Linux Mint Romania
Dorim să va anunțăm că acum ne găsiți la noua adresă: www.linuxmint.ro
Acolo puteți cere ajutor.

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Linux Mint Romania
Dorim să va anunțăm că acum ne găsiți la noua adresă: www.linuxmint.ro
Acolo puteți cere ajutor.
Linux Mint Romania
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

De ce fanii Ubuntu ne urăsc?

5 participanți

In jos

De ce fanii Ubuntu ne urăsc? Empty De ce fanii Ubuntu ne urăsc?

Mesaj Scris de coman norbert Dum 27 Noi 2011, 14:55

De ceva timp încoace fanii (nu toți) Ubuntu ne urăsc:
http://www.omgubuntu.co.uk/2011/11/linux-mint-12-rc-the-greatest-hits/
http://www.omgubuntu.co.uk/2011/11/dare-to-be-different-ubuntus-popularity-is-not-declining/

Mai mult pe forumul Ubuntu România sunt închise toate postările privind Mint...
http://forum.ubuntu.ro/viewtopic.php?id=15195
http://forum.ubuntu.ro/viewtopic.php?id=15225
...dar discuțiile despre Arch, Crunchbang etc sunt permise. Colegul ckristi a atras atenția administratorilor de acolo și a luat ban (a întrebat civilizat de ce sunt închise discuțiile privitoare la Mint în Cafeneaua Ubuntu), discuțiile au fost șterse (responsabil Alexandru.Cucu) ptr a nu rămâne dovezi privitoare la nesimțirea cu care s-a răspuns, sau pe urmă s-a refuzat răspunsul.

De ce supără Linux Mint?
Fanii Ubuntu au început să denigreze și Distrowatch de când Mint e pe prima poziție, în urmă cu ceva luni se mândreau cu acest site.

Eu personal folosesc Ubuntu 11.10 și Mint 9... nu înțeleg această atitudine "fașcistă" a unei părți din comunitatea Ubuntu (care încalcă filosofia Ubuntu și a lui Desmond Tutu) privitor la Linux Mint. Cu ce am supărat? De ce ne facem vinovați?
coman norbert
coman norbert

Mesaje : 465
Data de inscriere : 09/03/2010
Varsta : 49
Localizare : Cluj-Napoca/Satu Mare

Sus In jos

De ce fanii Ubuntu ne urăsc? Empty Re: De ce fanii Ubuntu ne urăsc?

Mesaj Scris de ckristi Dum 27 Noi 2011, 21:09

In primul rand din punctul meu de vedere nu ne urasc, doar nu suporta "concurenta". Si, in al doilea rand, se comporta asa cum se comporta pentru ca pot.

Iar mie cel mai grav mi se pare ca incalca un punct clar din codul de conduita Ubuntu, nu numai filosofia "statutata" de Desmond Tutu:

"Când nu sunteți de acord, consultați-vă. Dezacorduri, atât politice cât și tehnice, vor exista tot timpul și comunitatea Ubuntu nu face excepție. Important este nu să se evite dezacordurile sau diferențele de opinie, ci să se rezolve în mod constructiv. Ar trebui să vă îndreptați spre comunitate și spre procesul comunității de a căuta sfaturi și a rezolva dezacordurile. Noi avem Consiliul Tehnic și Consiliul Comunității, dintre care, ambele, vor ajuta la alegerea cursului drept pentru Ubuntu. Acolo sunt de asemenea și câteva echipe de proiect și lideri de echipă, care s-ar putea să fie capabili să vă ajute să vă dați seama care direcție ar fi cea mai acceptabilă. Dacă chiar vreți să mergeți într-o altă direcție, atunci noi vă încurajăm să faceți o distribuție derivată sau un set alternativ de pachete folosind cadrul de pachete manageriale Ubuntu disponibile, astfel încât comunitatea să poată încerca schimbările dumneavoastră și să vă ajute în continuare."

ckristi
ckristi

Mesaje : 379
Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 43
Localizare : Bucuresti, Romania

http://www.druid.ro

Sus In jos

De ce fanii Ubuntu ne urăsc? Empty Re: De ce fanii Ubuntu ne urăsc?

Mesaj Scris de coman norbert Lun 28 Noi 2011, 03:19

Distrowatch continuă asaltul "împotriva" Ubuntu:
http://distrowatch.com/weekly.php?issue=20111128#news
coman norbert
coman norbert

Mesaje : 465
Data de inscriere : 09/03/2010
Varsta : 49
Localizare : Cluj-Napoca/Satu Mare

Sus In jos

De ce fanii Ubuntu ne urăsc? Empty Re: De ce fanii Ubuntu ne urăsc?

Mesaj Scris de johny2222 Lun 28 Noi 2011, 04:26

Eu sunt de parere ca nu ar trebui sa se intample aceasta rivalitate intre distributii,nu este frumos acest lucru si ar trebui sa ne intelegem cu totii,sa ne ajutam doar sunt oamenii...hai ca daca ar fi vorba despre linux si windows as intelege ca este rivalitate dar rivalitate intre distributiile de linux nu e ok mai ales ca nu cred ca este cazul sa fie rivalitate.Consider ca in general linux nu este inca in acea pozitie din punct de vedere mondial sa se poata rivaliza.Ar trebui sa se concentreze pe inbunatatirea si construirea linuxului in a fi cat mai bun si mai stabil si sa nu vorbesc de bug-urile care intervin mereu la o noua distributie,de ce nu se poate face o distributie si daca se face nu tot la 6 luni ce odata la 1 an dar acea sa fie facuta BINE.Mereu cand apare o versiune noua de Mint sau Ubuntu sau alte distributii este mereu ceva in neregula la este.... sper ca nu e cu suparare ce am spus si nu o luati in nume rau dar asta e parerea mea.
johny2222
johny2222

Mesaje : 25
Data de inscriere : 20/08/2011

Sus In jos

De ce fanii Ubuntu ne urăsc? Empty Re: De ce fanii Ubuntu ne urăsc?

Mesaj Scris de coman norbert Lun 28 Noi 2011, 05:17

Nu este supărare.
Chiar această "rivalitate" ne supără și pe noi. Eu folosesc Ubuntu 11.10, Mint 12, Mint 9 și Fedora 16 Xfce. Mai mult, nu folosesc Win dar este posibil să-l folosesc într-o zi, doar merg jocurile pe el. Avem un hobby comun... calculatorul. Iar linux nu este un obiect de cult, este un instrument, sau ar trebui să fie perceput drept un instrument și nu drept o "chestie" elitistă.
coman norbert
coman norbert

Mesaje : 465
Data de inscriere : 09/03/2010
Varsta : 49
Localizare : Cluj-Napoca/Satu Mare

Sus In jos

De ce fanii Ubuntu ne urăsc? Empty Re: De ce fanii Ubuntu ne urăsc?

Mesaj Scris de morpheus Lun 28 Noi 2011, 09:46

Se supara pentru ca asta este nivelul lor intelectual. Astfel de atitudini sunt deranjante si vin din ignoranta si nesimtire crasa.
Am vazut astfel de atitudini inclusiv din partea unor oameni care au inceput sa utilizeze Ubuntu doar de putin timp.
Brusc, se comportau de parca vazusera "lumina" ... iar toti cei care nu foloseau Ubuntu erau idioti. Doar ei aflasera "adevarata cale" si se aflau in posesia "adevarului absolut". Un utilizator de pe forumul Ubuntu spunea ca ala e forum de "pocaiti". Eu as spune mai mult: ca sunt utilizatori acolo ce se comporta de parca ar fi membrii unei secte.
Pana la urma, sa injuri utilizatorii altor sisteme de operare (fie el si Windows) e pueril. Faptul ca cineva foloseste un sistem sau altul nu il face neaparat superior altuia, doar in virtutea acestui fapt. Un calculator, un sistem de operare ... sunt doar niste unelte. Depinde ce faci cu ele.
In privinta administratorului in cauza, a dat dovada de o atitudine demna de un plutonier stalinist.
Una peste alta, nu prea mai imi doresc sa activez pe forumul respectiv, motiv pentru care am "migrat" aici.
Nu folosesc Ubuntu, nici Mint. Folosesc Debian si Windows 7. Si nu vad nici o problema in a folosi Windows ... nu consider ca ma injosesc, nu cred ca sunt mult prea destept pentru asta. Una peste alta, imi place sa utilizez Linux, consider ca asta mi-a largit orizonturile in privinta utilizarii calculatoarelor, dar nu apreciez atitudini de "ultrasi" batuti in cap (nici in privinta altor versiuni de Linux, nici in privinta altor sisteme de operare). Astfel de atitudini se intalnesc (din pacate) mai mult pe stadioane, n-ar trebuie sa existe pe un forum tehnic.


Ultima editare efectuata de catre morpheus in Lun 28 Noi 2011, 10:59, editata de 1 ori
morpheus
morpheus

Mesaje : 1
Data de inscriere : 27/11/2011
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

De ce fanii Ubuntu ne urăsc? Empty Re: De ce fanii Ubuntu ne urăsc?

Mesaj Scris de coman norbert Lun 28 Noi 2011, 10:36

@morpheus
Total de acord cu tine.
coman norbert
coman norbert

Mesaje : 465
Data de inscriere : 09/03/2010
Varsta : 49
Localizare : Cluj-Napoca/Satu Mare

Sus In jos

De ce fanii Ubuntu ne urăsc? Empty Re: De ce fanii Ubuntu ne urăsc?

Mesaj Scris de ady Lun 28 Noi 2011, 23:33

Eu cel putin nu mai postez nimic acolo,am pus o intrebare legata de ubuntu si w7 si m-am ales cu raspund practic agresiv din partea unui moderator,a doua zi topicul a fost sters , si de atunci apelez numai la spañioli ca sunt mai civilizati.
ady
ady

Mesaje : 31
Data de inscriere : 28/04/2011

Sus In jos

De ce fanii Ubuntu ne urăsc? Empty Re: De ce fanii Ubuntu ne urăsc?

Mesaj Scris de coman norbert Mar 29 Noi 2011, 03:58

Aceste practici agresive strică, dar au și avantaje. Transformarea unui simplu obiect ptr utilizator (sistem de operare) în obiect de cult (cel mai vizibil este Apple în acest sens) poate crea o tabără de fani militantă, care uneori din exces de zel ne mai arde pe noi utilizatorii care folosim ceea ce dă cel mai mult ptr noi la un moment dat.
Am colegi care stau pe Windows, MacOS, Fedora, Arch sau pe Slackware (pe ultimul am stat și eu mult timp), dar nu fac spume... ci mai degrabă sunt curios... încerc tot ceea ce poate fi bun.
De exemplu, acuma stau mai mult pe Ubuntu 11.10. De ce? Ptr că arată splendid Unity. Nu este tocmai ergonomic, dar acuma la 2 luni de la lansare este stabil și foarte frumos. Consider că este cel mai frumos sistem de operare, din păcate au complicat interfața cu utilizatorul și este puțin customizabil. Dar din comenzile cu tastatura este OK. Trebuie să te obișnuiești cu el. Dar acuma îmi place la nebunie (nu la fanatism).
coman norbert
coman norbert

Mesaje : 465
Data de inscriere : 09/03/2010
Varsta : 49
Localizare : Cluj-Napoca/Satu Mare

Sus In jos

De ce fanii Ubuntu ne urăsc? Empty Re: De ce fanii Ubuntu ne urăsc?

Mesaj Scris de ckristi Vin 02 Dec 2011, 06:35

@morpheus: foarte corect punctat;
Nici eu nu am de gand sa mai postez nimic pe acel forum, pentru ca oricum nu as suporta sa trec prin ce am trecut weekendul trecut cu un anume admin de-acolo. Scoate si ce-i mai urat in mine, desi totusi m-am abtinut sa nu reactionez chiar mai rau, si nici nu-mi aduce vreun avantaj sa ma lupt pentru cai verzi pe pereti.

ckristi
ckristi

Mesaje : 379
Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 43
Localizare : Bucuresti, Romania

http://www.druid.ro

Sus In jos

De ce fanii Ubuntu ne urăsc? Empty Re: De ce fanii Ubuntu ne urăsc?

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum