Linux Mint Romania
Dorim să va anunțăm că acum ne găsiți la noua adresă: www.linuxmint.ro
Acolo puteți cere ajutor.

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Linux Mint Romania
Dorim să va anunțăm că acum ne găsiți la noua adresă: www.linuxmint.ro
Acolo puteți cere ajutor.
Linux Mint Romania
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Migrare de la Ubuntu la Linuxmint

+9
gameslan
sergiuniculescu
alex_3se
cristi1973
Ăla micu'
V3n3RiX
coman norbert
ckristi
yes_linux
13 participanți

Pagina 2 din 3 Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

In jos

Migrare de la Ubuntu la Linuxmint - Pagina 2 Empty Re: Migrare de la Ubuntu la Linuxmint

Mesaj Scris de yes_linux Lun 22 Noi 2010, 12:03

ckristi

Toate au ceva interesant , dar ..............
Concluzia finala este ca nu e nimic ca Mint :) o sa astept LMDE si cu LinuxMint9 doar pe ele le voi tine.
avatar
yes_linux

Mesaje : 87
Data de inscriere : 09/11/2010

Sus In jos

Migrare de la Ubuntu la Linuxmint - Pagina 2 Empty Re: Migrare de la Ubuntu la Linuxmint

Mesaj Scris de alex_3se Mier 29 Dec 2010, 11:17

salut tuturor,
numele meu e alex si doresc sa MIGREZ de la windows xp la LINUX,
am o problema ! nu stiu cu ce distributie sa incep, Mint sau Ubuntu ?! pana acum m-am "jucat" cu live cd-uri (PcLinuxOs, OpenSuse, Sabayon, Ubuntu si Linux Mint) iar cel mai mult m-au impresionat Mint si Ubuntu si de aceea trebuie sa ma ajutati pe care sa-l aleg !
1) ce diferente sunt intre cele doua ?
2) care din cele doua este mai STABIL ? (iertati-ma, dar am auzit ca si-n Linux exista........aceasta problema (instabilitate) iar eu vreau sa scap de instabilitate, nu sa devin programator in Linux);
motivul pentru care sunt indecis intre Ubuntu si Mint, se datoreaza faptului ca -am auzit- Ubuntu ar fi mai stabil spre deosebire de Mint dar cel din urma (MINT-10-gnome) este mult mai user friendly cu cei obisnuiti cu windows-ul, deci ?! astept sfaturi si opinii pentru a ma putea hotara in alegerea celor doua distributii LINUX.
va multumesc anticipat pentru ajutor ! stima.....
alex_3se
alex_3se

Mesaje : 30
Data de inscriere : 27/12/2010
Varsta : 32
Localizare : bucuresti

Sus In jos

Migrare de la Ubuntu la Linuxmint - Pagina 2 Empty Re: Migrare de la Ubuntu la Linuxmint

Mesaj Scris de Ăla micu' Mier 29 Dec 2010, 12:34

Salut alex_3se

1. Mint este (re)construit pe structura Ubuntu prin adaugarea unor facilitati cum ar fi :
-MintMenu;
-MintBackup;
-MintUpdate, etc. http://www.dedoimedo.com/computers/best-distro-2010.html

Si din aceasta cauza este mai prietenos cu incepatorii.

Pe de alta parte Ubuntu are o comunitate mai numeroasa si mai activa, chiar daca nu totdeauna si mai prietenoasa, decat Mint.

Daca esti o persoana mai comoda poti incerca Pinguy OS : http://pinguy-os.sourceforge.net/Pinguy_10.04.html care are si mai multe (chiar daca nu totdeauna utile) aplicatii instalate implicit in fisierul de tip .ISO de cca. 1,4GB http://www.linuxtoday.com/infrastructure/2010122500135RVSWUB

Tocmai ai intrat intro lume in care nu te vei plictisi niciodata.

2. Stabilitatea celor doua distributii depinde si de utilizator, ambele fiind initial suficient de stabile cat sa nu prea suporte comparatie cu Windows.

Ia uita-te aici cate rezultate returneaza cel mai bun prieten al tau de acum incolo la Ubuntu vs. Mint : http://www.google.ro/#hl=ro&source=hp&biw=1152&bih=591&q=ubuntu+vs.+mint&aq=f&aqi=&aql=&oq=&gs_rfai=&fp=437bcadb3de9c6b6

.
avatar
Ăla micu'
Membru

Mesaje : 299
Data de inscriere : 14/03/2010
Localizare : Constanța

Sus In jos

Migrare de la Ubuntu la Linuxmint - Pagina 2 Empty Re: Migrare de la Ubuntu la Linuxmint

Mesaj Scris de alex_3se Joi 30 Dec 2010, 07:30

salut tuturor,
as dori sa migrez de la windows xp la LINUX ! dar nu stiu pe care sa-l aleg, Mint sau Ubuntu ?!
eu am probat doar live cd-uri pana cum (PcLinuxOs, Sabayon, OpenSuse, uBUNTU si Linux MINT), iar cel mai mult m-a impresionat doar UBUNTU si MINT, si am bagat de seama -eu, ca incepator- ca Mint este super friendly ! cu foarte incepatorii, spre deosebire de Ubuntu, insa nehotararea mea se datoreaza "zvonurilor" ca Mint ar fi mai instabil fata de Ubuntu, pe cand Ubuntu mai stabil decat Mint.
as dori sa ma ajutati sa aleg o buna distributie, caci eu vreau sa scap de INSTABILITATEA windows-ului, nu sa devin totusi programmator in LINUX ! intelegeti, nu ? va multumesc anticipat, sarbatori fericite.........................
alex_3se
alex_3se

Mesaje : 30
Data de inscriere : 27/12/2010
Varsta : 32
Localizare : bucuresti

Sus In jos

Migrare de la Ubuntu la Linuxmint - Pagina 2 Empty Re: Migrare de la Ubuntu la Linuxmint

Mesaj Scris de alex_3se Joi 30 Dec 2010, 07:33

ok, multumesc pt. raspuns, am avut probleme cu netu........, nu luati in seama ultima postare a mea !!! sory....
alex_3se
alex_3se

Mesaje : 30
Data de inscriere : 27/12/2010
Varsta : 32
Localizare : bucuresti

Sus In jos

Migrare de la Ubuntu la Linuxmint - Pagina 2 Empty Re: Migrare de la Ubuntu la Linuxmint

Mesaj Scris de alex_3se Joi 30 Dec 2010, 08:09

Ala micu'
iti multumesc pentru indrumare, se pare ca ce poate unu, poate si celalalt !!!
singura diferenta -din cate am inteles eu- ar fi un GUI mult mai simplu/usor la Mint, si deci ca incapator, voi incepe aventura linux-iana cu Linux Mint 10.10 Isadora, daca nu ma insel ! mersi inca odata, Ala micu' for help....,
sarbatori fericite tuturor !
alex_3se
alex_3se

Mesaje : 30
Data de inscriere : 27/12/2010
Varsta : 32
Localizare : bucuresti

Sus In jos

Migrare de la Ubuntu la Linuxmint - Pagina 2 Empty Re: Migrare de la Ubuntu la Linuxmint

Mesaj Scris de sergiuniculescu Sam 26 Mar 2011, 05:09

Salutare la toată lumea!

Am trecut și eu pe Mint. Mă plictisisem de Maverick, l-am ras de pe hard și am instalat curat și fresh Mint 10 :D
Însă am 2 întrebări:
1. Cum aș putea să integrez 'Ubuntu One' în Mint? Pentru că îl folosesc foarte des și nu prea aș vrea să mă conectez din browser pe el.
2. Dacă șterg Mozilla Firefox îmi instalează Abrowser, dacă șterg Abrowser îmi instalează Epiphany parcă, dacă îl sterg îmi instalează la loc Firefox și tot așa. Cum fac să șterg Firefox fără să îmi autoinstaleze alt browser? Vreau să rămân cu Chromium și atât.

Mulțumesc!
sergiuniculescu
sergiuniculescu

Mesaje : 3
Data de inscriere : 24/03/2011
Localizare : Buzau

http://www.flickriver.com/photos/sergiuniculescu/

Sus In jos

Migrare de la Ubuntu la Linuxmint - Pagina 2 Empty Re: Migrare de la Ubuntu la Linuxmint

Mesaj Scris de ckristi Sam 26 Mar 2011, 10:51

Salut Sergiu.

Pentru punctul 1 ar trebui sa poti instala clientul de ubuntu one asa:
Cod:

sudo apt-get install ubuntuone-client-gnome

sau cautand pachetul ubuntuone-client-gnome in software manager si apasand butonul install... cum ti se pare tie mai usor. :)

Pentru punctul 2 nu am incercat niciodata. Daca mai am Linux Mint in masina virtuala de test o sa ma uit sa vad cam care ar fi posibilitatile, dar nu promit nimic.
ckristi
ckristi

Mesaje : 379
Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 43
Localizare : Bucuresti, Romania

http://www.druid.ro

Sus In jos

Migrare de la Ubuntu la Linuxmint - Pagina 2 Empty Re: Migrare de la Ubuntu la Linuxmint

Mesaj Scris de sergiuniculescu Sam 26 Mar 2011, 11:03

Mersi Cristi! A mers să intergrez Ubuntu One. OK!
sergiuniculescu
sergiuniculescu

Mesaje : 3
Data de inscriere : 24/03/2011
Localizare : Buzau

http://www.flickriver.com/photos/sergiuniculescu/

Sus In jos

Migrare de la Ubuntu la Linuxmint - Pagina 2 Empty Re: Migrare de la Ubuntu la Linuxmint

Mesaj Scris de ckristi Sam 26 Mar 2011, 12:56

Ma bucur ca a functionat. :-)

Am ramas dator cu raspunsul la a doua intrebare:
Cod:

sudo apt-get remove firefox mint-search-addon firefox-branding firefox-gnome-support
ckristi
ckristi

Mesaje : 379
Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 43
Localizare : Bucuresti, Romania

http://www.druid.ro

Sus In jos

Migrare de la Ubuntu la Linuxmint - Pagina 2 Empty Re: Migrare de la Ubuntu la Linuxmint

Mesaj Scris de sergiuniculescu Sam 26 Mar 2011, 14:21

Ca uns a mers! Mulțumesc pentru ajutor Cristi! Dau o bere când ajung în București.

Numai bine!
sergiuniculescu
sergiuniculescu

Mesaje : 3
Data de inscriere : 24/03/2011
Localizare : Buzau

http://www.flickriver.com/photos/sergiuniculescu/

Sus In jos

Migrare de la Ubuntu la Linuxmint - Pagina 2 Empty Re: Migrare de la Ubuntu la Linuxmint

Mesaj Scris de ckristi Dum 27 Mar 2011, 01:17

N-ai pentru ce.
Si-alta data cu placere... daca implica si-o bere! :D
ckristi
ckristi

Mesaje : 379
Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 43
Localizare : Bucuresti, Romania

http://www.druid.ro

Sus In jos

Migrare de la Ubuntu la Linuxmint - Pagina 2 Empty Re: Migrare de la Ubuntu la Linuxmint

Mesaj Scris de gameslan Sam 23 Apr 2011, 08:14

Caut si eu un linux foarte simplu si bineteles sa merga netul pe el(specific ca am rds,ip rutabil).Adeavarul este ca ma intereseaza doar sa ascult muzica si sa intru pe internet,nimic mai mult.
gameslan
gameslan

Mesaje : 7
Data de inscriere : 10/04/2011

Sus In jos

Migrare de la Ubuntu la Linuxmint - Pagina 2 Empty Re: Migrare de la Ubuntu la Linuxmint

Mesaj Scris de big_bum Sam 23 Apr 2011, 10:17

Păi Linux Mint ce are?
big_bum
big_bum

Mesaje : 7
Data de inscriere : 19/04/2011
Varsta : 32
Localizare : Bucuresti

http://big-bum-s.blogspot.com

Sus In jos

Migrare de la Ubuntu la Linuxmint - Pagina 2 Empty Re: Migrare de la Ubuntu la Linuxmint

Mesaj Scris de gameslan Sam 23 Apr 2011, 23:18

Nu are nimica doar ca am pc foarte slab si merge greu
gameslan
gameslan

Mesaje : 7
Data de inscriere : 10/04/2011

Sus In jos

Migrare de la Ubuntu la Linuxmint - Pagina 2 Empty Re: Migrare de la Ubuntu la Linuxmint

Mesaj Scris de big_bum Dum 24 Apr 2011, 00:45

Atunci zi așa. :P
Poți încerca Mint XFCE sau LXDE, Madbox, care este un Ubuntu chel si nu ocupă resurse multe, sau în cel mai rău caz, Damn Small Linux
big_bum
big_bum

Mesaje : 7
Data de inscriere : 19/04/2011
Varsta : 32
Localizare : Bucuresti

http://big-bum-s.blogspot.com

Sus In jos

Migrare de la Ubuntu la Linuxmint - Pagina 2 Empty Re: Migrare de la Ubuntu la Linuxmint

Mesaj Scris de gameslan Dum 24 Apr 2011, 02:52

ok mersi frumos
gameslan
gameslan

Mesaje : 7
Data de inscriere : 10/04/2011

Sus In jos

Migrare de la Ubuntu la Linuxmint - Pagina 2 Empty Re: Migrare de la Ubuntu la Linuxmint

Mesaj Scris de mreuro Dum 29 Mai 2011, 10:50

salut! ma poate ajuta cineva sa rezolv problema de mai jos?nu mai pot instala nimic,iar cind deschid synaptic apare mesajul :
{E: Malformed line 1 in source list /etc/apt/sources.list.d/local-repository.list (dist parse)
E: The list of sources could not be read.
Go to the repository dialog to correct the problem.
E: _cache->open() failed, please report.}
Multumesc!
am vrut sa pun mint katya linga lubuntu 11.04 .La instalare era o optiune de a face upgrade de la ubuntu , la mint 11 si am bifat-o ca sa nu mai am 1000 de variante de boot.Si dupa reboot cind am deschis update manager a aparut mesajul.
mreuro
mreuro

Mesaje : 8
Data de inscriere : 19/01/2011

Sus In jos

Migrare de la Ubuntu la Linuxmint - Pagina 2 Empty Re: Migrare de la Ubuntu la Linuxmint

Mesaj Scris de ady Vin 15 Iul 2011, 22:21

salut,sunt nou pe aici,am de gind sa migrez de la ubuntu pe mint , dar nu stiu ce versiune este mai stabila ,gnome,kde sau lxde , ceva de genul LTS Ma mai gandesc. Ma mai gandesc. .Multumesc
ady
ady

Mesaje : 31
Data de inscriere : 28/04/2011

Sus In jos

Migrare de la Ubuntu la Linuxmint - Pagina 2 Empty Re: Migrare de la Ubuntu la Linuxmint

Mesaj Scris de Ăla micu' Vin 15 Iul 2011, 23:32

Linux Mint urmează cu rigurozitate lansările Ubuntu cu una dintre diferențe în ceea ce privește data.
Ubuntu lansează la dată fixă, Linux Mint lansează când este gata versiunea (de obicei, o lună-două după Ubuntu)

LTS este versiune, iar Gnome, KDE, etc. sunt medii de lucru.
LTS (ciclu de lansare la 2 ani cu suport asigurat pentru 3 ani) este mai stabilă decât o lansare obișnuită (ciclu de lansare la 6 luni cu suport asigurat pentru 18 luni).

Începe cu Gnome, iar ulterior poți adăuga și alte medii de lucru (LXDE, Xfce, etc.)
Eu, de exemplu, folosesc Linux Mint 9 (LTS) cu Gnome+LXDE instalată pe HDD-ul intern laptop-ului, iar pe Linux Mint 11 am instalat-o pe un HDD extern, de curiozitate; și e splendidă după părerea mea.

Migrare de la Ubuntu la Linuxmint - Pagina 2 RtMUms . Succes !
avatar
Ăla micu'
Membru

Mesaje : 299
Data de inscriere : 14/03/2010
Localizare : Constanța

Sus In jos

Migrare de la Ubuntu la Linuxmint - Pagina 2 Empty Re: Migrare de la Ubuntu la Linuxmint

Mesaj Scris de ady Sam 16 Iul 2011, 01:06

multumesc mult pt raspuns De acord. , o sa instalez mint 9 Gnome dar acum cred ca nu este disponibil pt descarcare . am incercat sa descarc cu torent LXDE si kde se descarca fara probleme. http://www.linuxmint.com/edition.php?id=55
ady
ady

Mesaje : 31
Data de inscriere : 28/04/2011

Sus In jos

Migrare de la Ubuntu la Linuxmint - Pagina 2 Empty Re: Migrare de la Ubuntu la Linuxmint

Mesaj Scris de Ăla micu' Sam 16 Iul 2011, 01:31

Încearcă de pe oglinda Europa-Franța.
http://dl.dropbox.com/u/14153479/Mint9.png
avatar
Ăla micu'
Membru

Mesaje : 299
Data de inscriere : 14/03/2010
Localizare : Constanța

Sus In jos

Migrare de la Ubuntu la Linuxmint - Pagina 2 Empty Re: Migrare de la Ubuntu la Linuxmint

Mesaj Scris de ady Sam 16 Iul 2011, 02:16

ok, multumesc De acord.
exista ceva diferente intre a descarca de pe diferite oglinzi?Ma refer la SO. daca influie la instalare
ady
ady

Mesaje : 31
Data de inscriere : 28/04/2011

Sus In jos

Migrare de la Ubuntu la Linuxmint - Pagina 2 Empty Re: Migrare de la Ubuntu la Linuxmint

Mesaj Scris de Ăla micu' Sam 16 Iul 2011, 12:00

Diferențele pot fi de viteză, nu de conținut.
avatar
Ăla micu'
Membru

Mesaje : 299
Data de inscriere : 14/03/2010
Localizare : Constanța

Sus In jos

Migrare de la Ubuntu la Linuxmint - Pagina 2 Empty Re: Migrare de la Ubuntu la Linuxmint

Mesaj Scris de ady Sam 16 Iul 2011, 12:08

aha , am instalat mint 9 acum sa vad de ce este in stare , sa vedem daca imi rezolva problemele de pe ubuntu .
Vezi utilizatorul adi
Nu sunt multe dar esentiale
La prima vedere dupa instalare actualizare si toate cele va zic ca
webcam skype nu funccioneaza ma puteti ajuta? :<:
ady
ady

Mesaje : 31
Data de inscriere : 28/04/2011

Sus In jos

Migrare de la Ubuntu la Linuxmint - Pagina 2 Empty Re: Migrare de la Ubuntu la Linuxmint

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 3 Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum