Linux Mint Romania
Dorim să va anunțăm că acum ne găsiți la noua adresă: www.linuxmint.ro
Acolo puteți cere ajutor.

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Linux Mint Romania
Dorim să va anunțăm că acum ne găsiți la noua adresă: www.linuxmint.ro
Acolo puteți cere ajutor.
Linux Mint Romania
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Instalare Linux Mint 10 Iulia RC 32-bit

4 participanți

In jos

Instalare Linux Mint 10 Iulia RC 32-bit Empty Instalare Linux Mint 10 Iulia RC 32-bit

Mesaj Scris de ghita_49 Joi 11 Noi 2010, 10:37

Salut,
pe un laptop MSI am instalat astazi distributia de mai sus in dual boot cu Windows 7. Ca orice inceput intampin tot felul de neantelegeri a acestei distributii,m-as stradui daca mintea ma va duce sa o pricep,distrtributie pe care as folosi-o si ca server.
Am cateva probleme pe care nu le pricep momentan,doua va scriu deocamdata,mai incerc sa gasesc eu pe forum raspuns la cateva.
1.Am aplicatii pe care le folosesc in card sharing pe Windows.Aici nu pot deschide nici una.
2.Nu pot deschide e-mail cu Mozilla,imi spune ca nu am parola buna ( eu am parola pe Windows de 12 ani ).Messengerul se deschide.

V multumesc.

ghita_49
ghita_49

Mesaje : 2
Data de inscriere : 20/10/2010

Sus In jos

Instalare Linux Mint 10 Iulia RC 32-bit Empty Re: Instalare Linux Mint 10 Iulia RC 32-bit

Mesaj Scris de cristi1973 Joi 11 Noi 2010, 11:38

Pentru e-mail /messenger instaleaza/foloseşte Pidgin. După ce ai introdus conturile de e-mail şi ai făcut setările cuvenite, intra în Accounts> contul de e-mail dorit > Open Imbox şi ar trebui ca Mozilla să-ţi deschidă automat e-mailul.
Pentru celaltă problemă nu ştiu să-ţi răspund (sunt şi eu începător) - poate aplicaţiile nu sunt compatibile cu Linuxul.
cristi1973
cristi1973

Mesaje : 112
Data de inscriere : 23/09/2010
Varsta : 51
Localizare : Vrancea

http://pc-cescu.blogspot.com/

Sus In jos

Instalare Linux Mint 10 Iulia RC 32-bit Empty Re: Instalare Linux Mint 10 Iulia RC 32-bit

Mesaj Scris de anakin Dum 09 Ian 2011, 05:16

Programele/jocurile de pe windows nu merg pe linux decat emulate cu wine.ca sa nu se faca confuzie contiunui postul:
pentru majoritatea programelor din windows,exista inlocuitor in linux.
exemplu:
- suita microsoft office - in linux e openOffice si vine instalata de obicei odata cu sistemul de operare.
- pentru zip,unrar dai in consola comanda - sudo apt-get install zip rar unzip unrar
astfel poti dezarhiva si zip si unrar si poti arhiva zip / rar nu am incercat :) ... desi in mint cred ca vine instalat odata cu sistemul de operare
- pentru filme recomand gnome mplayer,dar ca si pe windows poti folosi vlc (sudo apt-get install vlc)
- pentru muzica ai rhithmbox dar poti folosi si xmms2 (foarte asemenator cu winamp-ul)
- pentru internet poti folosi mozilla,opera ,chrome ( astea care sunt si pe windows) sau browsere dezvoltate de comunitatile linux care le gasesti in synamptik.dar cele scrise de mine mi se par cele mai importante
- pentru im (messenger) poti folosi pidgin (nu suporta vineo si nici apeluri) sau koppete ( suporta video chiar mai bine decat pe windows :d... cel putin la mine,cand vad un webcam imi merge in timp real nu in frame-uri ca pe windows) .. nu stiu daca suporta si apel voce.
- skype pe windows - skype pe linux
- bittorent,utorent etc pe windows - transmision bittorent (gata instalat) pe linux ... si e super bun
- photoshop pe windows, gimp pe linux (mai multumit sunt de gimp decat de photoshop)...
- nero pe windows - brasero pe linux (la fel de util ca nero doar ca e mai prietenos)

si daca stai sa cauti ai sa vezi ca lista e destul de mare...dar si diferenta e mare ;)
pe windows trebuiesc licente sau crack-uri pentru piratare,ori folosirea programelor in modul demo pe cand pe linux totul vine gratuit 4ever :)
anakin
anakin

Mesaje : 10
Data de inscriere : 06/01/2011

Sus In jos

Instalare Linux Mint 10 Iulia RC 32-bit Empty Re: Instalare Linux Mint 10 Iulia RC 32-bit

Mesaj Scris de Ăla micu' Dum 09 Ian 2011, 08:14

Salut anakin, bine ai venit pe forum !

Ultimul mesaj datează de acum 2 luni și se referă la instalarea Mint 10 ..... și nicidecum la utilizarea aplicațiilor alternative Windows în Mint 10.

Este foarte frumos că dorești să fii de folos comunității și colegului tău prin partajarea cunostințelor pe care le-ai dobândit, dar este mai bine s-o faci la categoria potrivită : http://www.linuxmint-ro.org/t111-recomandai-aplicaii

Succes în continuare !

.
avatar
Ăla micu'
Membru

Mesaje : 299
Data de inscriere : 14/03/2010
Localizare : Constanța

Sus In jos

Instalare Linux Mint 10 Iulia RC 32-bit Empty Re: Instalare Linux Mint 10 Iulia RC 32-bit

Mesaj Scris de anakin Dum 09 Ian 2011, 10:57

Ăla micu' a scris:Salut anakin, bine ai venit pe forum !

Salut si multumesc :)
Poate nu am postat unde trebuie,dar daca cineva este interesat strict de continutul postului meu pun pariu ca il ajuta mai mult decat daca nu ar fi deloc :p... scz ca nu am postat unde trebuie...
anakin
anakin

Mesaje : 10
Data de inscriere : 06/01/2011

Sus In jos

Instalare Linux Mint 10 Iulia RC 32-bit Empty Re: Instalare Linux Mint 10 Iulia RC 32-bit

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum