de linux le considerati bine realizate?

Mesaj Scris de coman norbert Sam 20 Mar 2010, 13:04

Salve,
Vezi ca in synaptic ai cam toate progamele. Acolo ai spre 30000 de pachete.
coman norbert
coman norbert

Mesaje : 465
Data de inscriere : 09/03/2010
Varsta : 49
Localizare : Cluj-Napoca/Satu Mare

Sus In jos

Pe care distributii de linux le considerati bine realizate? Empty Re: Pe care distributii de linux le considerati bine realizate?

Mesaj Scris de gepres Sam 20 Mar 2010, 14:01

E adevarat, sunt multe programe dar eu sunt mai ghinionist, sau mai pretentios, sau mai lenes...

Ai incercat sa instalezi un simplu si comun XMMS?
Bine, este Audacious care e aceeasi chestie dar pana am ajuns la el am pierdut timpul cu XMMS care dupa instalare nu apare nicaieri.

Ai incercat sa deschizi un .glabels vechi cu varianta noua prezenta in repo?
Il deschide cu erori de pozitionare a textului. Ce e interesant (dupa ce treci de nervii initiali) este ca eroarea apare doar pe ecran, la tiparit totul e normal dar e enervant sa vezi una si sa-ti iasa alta. Mai pierzi putin timp si faci un alt label/card/afis

Xara vine fara nici o textura bitmap (da, stiu ca si astia vor bani)

Si astea sunt constatate dupa doar o saptamana de utilizare, cusurgiu cum sunt sigur voi mai gasi multe altele
gepres
gepres

Mesaje : 37
Data de inscriere : 10/03/2010
Varsta : 63
Localizare : Bihor

http://beius-romania.blogspot.com

Sus In jos

Pe care distributii de linux le considerati bine realizate? Empty Re: Pe care distributii de linux le considerati bine realizate?

Mesaj Scris de gepeto Sam 20 Mar 2010, 15:19

Pentru stabilitate Debian fara dubii dar pentru a cistiga o oarecare cota de piata cele mai bune sint distributiile care au in spate o firma ( Ubuntu , openSUSE , Fedora , Mandriva ).
gepeto
gepeto

Mesaje : 10
Data de inscriere : 08/03/2010
Localizare : Castellon de la Plana

Sus In jos

Pe care distributii de linux le considerati bine realizate? Empty Re: Pe care distributii de linux le considerati bine realizate?

Mesaj Scris de coman norbert Sam 20 Mar 2010, 16:54

Da. se intampla...
Eu folosesc audacious... si merge. Dar am avut probleme cu gnome, datorita pulse nu mergeau assaultcube, openarena si wesnoth nici in Ubuntu 9.10 nici in Mint 8 main, nici in Fedora 12. Se blocau, sunetul bazaia, groaznic. Se pare ca un simplu update de alsa rezolva problema, ca pulse este integrat in gnome prea puternic ptr a scapa de el. Dar nu este in repository alsa 1.0.21, iar daca compilez la fiecare update de kernel trebuie sa repet operatia. Pulse e un rahat, are o latenta de te sperie, eu sunt chitarist si basist (jazz),folosesc programe ptr inregistrari, iar pe gnome iau carne in gura...
Nici o distributie nu este perfecta, toate au plusuri dar si minusuri...
Chiar si distributiile pe care se cere o groaza de bani.
De exemplu in win 7 nu mai merge Knight of the Old Republic 1, este un rpg fain, merge emulat cu playonlinux, culmea este un joc ptr windows si nu merge pe vista sau pe 7, doar pe xp.
Debian, este stabil dar nu recunoaste configuratiile noi. De exemplu pe netbook, Acer Aspire One nu booteaza doar daca fac update de kernel, iar pe urma cu remastersys-ul refac un nou live cd. Pe urma cauta codecuri, ca nu au ca si Ubuntu "restricted extras".
Fedora este instabil, Kubuntu la fel.
OpenSuse, este stabil dar nu are playonlinux, plus alte programe, e si lent.
PCLinuxOS 2009 nu vroia sa booteze, 2010 beta1 si beta2 merg.
Si tot asa...
Mint 8 KDE si Xfce RC par ok, asta pana nu gasim o bubita, o buba, o buboaca...
Eu folosesc Mint 8 KDE, dar ma atrage Mint 8 xfce (sta pe netbook), pare bine realizat si foarte rapid. Perfect precis nu este, dar eu inca nu am gasit pe Release Candidate nimic rau. Si KDE-ul merge bine, dar papa resurse, in schimb are aplicatii superbe, un look grozav daca il customizezi bine. Kwin-ul este mai fain ca si compizul, si il activezi sau dezactivezi cu o comanda de taste, shift-alt-f12.
Personal spun ca este ok si Xubuntu, are cateva mici neajunsuri, dar mergea pana la venirea xfce-ului de la Mint. Dar versiunea Mint 8 Fluxbox nu este tocmai buna, Lxde-ul este ok pana activezi compizul, pe urma tinete frate, ok este release candidate, dar nu cred ca versiunea finala repara prea multe.
SA SPERAM, MACAR NU DAM BANI CI DOAR NE F.T.M NERVII...
Sa fiti iubiti.


Ultima editare efectuata de catre coman norbert in Dum 21 Mar 2010, 04:54, editata de 1 ori
coman norbert
coman norbert

Mesaje : 465
Data de inscriere : 09/03/2010
Varsta : 49
Localizare : Cluj-Napoca/Satu Mare

Sus In jos

Pe care distributii de linux le considerati bine realizate? Empty Re: Pe care distributii de linux le considerati bine realizate?

Mesaj Scris de pretender Dum 21 Mar 2010, 03:47

Buna all!
imi place,@Coman Norbert,de faptul ca esti asa de documentat si spui niste amanunte care ne sunt de mare folos,mie cel putin.te felicit ptr treaba buna ce o faci pe acest forum micut,intru in el si de 6(sase)ori pe zi ptr a mai citi una-alta.
sa fii si tu iubit ! :bounce:
pretender
pretender

Mesaje : 25
Data de inscriere : 08/03/2010
Varsta : 55
Localizare : Brasov

https://www.facebook.com/emil.enache

Sus In jos

Pe care distributii de linux le considerati bine realizate? Empty Re: Pe care distributii de linux le considerati bine realizate?

Mesaj Scris de gepres Dum 21 Mar 2010, 05:59

Intr-adevar face treaba buna, sper sa se adune mai multi utilizatori de Linux. Eu deja am "obligat" vreo trei persoane sa foloseasca Mint instalandu-l pe compurile de la birou ca doar pentru niste .doc si citit mailuri e inutil sa platesc licente absurde. A ajuns 750 un XP, mai scump decat un Vista sau Windows 7
gepres
gepres

Mesaje : 37
Data de inscriere : 10/03/2010
Varsta : 63
Localizare : Bihor

http://beius-romania.blogspot.com

Sus In jos

Pe care distributii de linux le considerati bine realizate? Empty Re: Pe care distributii de linux le considerati bine realizate?

Mesaj Scris de coman norbert Dum 21 Mar 2010, 09:38

A aparut buboaca si in Mint 8 KDE, face figuri la actiunile copy/paste in openoffice, sau daca schimbi salvarea de pe .odt pe .doc, pe urma face prostii daca vrei sa scrii din nou peste salvarea .doc (nu tot timpul ci cand are chef).
In xfce sau gnome functiona mai bine.
Solutia este sa salvezi in .odt pe parcursul actului creativ iar la sfarsit doar in .doc. Oricum este nasol...
Propunerea mea este... Folositi Xfce sau Gnome daca lucrati mult cu openoffice.
coman norbert
coman norbert

Mesaje : 465
Data de inscriere : 09/03/2010
Varsta : 49
Localizare : Cluj-Napoca/Satu Mare

Sus In jos

Pe care distributii de linux le considerati bine realizate? Empty Re: Pe care distributii de linux le considerati bine realizate?

Mesaj Scris de coman norbert Sam 24 Apr 2010, 03:35

Dupa mai multe zile de testari, Xubuntu 9.10 merge mai bine ca si Mint 8 Xfce, in urma cu ceva timp insa Mint 7 Xfce avea rezultate mai bune decat Xubuntu 9.04.
coman norbert
coman norbert

Mesaje : 465
Data de inscriere : 09/03/2010
Varsta : 49
Localizare : Cluj-Napoca/Satu Mare

Sus In jos

Pe care distributii de linux le considerati bine realizate? Empty Re: Pe care distributii de linux le considerati bine realizate?

Mesaj Scris de Vizitato Sam 24 Apr 2010, 06:13

Ubuntu, Slackware.
avatar
Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Pe care distributii de linux le considerati bine realizate? Empty Re: Pe care distributii de linux le considerati bine realizate?

Mesaj Scris de marcelbanu Sam 24 Apr 2010, 06:54

Mi s-a părut și încă mi se pare mai ceas Kiwi 9.04.
Partea proastă e că după ce mi-am luat laptop, nu l-am putut instala, probabil nu „vede” placa grafică. Am postat pe forum un topic, dar se pare nu este rezolvare.
Acum sînt pe Ubuntu 9.10 în limba română, pe laptop și odată la 10-15 minute se înnegrește ecranul apoi își revine. Altădată merge brici !
Am ajuns pe Ubuntu venind din openSUSE, unde am avut necazuri cu conexiunea la internet, care mi-a mers perfect pe Kiwi prin configurare ADSL PPPOE de la RDS.
În rest nu am a mă plînge. Fiecare cu gusturile lui.
A ! Am omis, aseară am instalat Linux Mint Helena pe un PC și mi s-a părut drăguț verdele Kermit ! Azi dimineață am testat pe Live CD configurarea modemului Huawei și a mers.
Diferența Mint-Ubuntu Verde Kermit-Ursul Brun și puțin altfel organizate aplicațiile.
E incitant să le cauți față de cum ești obișnuit în altă distribuție.
Și nu am găsit eu sau Mint Helena nu are jocuri ?
„Degustibus non discutandum.”
De bine !
marcelbanu
marcelbanu

Mesaje : 30
Data de inscriere : 23/04/2010
Varsta : 61
Localizare : Deva

Sus In jos

Pe care distributii de linux le considerati bine realizate? Empty Re: Pe care distributii de linux le considerati bine realizate?

Mesaj Scris de coman norbert Sam 24 Apr 2010, 12:46

Da, Kiwi 9.04 este superb. Pacat ca a disparut proiectul, dar cred ca editia Ubuntu Romania a dus la moartea proiectului. Ambele veneau cu codecurile preinstalate, etc. Dar parca Kiwi avea un plus de calitate. Sau cel putin asta a fost impresia lasata...
coman norbert
coman norbert

Mesaje : 465
Data de inscriere : 09/03/2010
Varsta : 49
Localizare : Cluj-Napoca/Satu Mare

Sus In jos

Pe care distributii de linux le considerati bine realizate? Empty Re: Pe care distributii de linux le considerati bine realizate?

Mesaj Scris de coman norbert Joi 19 Aug 2010, 03:27

@teleton
felicitări pentru forumul PCLinuxOS!!!
http://pclinuxos-ro.do.am/forum

Este o inițiativă asemănătoare celei inițiate în urmă cu câteva luni de colegul nostru Peter.
Să nu ne părăsești... sperăm că pe lângă PCLinuxOS mai ai timp și de noi.
coman norbert
coman norbert

Mesaje : 465
Data de inscriere : 09/03/2010
Varsta : 49
Localizare : Cluj-Napoca/Satu Mare

Sus In jos

Pe care distributii de linux le considerati bine realizate? Empty Re: Pe care distributii de linux le considerati bine realizate?

Mesaj Scris de teleton Joi 19 Aug 2010, 14:42

Ms coman norbert, nu o sa va parasesc, petrec mai tot timpu cu calculatoru, mai ales de cand folosesc linux de 3 luni, si stau foarte mult pe forumurile de linux din romania ubuntu, mint, mandriva pentru a culege cat mai multe informatii, o sa fac in urmatoarele cateva zile vro 10 tutoriale pentru a le pune momentan scou e sa aduc membri si sa pun cat mai multe tutoriale. App vezi k e sit facut http://pclinuxos-ro.do.am , care contine si un forum http://pclinuxos-ro.do.am/forum. Acu astept membri. O sa fiu zilnic si pe forum linux mint ca sa ajut pe cei care au nevoie.
teleton
teleton

Mesaje : 31
Data de inscriere : 27/07/2010
Varsta : 31
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

Pe care distributii de linux le considerati bine realizate? Empty Re: Pe care distributii de linux le considerati bine realizate?

Mesaj Scris de alex_3se Joi 13 Ian 2011, 17:15

salut, am si eu o simpla intrebare .
care distributie, dintre Mint 9 si Mint 10, este mai bine realizata ?! va rog sa va da-ti toti cu parerea, aveti tot dreptul din lume !!!
alex_3se
alex_3se

Mesaje : 30
Data de inscriere : 27/12/2010
Varsta : 32
Localizare : bucuresti

Sus In jos

Pe care distributii de linux le considerati bine realizate? Empty Re: Pe care distributii de linux le considerati bine realizate?

Mesaj Scris de pretender Vin 14 Ian 2011, 07:18

buna :) vorbind de diferite versiuni ale linux mint cred ca mint 9 e mai vechi decat mint 10,dar iti dau un sfat:incearca si LinuxMintDebianEdition,e gnome este si 32bit si 64 bit,e o versiune rolling release....incearca si mai vorbim Felicitari!!
pretender
pretender

Mesaje : 25
Data de inscriere : 08/03/2010
Varsta : 55
Localizare : Brasov

https://www.facebook.com/emil.enache

Sus In jos

Pe care distributii de linux le considerati bine realizate? Empty Re: Pe care distributii de linux le considerati bine realizate?

Mesaj Scris de incepator Vin 14 Ian 2011, 10:04

Sunt incepator in ale linuxului....am incercat tot felul de distributii si in final m-am oprit la Linux Mint 9......pana acum, pare cel mai in regula si mai ales ,m-a ajutat cel mai bine ,sa fac migrarea de la Windows ,pe care il mai tin doar ca ,,martor" cand am probleme cu netul de la RDS....daca spun ca am linux pe PC nici nu se mai obosesc sa vina,ma ,,rezolva" din telefon Ma mai gandesc.
incepator
incepator

Mesaje : 67
Data de inscriere : 17/10/2010
Localizare : Constanta

Sus In jos

Pe care distributii de linux le considerati bine realizate? Empty Re: Pe care distributii de linux le considerati bine realizate?

Mesaj Scris de alex_3se Vin 14 Ian 2011, 16:42

pretender a scris:buna :) vorbind de diferite versiuni ale linux mint cred ca mint 9 e mai vechi decat mint 10,dar iti dau un sfat:incearca si LinuxMintDebianEdition,e gnome este si 32bit si 64 bit,e o versiune rolling release....incearca si mai vorbim Felicitari!!
nu vreau sa mai incerc nimic deocamndata caci sunt foarte multumit de Mint 10 Julia ! doar am intrebat si eu daca voi considerati ca Mint 9 ar fi mai bine realizat decat Mint 10- sau invers- o simpla intrebare, atata tot!
am vazut un clip video cu Mint 9 si mi-au placut mult imaginile desktop, parca sunt mai frumoase decat cele din Mint 10, plus ca am gasit un blog (nu mai stiu al cui) in care vorbeste de Mint 9 ca-i "...mult mai bun fata de precedesorul lui, MINT 8, LXDE, FLUXBOX care sunt pline de buguri si lente, sper s-o tina tot asa cu distributii precum MINT 9....."
asadar ce are Mint 9 mai bun decat Mint 10 ?! sau invers ? Mint 10 decat Mint 9 ? raspunsuri......?!
alex_3se
alex_3se

Mesaje : 30
Data de inscriere : 27/12/2010
Varsta : 32
Localizare : bucuresti

Sus In jos

Pe care distributii de linux le considerati bine realizate? Empty Re: Pe care distributii de linux le considerati bine realizate?

Mesaj Scris de coman norbert Sam 15 Ian 2011, 08:18

Dacă nu folosești wine... atuci Mint 10 este super.
Dacă te joci counter strike cu playonlinux, atunci Mint 9 este mai bun, în Mint 10 nu merge fullscreen și stă mai slab la capitolul fps.
coman norbert
coman norbert

Mesaje : 465
Data de inscriere : 09/03/2010
Varsta : 49
Localizare : Cluj-Napoca/Satu Mare

Sus In jos

Pe care distributii de linux le considerati bine realizate? Empty Re: Pe care distributii de linux le considerati bine realizate?

Mesaj Scris de iulimaster Sam 07 Mai 2011, 10:30

@coman norbert esti o enciclopedie in materie de linux,pentru noi incepatorii in linux esti un "bulgare de aur"....multumesc ca existi si ai grija de tine...bafta
ps// eu sunt abia am invatat cateva comenzi in terminal si sunt bucuros ca nu mai folosesc interfata tot timpul,defapt astia sunt primii pasi in linux...ador terminalul si asta doar in 3 saptamani de cand am renuntat la windows pentru linux.
Distributia preferata de mine este Linux Mint,mai multe nu pot spune pentru ca am testat decat 3 distributii de linux si sunt inca la inceput...bafta all :))
iulimaster
iulimaster

Mesaje : 5
Data de inscriere : 26/04/2011
Varsta : 43
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Pe care distributii de linux le considerati bine realizate? Empty Re: Pe care distributii de linux le considerati bine realizate?

Mesaj Scris de alocine Sam 25 Iun 2011, 08:29

10 Julia se misca super, am încercat și Katya era la început doar se lansase se tot bloca și nu am avut răbdare cu rezolvarea bug-urilor,am folosit toate edițiile de Ubuntu pana la adoptarea Unity pe mediile desktop ,de 2 luni sunt fan Julia 10 se mișca super
alocine
alocine

Mesaje : 11
Data de inscriere : 22/05/2011

Sus In jos

Pe care distributii de linux le considerati bine realizate? Empty Re: Pe care distributii de linux le considerati bine realizate?

Mesaj Scris de Creation Sam 25 Iun 2011, 22:54

In 5 ani am folosit doar openSUSE si pot spune ca Yast este cel mai bun control center din randul distributiilor linux si ptr desktop si ptr server. In ultimul timp am avut probleme cu openSUSE din cauza tunerului si am migrat spre alta distributie; am testat pe rand Fedora, Mandriva , Debian, Ubuntu si Linux Mint; am ramas pana la urma pe Linux Mint 10.

"Pe care distributii de linux le considerati bine realizate?"
Cam subiectiva intrebarea dar ca sa fiu in ton cu ea iata si raspunsul meu: distributia linux bine realizata este aceea care ne servereste cel mai bine necesitatile, fie ca suntem incepatori fie ca suntem avansati, care in acelasi timp ne ofera si control asupra aplicatiilor dar si stabilitate, sa nu omitem aici si consumul de resurse RAM si CPU.

Personal pot spune ca sunt doua distributii linux care imi plac: openSUSE si Linux Mint. Cea mai "slaba" distributie pentru incepatori este Fedora; managerul de pachete cu GUI este lent; codecurile nu sunt prezente, jocuri putine dar este excelenta ca si distributie ptr server alaturi de Debian Stable. Apoi ar urma Ubuntu 11 si openSUSE 11.4 care mie personal mi-au facut probleme cu tunerul si Mandriva, care desi are repo-uri multe tot este necesar si un repo tert numit Mandriva International Backports.

Tot raul spre bine: daca iti place o anumita distributie linux ii accepti si bune dar mai ales si relele(cazul predominat codecuri, java si/sau flash).
Creation
Creation

Mesaje : 44
Data de inscriere : 26/07/2010
Varsta : 38
Localizare : Pitesti@Arges.Romania

http://creationn.wordpress.com/

Sus In jos

Pe care distributii de linux le considerati bine realizate? Empty Re: Pe care distributii de linux le considerati bine realizate?

Mesaj Scris de alex_3se Dum 11 Dec 2011, 16:10

Ei, acu' vine o intrebare intrebatoare Ma mai gandesc.
Care distributie Linux dintre Linux Mint si Zorin OS considerati VOI ca este mai buna ?!
o comparatie (rautacioasa) daca pot spune asa Sarcasm

Si astept raspuns NUMAI de la cei care "mananca" Linux la micul dejun De acord.
alex_3se
alex_3se

Mesaje : 30
Data de inscriere : 27/12/2010
Varsta : 32
Localizare : bucuresti

Sus In jos

Pe care distributii de linux le considerati bine realizate? Empty Re: Pe care distributii de linux le considerati bine realizate?

Mesaj Scris de ckristi Lun 12 Dec 2011, 01:45

Eu mananc linux dimineata si seara, dar spre rusinea mea nu am incercat Zorin. Promit sa testez, ca nu-mi place sa vb in necunostinta de cauza. :)
ckristi
ckristi

Mesaje : 379
Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 43
Localizare : Bucuresti, Romania

http://www.druid.ro

Sus In jos

Pe care distributii de linux le considerati bine realizate? Empty Re: Pe care distributii de linux le considerati bine realizate?

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum