Linux Mint Romania
Dorim să va anunțăm că acum ne găsiți la noua adresă: www.linuxmint.ro
Acolo puteți cere ajutor.

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Linux Mint Romania
Dorim să va anunțăm că acum ne găsiți la noua adresă: www.linuxmint.ro
Acolo puteți cere ajutor.
Linux Mint Romania
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Instalare LM10 dupa Win XP

4 participanți

In jos

Instalare LM10 dupa Win XP Empty Instalare LM10 dupa Win XP

Mesaj Scris de cody Sam 01 Ian 2011, 03:47

incep cu "La multi ani!" ca asa-i frumos.
in 2010 am inteles. am instalat LM10 / 64 biti (adica acum 24h). totul ok cam 10 ore. dupa care incepe sa "agate". se blocheaza fara motiv, pentru 2-4 minute. am incercat de toate. imi place cum arata si se comporta, dar dupa ce-i "dai" cateva aplicatii noi... cam ce pot face?
cody
cody

Mesaje : 34
Data de inscriere : 27/12/2010

Sus In jos

Instalare LM10 dupa Win XP Empty Re: Instalare LM10 dupa Win XP

Mesaj Scris de Ăla micu' Sam 01 Ian 2011, 09:39

cody a scris:incep cu "La multi ani!" ca asa-i frumos..... am incercat de toate. imi place cum arata si se comporta, dar dupa ce-i "dai" cateva aplicatii noi... cam ce pot face?
La mulți ani !

N-am înțeles partea citată cu scris îngroșat.

Ai făcut actualizările după instalare, ai primit ceva erori ?
Cauza poate fi vârsta PC-ului ? -dacă spui că "îngheață" după 10 ore. Cât RAM și cât Swap ai ?
Spune ce ai încercat.

.

.
avatar
Ăla micu'
Membru

Mesaje : 299
Data de inscriere : 14/03/2010
Localizare : Constanța

Sus In jos

Instalare LM10 dupa Win XP Empty Re: Instalare LM10 dupa Win XP

Mesaj Scris de cody Mar 04 Ian 2011, 08:50

l-am instalat pe curat - am formatat to hdd-ul. dupa instalare a gasit ceva driveri noi pentru placa de retea si modem (am un Acer cu procesor de 2 gb, 2 gb memorie ram, 250 gb hdd). l-am testat cateva ore: filme, net, fotografii, etc. dupa care m-am apucat sa instalez programe noi: gnome commander, teamviewer, etc. cam echivalentul programelor pe care le-am folosit pe xp. a mai mers fara probleme vreo ora si apoi a inceput sa se blocheze. (nu s-a incalzit pentru ca il folosesc permanent pe un stand cu 2 ventilatoare, iar cu xp-ul era obisnuit sa functioneze fara intrerupere pana la 3 zile). se bloca atunci cand accesam meniul "start" (probabil ca ma exprim cum m-a obisnuit windows-ul), ori deschideam documente. (un prieten care are Ubuntu mi-a spus ca daca instalez LM10 / 32 biti nu voi mai avea probleme). mai incerc sa vad ce rezolv.
partitia swap i-am facut-o de 4 gb, cum am vazut pe tutorial. am verificat daca nu cumva driverii dau ceva conflicte, daca procesorul este setat pentru performanta si nu economie, daca sunt probleme la partea video,.. nimic. totul ok.
cody
cody

Mesaje : 34
Data de inscriere : 27/12/2010

Sus In jos

Instalare LM10 dupa Win XP Empty Re: Instalare LM10 dupa Win XP

Mesaj Scris de Ăla micu' Mar 04 Ian 2011, 09:37

1. dacă ai numai 2GB RAM nu prea are rost să instalezi LM10/64-bit; versiunea pe 32-bit este suficientă.

2. la 2GB RAM, Swap-ul este suficient să fie de max.1-2GB- restu' până la 4GB este spațiu pierdut pe HD; regula cu Swap=2*RAM era valabilă acum câțiva ani pt. PC-urile cu RAM puțin (128; 256; 512, etc.)

3. asigură-te că partiția root (/) are minim 5-6GB, dar nu mai mult de 10-12GB;

4. încearcă și LM9/32-bit.

Succes !
avatar
Ăla micu'
Membru

Mesaje : 299
Data de inscriere : 14/03/2010
Localizare : Constanța

Sus In jos

Instalare LM10 dupa Win XP Empty Re: Instalare LM10 dupa Win XP

Mesaj Scris de Nicu Mar 04 Ian 2011, 15:53

Eu de obicei fac swap-ul de dimensiunea RAM + 100 MB (doar să fiu sigur că e mai mult decât am RAM). În special pe notebook-uri e important să ai swap cel puţin cât e memoria RAM pentru că e nevoie de acest spaţiu pentru hibernare - foarte utilă pentru salvarea energiei.
Nicu
Nicu

Mesaje : 170
Data de inscriere : 10/05/2010
Varsta : 44
Localizare : Bucureşti

http://www.phpfusion.ro/

Sus In jos

Instalare LM10 dupa Win XP Empty Re: Instalare LM10 dupa Win XP

Mesaj Scris de cody Mier 05 Ian 2011, 09:13

partitia root are 15 gb, swap 4 gb (n-am stiut ca nu e nevoie de asa mult). multumesc pentru sfaturi. voi incerca si LM 10 / 32 bit. acu' am experienta la instalare am inteles.
cody
cody

Mesaje : 34
Data de inscriere : 27/12/2010

Sus In jos

Instalare LM10 dupa Win XP Empty Re: Instalare LM10 dupa Win XP

Mesaj Scris de anakin Dum 09 Ian 2011, 05:26

de obicei versiunile de 64 biti sunt problematice.incearca LMDE 32 biti.eu unul acord nota 10 acestei distributii :)
anakin
anakin

Mesaje : 10
Data de inscriere : 06/01/2011

Sus In jos

Instalare LM10 dupa Win XP Empty Re: Instalare LM10 dupa Win XP

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum