Linux Mint Romania
Dorim să va anunțăm că acum ne găsiți la noua adresă: www.linuxmint.ro
Acolo puteți cere ajutor.

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Linux Mint Romania
Dorim să va anunțăm că acum ne găsiți la noua adresă: www.linuxmint.ro
Acolo puteți cere ajutor.
Linux Mint Romania
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Migrare de la Ubuntu la Linuxmint

+9
gameslan
sergiuniculescu
alex_3se
cristi1973
Ăla micu'
V3n3RiX
coman norbert
ckristi
yes_linux
13 participanți

Pagina 1 din 3 1, 2, 3  Urmatorul

In jos

Migrare de la Ubuntu la Linuxmint Empty Migrare de la Ubuntu la Linuxmint

Mesaj Scris de yes_linux Mar 09 Noi 2010, 14:05

Va rog frumos cine poate sa-mi spuna si mie care sunt diferentele intre Ubuntu si Linuxmint si care dintre editile actuale sa descarc sa instalez ? as dori unul foarte stabil , la Ubuntu folosesc 10.04.1
Nu am avut timp sa testez in LiveCD aceasta distributie , nu cunosc decat faptul ca are la baza tot Debian.
Multumesc mult.
avatar
yes_linux

Mesaje : 87
Data de inscriere : 09/11/2010

Sus In jos

Migrare de la Ubuntu la Linuxmint Empty Re: Migrare de la Ubuntu la Linuxmint

Mesaj Scris de ckristi Mar 09 Noi 2010, 14:19

Iti recomand Linux Mint 9 pentru stabilitate. Este bazat pe Ubuntu 10.04.x si vei beneficia astfel de toate pachetele cu care te-ai familiarizat deja si pe deasupra cateva lucruri in plus, pe care te las sa le descoperi singur. De asemenea poti citi review-ul meu pentru LM9 aici:
http://www.druid.ro/2010/05/16/linux-mint-9-isadora-review/
ckristi
ckristi

Mesaje : 379
Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 43
Localizare : Bucuresti, Romania

http://www.druid.ro

Sus In jos

Migrare de la Ubuntu la Linuxmint Empty Re: Migrare de la Ubuntu la Linuxmint

Mesaj Scris de coman norbert Mier 10 Noi 2010, 00:20

@yes_linux
Nu este necesar să migrezi la un alt linux... OK! (cunosc cele petrecute pe forum.ubuntu.ro, dar nu mă pronunț ptr că nu este frumos, iar ceea ce am avut de spus am scris pe forumul lor).

Suntem prieteni cu "ubuntiștii", și noi folosim Ubuntu, Debian, Arch, Slackware, Pinguy, Peppermint, etc. Deci nu suntem fanatici... ajutăm și utilizatori de Win sau Mac dacă putem.
Da este forumul Linux Mint România, dar asta nu duce la izolarea de lumea IT. Nu suntem o sectă, ptr noi linux este o alternativă... îl folosim ptr că ne place, dar nu ne impunem punctul de vedere, apreciem libertatea celorlalți.

Mint merită atenție ptr că vine cu codecurile preinstalate... deci este un mediu live mai bun.
Si eu propun Mint 9, este bazat pe Ubuntu 10.04 deci ai mai multe update-uri de făcut decât în Ubuntu 10.04.1. Păcat că nu este o versiune Mint 9.1.
Zilele acestea o să fie multe noutăți... printre care și Mint 10.
Iar în Decembrie iese LMDE (mint-debian) revizuit, acela merită de văzut. Este un Debian cu mint-tools, codecuri, etc.
coman norbert
coman norbert

Mesaje : 465
Data de inscriere : 09/03/2010
Varsta : 49
Localizare : Cluj-Napoca/Satu Mare

Sus In jos

Migrare de la Ubuntu la Linuxmint Empty Re: Migrare de la Ubuntu la Linuxmint

Mesaj Scris de V3n3RiX Mier 10 Noi 2010, 01:50

@ coman norbert

Te rog daca se poate cu un link despre data de lansare a LMDE. Ce e drept n-am cautat prea tare. :-D
V3n3RiX
V3n3RiX

Mesaje : 19
Data de inscriere : 09/11/2010
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti-Constanta

Sus In jos

Migrare de la Ubuntu la Linuxmint Empty Re: Migrare de la Ubuntu la Linuxmint

Mesaj Scris de ckristi Mier 10 Noi 2010, 02:17

@V3n3RiX: LMDE este lansat deja si este rolling-release. Ce stim momentan e ca, dupa ce se va lansa LM10, LMDE va primi si el cateva update-uri esentiale venite din partea echipei Linux Mint. Pentru moment iti poti descarca LMDE folosind un mirror de aici. Apoi, prin update-uri vei ajunge la zi, precum ai da "pacman -Syu" in Arch.

Sau, daca ai rabdare, probabil in decembrie va aparea un .iso nou cu actualizarile la zi. Pentru mai multe detalii si daca esti familiar cu limba engleza te poti inscrie pe site-ul oficial al comunitatii Linux Mint.

Am utilizat si eu Arch, dar am renuntat de pe la inceputul anului. Desi mi se pare super ok ca distributie am fost dezamagit de atitudinea unor developeri care se incapataneaza sa nu suporte oficial si un kernel pe 32bit cu PAE.
ckristi
ckristi

Mesaje : 379
Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 43
Localizare : Bucuresti, Romania

http://www.druid.ro

Sus In jos

Migrare de la Ubuntu la Linuxmint Empty Re: Migrare de la Ubuntu la Linuxmint

Mesaj Scris de V3n3RiX Mier 10 Noi 2010, 02:28

Stiu ca LMDE a fost lansat, chiar m-am jucat nitzel cu el. Viitorul suna bine.

Ma gandeam ca poate se stie ceva despre data lansarii urmatoarei imagini iso.
V3n3RiX
V3n3RiX

Mesaje : 19
Data de inscriere : 09/11/2010
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti-Constanta

Sus In jos

Migrare de la Ubuntu la Linuxmint Empty Re: Migrare de la Ubuntu la Linuxmint

Mesaj Scris de yes_linux Mier 10 Noi 2010, 03:12

Am ramas dea dreptul foarte surprins.Aseara am bagat liveCD si m-am jucat cu mint9 pana la ora 4 dimineata :) intradevar imi place si zilele ce vor urma, voi instala mint9 , inainte de asta trebuie sa-mi fac curat prin laptop si sa salvez ce am pe acolo.Multumesc baieti.

V3n3RiX

Te rog frumos , spune-mi si mie , ce este LMDE la mint ?
Imi cer scuze , dar am fost izolat (m-am izolat singur) in ubuntu si nu am facut cunostinta cu nimeni altcineva si acum vreau sa recuperez.
Ma bucur enorm ca si tu ai ales sa fi aici , un om de valoarea (cunostine foarte avansate in linux , pasionat si foarte generos)ta va aduce orice forum intr-o lumina foarte buna.
avatar
yes_linux

Mesaje : 87
Data de inscriere : 09/11/2010

Sus In jos

Migrare de la Ubuntu la Linuxmint Empty Re: Migrare de la Ubuntu la Linuxmint

Mesaj Scris de V3n3RiX Mier 10 Noi 2010, 03:16

LMDE este versiunea bazata pe Debian Testing a Linux Mint. De aici vine si numele: Linux Mint Debian Edition (prescurtat LMDE). Versiunile normale sunt bazate pe Ubuntu.

Spre deosebire de acestea LMDE este un rolling release, ca si ArchLinux, prin urmare intotdeauna vei avea ultimele pachete, fara a fi nevoie sa reinstalezi vreodata.
V3n3RiX
V3n3RiX

Mesaje : 19
Data de inscriere : 09/11/2010
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti-Constanta

Sus In jos

Migrare de la Ubuntu la Linuxmint Empty Re: Migrare de la Ubuntu la Linuxmint

Mesaj Scris de Ăla micu' Mier 10 Noi 2010, 03:28

yes_linux a scris:Am ramas dea dreptul foarte surprins.Aseara am bagat liveCD si m-am jucat cu mint9 pana la ora 4 dimineata :) intradevar imi place si zilele ce vor urma, voi instala mint9 , inainte de asta trebuie sa-mi fac curat prin laptop ......
Ia joacă-te cu Pinguy OS, să vezi că uiți să te mai culci ; are 1,3-1,4 GB LiveDVD-ul da' merită. E deja actualizat la 10.04.1.2
http://pinguyos.com/
http://ubuntu-dobrogea.homelinux.net/wordpress/?p=443

Din cauză că folosesc și Pinguy OS, unii colegi mă răsfață cu " Ăla micu' trădătoru' "
Pinguy OS = tata Ubuntu Lucid + mama Mint Isadora. Succes !

.
avatar
Ăla micu'
Membru

Mesaje : 299
Data de inscriere : 14/03/2010
Localizare : Constanța

Sus In jos

Migrare de la Ubuntu la Linuxmint Empty Re: Migrare de la Ubuntu la Linuxmint

Mesaj Scris de coman norbert Mier 10 Noi 2010, 04:29

Chiar merită o atenție Pinguy, la fel și Peppermint (LXDE), doi hibrizi Ubuntu-Mint.
Chiar mă uit și peste Fusion Linux... un copil Fedora cu mint-tools și codecuri.
Ăla micu' este fan docky (și Pinguy), iar eu awn. Este motivul ptr care nu folosesc Pinguy. Dar dacă stau să mă gândesc bine... o să atac versiunea nouă de cum apare (dau jos docky și pun awn).
Cred că Pinguy și Mint sunt cele mai prietenoase linuxuri. Nu fi suparat

@Ăla micu'
iese Pinguy nou OK!

@V3n3RiX
LMDE apare spre Crăciun... ceva de genul... cu update-uri și cu pachetele uitate (care lipsesc) în prima ediție.
Clem dorește să aducă LMDE la nivelul Mint (cel bazat pe Ubuntu) de confortabilitate (deci foarte ușor) dar să păstreze baza și viteza Debian. Sperăm să reușească ptr că nu tare sunt de acord cu direcția pe care o ia Ubuntu (Unity) dar nici cu gnome-shell.

Vezi aici se discută de LMDE:
http://blog.linuxmint.com/?p=1559
http://forums.linuxmint.com/viewforum.php?f=141&sid=a3466f6f9d0865e66119e001b9cdef8a

P.S. Pinguy nu este o distribuție ci mai degrabă o compilație... dar una bună. Amestecă tot ce este bun în Ubuntu și Mint, iar rezultatul este un linux cu "de toate" (unele nu tare bune - docky - rprprpr!!! )din prima secundă de utilizare.


Ultima editare efectuata de catre coman norbert in Mier 10 Noi 2010, 07:41, editata de 1 ori
coman norbert
coman norbert

Mesaje : 465
Data de inscriere : 09/03/2010
Varsta : 49
Localizare : Cluj-Napoca/Satu Mare

Sus In jos

Migrare de la Ubuntu la Linuxmint Empty Re: Migrare de la Ubuntu la Linuxmint

Mesaj Scris de yes_linux Mier 10 Noi 2010, 07:07

Sunt ca un copil dala mic , cand a primit mai multe jucarii noi si nu stie cu care sa se joace mai intai :) O sa incerc si Pinguy OS si o sa ma apuc de treaba.
Mai am o intrebare (nu mai am rabdare sa incerc eu si apelez la experienta voastra): o sa instalez mint9 , dar mai vreau sa instalez una , pe care imi recomandati ? O sa merg de acum inainte cu doua.(va raspund maine dupa amiaza la subiect)Multumesc mult.
avatar
yes_linux

Mesaje : 87
Data de inscriere : 09/11/2010

Sus In jos

Migrare de la Ubuntu la Linuxmint Empty Re: Migrare de la Ubuntu la Linuxmint

Mesaj Scris de cristi1973 Mier 10 Noi 2010, 09:57

Penguy e super deși prima mea dragoste e Mint-ul! Eu am instalat pe un HDD extetm Linux Mint9 gmome, Penguy și Ubuntu 10.10 iar pe HDD-ul laptopului Vista și Linux Mint9 KDE.
cristi1973
cristi1973

Mesaje : 112
Data de inscriere : 23/09/2010
Varsta : 51
Localizare : Vrancea

http://pc-cescu.blogspot.com/

Sus In jos

Migrare de la Ubuntu la Linuxmint Empty Re: Migrare de la Ubuntu la Linuxmint

Mesaj Scris de Ăla micu' Mier 10 Noi 2010, 09:58

yes_linux a scris:Sunt ca un copil dala mic , cand a primit mai multe jucarii noi si nu stie cu care sa se joace mai intai .... O sa merg de acum inainte cu doua.....
Eu în locul tău, aș păstra Ubuntu 10.04.1 cu care m-am (te-ai) obișnuit și aș încerca și Pinguy OS pe care mi (ți) l-a descris f. bine Coman mai jos.

coman norbert a scris:....P.S. Pinguy nu este o distribuție ci mai degrabă o compilație... dar una bună. Amestecă tot ce este bun în Ubuntu și Mint, iar rezultatul este un linux cu "de toate" (unele nu tare bune - docky - rprprpr!!! )din prima secundă de utilizare.
.
avatar
Ăla micu'
Membru

Mesaje : 299
Data de inscriere : 14/03/2010
Localizare : Constanța

Sus In jos

Migrare de la Ubuntu la Linuxmint Empty Re: Migrare de la Ubuntu la Linuxmint

Mesaj Scris de coman norbert Mier 10 Noi 2010, 11:15

@yes_linux
si eu spun sa ramai pe Ubuntu 10.04.1, daca instalezi Mint 9 esti tot acolo, mint toolsurile le poti adauga si in Ubuntu.
Dar nu propun Pinguy. De ce? Pentru ca ai acelasi sistem de 2 ori... Ubuntu si Ubuntu (Pinguy). Tot ce este in Pinguy poate fi bagat in Ubuntu.
Eu spun sa folosesti altceva... Arch, Fedora, Debian... de exemplu poti instala mai tarziu LMDE, sau Peppermint care foloseste alt mediu grafic (LXDE).
Eu am 2 partitii, pe una sta Mint 9 gnome, cealalta este ptr teste... momentan Arch.
coman norbert
coman norbert

Mesaje : 465
Data de inscriere : 09/03/2010
Varsta : 49
Localizare : Cluj-Napoca/Satu Mare

Sus In jos

Migrare de la Ubuntu la Linuxmint Empty Re: Migrare de la Ubuntu la Linuxmint

Mesaj Scris de ckristi Mier 10 Noi 2010, 13:11

Oameni buni, noi suntem comunitatea Linux Mint Romania si recomandam alte distributii oamenilor? Mai ca-mi vine sa va dau ban la toti. Da' imi sunteti simpatici. :D
ckristi
ckristi

Mesaje : 379
Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 43
Localizare : Bucuresti, Romania

http://www.druid.ro

Sus In jos

Migrare de la Ubuntu la Linuxmint Empty Re: Migrare de la Ubuntu la Linuxmint

Mesaj Scris de V3n3RiX Mier 10 Noi 2010, 13:39

M-am jucat cu LM10 RC. Absolut superb. Astept versiunea finala sa ii ofer o sansa. Asa fac cu toate distributiile. :-P
V3n3RiX
V3n3RiX

Mesaje : 19
Data de inscriere : 09/11/2010
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti-Constanta

Sus In jos

Migrare de la Ubuntu la Linuxmint Empty Re: Migrare de la Ubuntu la Linuxmint

Mesaj Scris de coman norbert Mier 10 Noi 2010, 13:54

@ckristi
Ala micu este de vina... ne instiga... Buah!!!
FOLOSITI MINT!!! De acord.

@V3n3RiX
si eu astept Mint 10... promite mult RC-ul.
coman norbert
coman norbert

Mesaje : 465
Data de inscriere : 09/03/2010
Varsta : 49
Localizare : Cluj-Napoca/Satu Mare

Sus In jos

Migrare de la Ubuntu la Linuxmint Empty Re: Migrare de la Ubuntu la Linuxmint

Mesaj Scris de ckristi Mier 10 Noi 2010, 21:46

Eu mi-am instalat Mint10 si pe calculatorul meu de "productie" imediat dupa ce l-am vazut instalat pe calculatorul de test. :)

Un singur lucru ma deranjeaza, cand faci click pe ceasul din bara, calendarul apare pe la mijlocul ecranului. Am raportat bug-ul, dar s-ar putea sa fie problema upstream de la GNOME. L-am rezolvat instalandu-mi awn si renuntand la gnome-panel.

ckristi
ckristi

Mesaje : 379
Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 43
Localizare : Bucuresti, Romania

http://www.druid.ro

Sus In jos

Migrare de la Ubuntu la Linuxmint Empty Re: Migrare de la Ubuntu la Linuxmint

Mesaj Scris de coman norbert Joi 11 Noi 2010, 01:31

@ckristi
eu nu folosesc de vreo 3 luni gnome-panel.
Folosesc tot awn... de aceea am și pus tutorialul, metoda de renunțare la gnome-panel.
Este o tâmpenie să le folosești pe ambele, consumă și ram în plus.
Acesta este motivul ptr care nu gust Pinguy cu docky, sau docky în general.
Sau stai pe gnome-panel sau pe ceva de tip dock... de preferat AWN ptr că este deștept și poți renunța la panel.
Prefer Mint ptr că vine mai ușor decât Pinguy (1.4 giga), care este încărcat cu multe lucruri pe care nu le folosesc. De ceea ce am nevoie pun cu mânuța mea... iar dacă vreau mai mult ubuntu-tweak mă ajută.
coman norbert
coman norbert

Mesaje : 465
Data de inscriere : 09/03/2010
Varsta : 49
Localizare : Cluj-Napoca/Satu Mare

Sus In jos

Migrare de la Ubuntu la Linuxmint Empty Re: Migrare de la Ubuntu la Linuxmint

Mesaj Scris de yes_linux Joi 11 Noi 2010, 06:11

Instalez mint9 astept LMDE si o sa incerc ArchLinux , dar ca favorit raman cu mint9
Multumesc foarte mult pentru ajutorul oferit.
avatar
yes_linux

Mesaje : 87
Data de inscriere : 09/11/2010

Sus In jos

Migrare de la Ubuntu la Linuxmint Empty Re: Migrare de la Ubuntu la Linuxmint

Mesaj Scris de yes_linux Mar 16 Noi 2010, 07:37

Gata
Migrare de la Ubuntu la Linuxmint Capturecranz.th

A durat ceva , pentru ca am plimbat datele pe care le aveam de pe o partitie pe alta , ca sa pot formata in ext4 (avem pe cea mare in ext3)pe toate.Acum intrebarea mea este , a incercat cineva Sabayon , se merita sa pun linga mint9 , am tot citit ce mi-ati scris voi si am ajuns la concluzia ca daca am mint9 nu se mai merita sa mai pun ubuntu s-au Pinguy OS pentru ca ar fi acelasi lucru instalat de 2 ori.Arch l-am bagat in virtual si nu il vreau.
Multumesc.
avatar
yes_linux

Mesaje : 87
Data de inscriere : 09/11/2010

Sus In jos

Migrare de la Ubuntu la Linuxmint Empty Re: Migrare de la Ubuntu la Linuxmint

Mesaj Scris de ckristi Mar 16 Noi 2010, 10:22

Sabayon e interesant, dar daca vrei o distributie bazata pe KDE4 care chiar mi se pare foarte solid construita si, in plus, prietenoasa cu utilizatorul incearca Pardus 2009.2:
http://www.pardus.org.tr
ckristi
ckristi

Mesaje : 379
Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 43
Localizare : Bucuresti, Romania

http://www.druid.ro

Sus In jos

Migrare de la Ubuntu la Linuxmint Empty Re: Migrare de la Ubuntu la Linuxmint

Mesaj Scris de yes_linux Mar 16 Noi 2010, 11:59

ckristi

Multumesc pentru link-ul dat de tine.
Am studiat un pic problema si am mai cautat pe net despre el cate ceva , dar cred ca raman la Sabayon , este o distributie foarte interesanta , maine il instalez (sper) si voi aduce noutati despre el.
avatar
yes_linux

Mesaje : 87
Data de inscriere : 09/11/2010

Sus In jos

Migrare de la Ubuntu la Linuxmint Empty Re: Migrare de la Ubuntu la Linuxmint

Mesaj Scris de yes_linux Mar 16 Noi 2010, 12:14

Am descarcat Sabayon_Linux_5.4_x86_E17.iso , este ca si elive :) este super , pe el am sa-l instalez , acum il am in virtualbox
Migrare de la Ubuntu la Linuxmint Capturecranl.th

OK am sa editez


Ultima editare efectuata de catre yes_linux in Mar 16 Noi 2010, 12:35, editata de 2 ori
avatar
yes_linux

Mesaje : 87
Data de inscriere : 09/11/2010

Sus In jos

Migrare de la Ubuntu la Linuxmint Empty Re: Migrare de la Ubuntu la Linuxmint

Mesaj Scris de ckristi Mar 16 Noi 2010, 12:29

@yes_linux: Spor la joaca! :-)
Si un lucru organizatoric, daca postezi imediat dupa o postare de-a ta, te rog foloseste butonul de "Edit" ca sa adaugi la ultimul mesaj, pentru a evita postarea multipla pe cat posibil.
Sar'na! :)
ckristi
ckristi

Mesaje : 379
Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 43
Localizare : Bucuresti, Romania

http://www.druid.ro

Sus In jos

Migrare de la Ubuntu la Linuxmint Empty Re: Migrare de la Ubuntu la Linuxmint

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 3 1, 2, 3  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum